העבודות בבניין בחדרה, שגרמו למותם של מאות עטלפים, יוקפאו בהוראת בית המשפט: לאחר שעמותת "תנו לחיות לחיות" הגישה עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה, הורה השופט להפסיק את עבודות ההריסה. "זהו מסר ברור שדמם של בעלי חיים אינו הפקר", אמרו בעמותה. באזור המבנה ישנם עדיים 1,000-2,000 עטלפים שמצבם לא ידוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

העבודות להריסת המבנה בשוק הישן בחדרה יוקפאו עד יום שלישי הקרוב, ובזמן זה הורה השופט אריה נאמן לקיים דיון בנושא. כמו כן, עד יום שלישי יש למצוא פתרון הולם להצלת בעלי החיים השוהים במבנה.

בשעות שקדמו להגשת העתירה, נתגלו במקום מלבד עטלפי פירות גם עטלפי חרקים, ויש חשש שישנם במקום גם תנשמות. הדבר הופך את כל מי פוגע בחיות אלה, הנחשבות למינים מוגנים, לעבריין הלכה למעשה.

"לצד ההתעלמות מהחוק, יש כאן סכנה מידית לשלומם של אלפי בעלי חיים שניתן לפנות אותם מהמקום ולהציל את חייהם", אמרה מנכ"לית "תנו לחיות לחיות" יעל ארקין. "צר לי שעד כה היזם לא ראה לנכון לדאוג לכך ואנו סבורים שבית המשפט יורה גם בהמשך על הפסקת העבודות עד שיסתיים תהליך של פינוי מסודר של בעלי החיים".

בית המחסה של העטלפים נהרס - מאות מהם מתו

ביום חמישי, באישון לילה, נהרס מבנה נטוש בחדרה ששימש ב-20 השנים האחרונות בית למאות עטלפי פירות. לפני כחודש נודע לעמותת "עטלף", שעוקבת אחר מצבם של העטלפים בארץ, על הכוונה להרוס את הבניין ברחוב התרנ"א, שמכונה "הפיל הלבן" - ולבנות במקומו מרכז מסחרי.

בשל הריסת המבנה, נהרגו אלפי עטלפים ומאות נוספים ברחו. מאז ההריסה, עובדים פעילים סביבתיים רבים באתר ומנסים להציל כמה שיותר מהמעופפים. בעמותת "עטלף" מדגישים כי כעת נדרשות בעיקר תרומות כדי להשלים את בניית בית העטלפים החדש בעמק האלה. גם רשות שמורות הטבע והגנים מעורבת בעניין ומסייעת למתנדבים הרבים.

"ברבריות לשמה". המבנה שנהרס (צילום: עמותת עטלף)
"ברבריות לשמה". המבנה שנהרס | צילום: עמותת עטלף

"טוב שהצלחנו לעצור את העבודות ולמנוע את המשך הקטילה ההמונית של בעלי החיים", אמר אחרי ההחלטה יו"ר ועדת המשנה לצער בעלי חיים והשדולה למען זכויות בעלי החיים בכנסת, ח"כ איציק שמולי. "לא ברור מה מביא בני אנוש לקבל החלטה כל כך אכזרית ואטומה".

עיריית חדרה, מצידה, הבהירה כי אין לה שום קשר לביצוע ההריסות במתחם השוק הישן בעיר וכי "מדובר בפרויקט פרטי השייך ליזם פרטי". אולם, בשל המצב שנוצר יפנה ראש העירייה צביקה גנדלמן ליזם בדרישה לפעול בזהירות ומקצועיות.