בית המחסה של העטלפים נהרס - מאות מהם מתו: אמש (חמישי), באישון לילה, נהרס מבנה נטוש בחדרה ששימש ב-20 השנים האחרונות בית למאות עטלפי פירות. לפני כחודש נודע לעמותת "עטלף", שעוקבת אחר מצבם של העטלפים בארץ, על הכוונה להרוס את הבניין ברחוב התרנ"א, שמכונה "הפיל הלבן" - ולבנות במקומו מרכז מסחרי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

גל קיזלשטיין, מתנדב בעמותה, הוא שגילה את ההריסה. מקימת העמותה, נורה ליפשיץ, סיפרה לחדשות 2 Online על האירוע: "תיאמנו הכול עם סגנית ראש העיר, עם היזם והקבלנים. לא ביקשנו כלום חוץ מזמן לטפל בעטלפים. לפני כמה ימים התחלנו את התהליך של הפינוי וחשבנו שיהיה לנו די הזמן כדי להעביר את הלהקה הענקית של 5,000 העטלפים לבית מחסה חדש שבנינו בעמק האלה.

לתרומות ניתן לפנות לדף הפייסבוק של עמותת "עטלף"

"ללא הודעה מוקדמת גילינו אתמול כי באישון לילה התחילו להרוס את המבנה. הגענו במהרה וראינו מראה קשה של מאות עטלפים שמתו תחת ההריסות, עטלפים היו משופדים על מוטות ברזל היינו חייבים להרדים אותם במקום. גם עכשיו אנחנו בהליכי חילוץ ופינוי, חלק לבתי חולים ומרפאות באזור וחלק ישר לבית המחסה החדש".

בשל הריסת המבנה, נהרגו אלפי עטלפים ומאות נוספים ברחו. מאז שעות הלילה עובדים פעילים סביבתיים רבים באתר ומנסים להציל כמה שיותר מהמעופפים. בעמותת "עטלף" מדגישים כי כעת נדרשות בעיקר תרומות כדי להשלים את בניית בית העטלפים החדש בעמק האלה.

"ברבריות לשמה". המבנה שנהרס (צילום: עמותת עטלף)
"ברבריות לשמה". המבנה שנהרס | צילום: עמותת עטלף

יו"ר ועדת המשנה לצער בעלי חיים והשדולה למען זכויות בעלי החיים בכנסת, ח"כ איציק שמולי, אמר בתגובה על האירוע כי "זו פשוט ברבריות לשמה. כזאת אכזריות לא ראיתי הרבה זמן. היזם התחייב מפורשות כי בעלי החיים יפונו טרם ההריסה, ובמקום זה הפתיע עם דחפורים והרס את המבנה עליהם.

"כמה רוע וגם טמטום צריך להיות בבן אדם כדי לעשות דבר כזה ולא להפסיק גם כשבעלי החיים נמחצים וצורחים מכאב? מה הייתה הבעיה קודם לפנותם ורק לאחר מכן להרוס את המבנה? הוא פשוט צריך להסתכל במראה ולהתבייש. מתסכל ומאכזב שעיריית חדרה שיתפה עם זה פעולה".

עיריית חדרה, מצידה, הבהירה כי אין לה שום קשר לביצוע ההריסות במתחם השוק הישן בעיר וכי "מדובר בפרויקט פרטי השייך ליזם פרטי". אולם, בשל המצב שנוצר יפנה ראש העירייה צביקה גנדלמן ליזם בדרישה לפעול בזהירות ומקצועיות.