"ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על שליש מתושבי המדינה" - כך אמר הבוקר (ראשון) ראש העיר חיפה יונה יהב בתגובה על דוח ממצאי תחלואת הסרטן בשל זיהום האוויר במפרץ שפורסם בשבוע שעבר. הוא הודיע שהעירייה חסמה את הכניסות למפעלים המזהמים: "אנו מוציאים שלילת רישיונות לכל המפעלים ונעצור את אספקת הדלקים והאמוניה למדינת ישראל. מבחינתי כשיש ספק - אין ספק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש העיר האשים כי "ממשלת ישראל הכריזה לפני מספר ימים מלחמה על תושבי שליש ממדינת ישראל שהם תושבי הישובים הבאים: חדרה, קיסריה, זיכרון יעקב, בנימינה, יישובי חוף כרמל, חיפה, חמשת הקריות, טבעון ועכו. הכותרות שמפרסמים בימים האחרונים משרדי הממשלה הם מתקפה על כ-שני מיליון תושבים ממדינת ישראל".

הוא המשיך ותקף: "מדינת ישראל לא יכולה להפקיר את בריאותם של תושבי המפרץ ולהתנהל כאילו הכול בסדר". יהב ציין כי צמרת העירייה קיימה בסוף השבוע דיונים קדחתניים ואמר כי הוקם מטה חירום בלשכתו. הוא פירט את הצעדים המיידים שבהם החליטה העירייה לנקוט: "משאיות העירייה חוסמות את הכניסות למתחם בז"ן ומסוף הכימיקלים. החל מרגע זה לא תהיה כניסת מיכליות למפעלים ותימנע אספקת דלקים ואמוניה למשק הישראלי".

בכניסה למיכל האמוניה ומסוף הכימיקלים משאיות מעוכבות משעות הבוקר על ידי העירייה. במשטרה הבהירו מנגד כי "מחוז חוף לא יאפשר חסימת צירים או הפרעה לתנועה בכל תחומי המחוז, שפוגעים בשגרת החיים. נאפשר מחאה בכל נושא בתנאי שתוגש בקשה מסודרת כנדרש תוך שיתוף פעולה עם המשטרה". כמו כן עדכנו במשטרה כי הוזמן גרר לצורך גרירת המשאיות ויינתנו דוחות בהמשך.

"לא מחכים לממשלה, הילדים אינם בני ערובה"

"קיבלנו החלטה דרסטית ואנו לוקחים את האמצעים לידינו ולא מחכים לממשלה", הסביר ראש העיר את המהלך הקיצוני. "הילדים אינם בני ערובה. נעשה כל פעולה שנידרש. מישהו ממשרד הבריאות פירסם מסמך נורא ואיום. אין לנו את הכלים לנהל מחקרים אנחנו לא מנהלים את הבריאות במדינה אך הנתונים מחייבים אותנו לפעולה הזאת".

"אנחנו עם הילדים ודורשים לדעת את נתוני האמת", הדגיש יהב. "במלחמה כמו במלחמה - כל האמצעים כשרים. מדינת ישראל לא יכולה להפקיר את בריאותם של תושבי ישראל, זו רק ההתחלה. אני יכול לומר רק כי הפעולות הבאות תהיינה דרמטיות למשק".

חנה קופרמן, פעילה סביבתית, הגיבה על דבריו של יהב: "ראש העיר הוא אשף תקשורת. זהו משחק להמשיך להפיץ דברים שאינם נכונים. זהו ספין תקשורתי. אם הוא באמת רצה לעצור היה צריך להגיע למועצה הארצית ולעצור את התוכניות להרחבת בז"ן ויתר התכניות שמתוכננות".

מי הם המפעלים המזהמים ביותר? (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, מרסלו סוס, חדשות)
זיהום האוויר הגובה בארץ | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, מרסלו סוס, חדשות

העירייה מחרימה את ועדות התכנון: "אין לקיים דיון בתכנית"

יהב התייחס גם לתכניות העתידיות להרחבת שטחי המפעלים: "אנו מגישים עתירה להקפאת כל התכניות במתחם הנקרא 'קרקעות הצפון' המיועדות לחוות הגז, למיכלי הנפט של תש"ן ולמתחם בז"ן. לא ניתן לדחוף למטרופולין חיפה עוד תשתיות מזהמות".

לאחר נאומו של ראש העיר, התברר כי עיריית חיפה מתנגדת באופן אקטיבי לתכניות הבנייה שנועדו להרחיב את המפרץ: יהב הנחה את נציגי עיריית חיפה להחרים את כל וועדות התכנון לגבי המפרץ ולהגיש התנגדות, ובהמשך היום תוגש עתירה למניעת הוועדות השונות.

אורנה הראל, בכירה בעיריית חיפה, אמרה כי "לאור הפרסומים האחרונים של משרד הבריאות, שסתרו פרסומים קודמים שלאורם העירייה התנהלה, החליט ראש העירייה יונה יהב על הקפאת כל התכניות במתחם, עד שמשרד הבריאות ומשרד הגנת הסביבה יתאחדו סביב נתוני אמת שיאפשרו לעיריית חיפה לקבוע את מדיניותה התכנונית כלפי מתחמים אלו. לכן הנחה ראש העיר את מהנדס העיר לא להגיע לדיון ועדת העורכים ואין לקיים דיון בתכנית".

"עצרת זיכרון" והדלקת משואות לזכר נספי זי (צילום: חדשות 2)
"עצרת זיכרון" והדלקת משואות לזכר נספי זי | צילום: חדשות 2

בזן: "שיפור דרמטי במדדי הפליטות"

בבזן הגיבו לחסימת הכניסה למפעל ואיום עיריית חיפה על הוצאת צו לסגירתו, וטענו כי "בשנים האחרונות מובילה קבוצת בזן מדיניות לשיפור היבטי איכות הסביבה בפעילותה. הקבוצה השקיעה מעל מיליארד שקלים בשמירה על הסביבה בדגש על צמצום הפליטות ממתקניה, תוך רכישת הטכנולוגיות המתקדמות ביותר שהינם מהמתקדמים בעולם המערבי. קבוצת בזן עומדת בכל ההוראות של הרשויות, תוך יישום התקנים הסביבתיים המחמירים המוכתבים על ידן. כיום מדדי ניטור אוויר שנמדדו על-ידי גופים אובייקטיבים, בהם איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה, מעידים על שיפור דרמטי במדדי הפליטות של הקבוצה".

אמש קיימו כמאה פעילי סביבה ותושבי חיפה מיצג מחאה, תחת הכותרת "עצרת זיכרון והדלקת משואות לזכר נספי זיהום האוויר במפרץ". המשתתפים עטו על פניהם מסיכות של הגורמים המקצועיים, שלטענתם אחראים לזיהום האוויר בחיפה, וקראו לעצירת התוכניות להרחבת שטחי המפעלים הפטרוכימיים במפרץ. בהמשך ההפגנה עמדו הפעילים דקת דומייה לזכר החולים שנפגעו מזיהום האוויר וקראו לראש הממשלה לפעול מיד לפתרון המשבר.