"עצרת זיכרון" והדלקת משואות לזכר נספי זי (צילום: חדשות 2)
התושבים זועמים, היום | צילום: חדשות 2

על רקע נתוני משרד הבריאות שפורסמו בשבוע שעבר וקושרים בין זיהום האוויר במפרץ חיפה ובין תחלואת סרטן גבוהה וחריגה, קיימו הערב (שבת) פעילי סביבה ותושבי חיפה מיצג מחאה תחת הכותרת "עצרת זיכרון והדלקת משואות לזכר נספי זיהום האוויר במפרץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות המשתתפים עטו על פניהם מסיכות של הגורמים המקצועיים שלטענתם אחראים לזיהום האוויר בחיפה. במיצג הם קוראים לעצירת התוכניות להרחבת שטחי המפעלים הפטרוכימיים במפרץ. הם נשאו לפידים, עמדו דקת דומיה לזכר החולים שנפגעו בגלל זיהום האוויר וקראו לראש הממשלה לפעול מיד לפתרון המשבר.

הפעילים אף קראו לראש עיריית חיפה יונה יהב להתפטר. יהב צפוי לשוב מחר מביקור בחו"ל ולהתייחס גם הוא לנושא שניצת מחדש. לדברי הפעילים, מדובר בצעד ראשון במאבק ציבורי מחודש ובשבועות הקרובים מתוכננות הפגנות נוספות לצד פעילות מוגברת בוועדות תכנון ובכנסת.

חוששים מסכנה למפרץ חיפה (צילום: מגמה ירוקה)
מחאה בחיפה, ארכיון | צילום: מגמה ירוקה

"שנים של מאבק שהגיע השבוע לשיאו כאשר דוח משרד הבריאות מיישר קו עם סיסמתנו - יותר בז"ן יותר סרטן", אומרת היום ענבר שקד דליות, דוברת ארגון מגמה ירוקה. "התודעה הציבורית הולכת וגוברת אבל לקיחת האחריות מצד הרשויות: משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה עומדת בעינה - יתומה ובריאותם של תושבי מטרופולין חיפה עומדת בסכנה".

לדבריה, פעילי הסביבה ותושבי חיפה לוקחים את המאבק צעד אחד קדימה על מנת לדחוק ברשויות להביא לשינוי. "לשם שינוי שלא רק יפרסמו דוחות אלא ידאגו להפיק לקחים בשטח, יפנו את הנגע הסביבתי שנקרא בז"ן מחיפה ויעצרו את תכניות ההתרחבות, תוכנית קרקעות צפון והקמת נמל דלקים חדש".