המחאה נגד האסדה (ארכיון)
המחאה נגד האסדה (ארכיון) | צילום: שומרי הבית, חדשות

עמותת "שומרי הבית" ושורת מועצות מקומיות ואזוריות הגישו היום (ראשון) עתירה מנהלית נגד רשות הרישוי למתקני גז ונובל אנרג'י. העותרים טוענים שהשארת היתר הבנייה בתוקף מהווה הפרה של חוק אוויר נקי – זאת לאור דחיית הבקשה להיתר הפליטה עבור האסדה של המשרד להגנת הסביבה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

עוד הוסיפו העותרים, שהגישו את העתירה באמצעות משרד הררי טויסטר, עוה"ד אילנה בראף-שניר ויונתן הראל, כי היות ובידיהם מידע לפיו התנאים בהיתר הבנייה עצמו הופרו, ההיתר אינו תקף ואין להמשיך ולאפשר את ביצוע העבודות במקום. הרשויות שהצטרפו לעתירה הן של מגידו, קריית טבעון, חוף השרון, חוף הכרמל, בנימינה-גבעת עדה, עמק חפר ויקנעם עילית.

"תושבי האזור יחד עם שבע הרשויות המשמעותיות ביותר בסביבה, זועקים ומתריעים מפני טעות איומה", מסר יו"ר עמותת "שומרי הבית", יוני ספיר. "זהו אסון שהולך ונבנה אל מול חופינו - שיסכן את חיינו ובריאות ילדינו, ומשרדי האנרגיה, האוצר והבריאות דוממים! אנו תקווה כי בית המשפט יעצור את העוולה ויאכוף את החוק של מדינת ישראל גם ביחס לחברת נובל אנרג'י".

בחודש שעבר ביטל המשרד להגנת הסביבה את בקשת היתר הפליטה של נובל אנרג'י עבור האסדה. "השתלשלות העניינים במסגרתה דרישות חוזרות של המשרד להצגת מידע מהימן מביאות לשינוי מהותי במספר רכיבי הציוד הנכללים בבקשה, אשר מהווים מקור לפליטה לא מוקדית של מזהמים, מעלה תהיות קשות לגבי אמינות כלל הנתונים בבקשה להיתר הפליטה", נכתב בהסבר הדחייה.

"יודגש כי מאז הגשת הבקשה נדרשתם שוב ושוב להשלים מידע לגבי מקור הפליטה וניתנה לכם הזדמנות לערוך את כל התיקונים הנדרשים בשלבים מוקדמים, אך לצערנו בשלב זה אין מנוס מבחינה מחודשת על ידכם לגבי כלל פרטי הבקשה ומהימנותם", נכתב עוד. "למותר לציין כי אמינות הנתונים מהווה תנאי בסיסי להפעלת סמכות הממונה במתן היתר פליטה לפי החוק והתקנות, ובהיעדר מהימנות לגבי כלל הנתונים לא ניתן לתת היתר פליטה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו