שלט אזהרה מפני עכברת (ארכיון) (צילום: חדשות)
שלט אזהרה מפני עכברת (ארכיון) | צילום: חדשות

בעקבות התפרצות המגפה בקיץ האחרון, במשרד להגנת הסביבה גיבשו בחודשים האחרונים יחד עם משרד הבריאות, רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות תוכנית פעולה למניעת הידבקות בנגיף העכברת, אך משרד החקלאות מסרב להעביר את התקציב הנדרש.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

התוכנית נועדה למגר את המחלה הזיהומית שגרמה לבהלה בקרב הציבור בקיץ האחרון והביאה לפגיעה קשה בתיירות הפנים בצפון. עלות התוכנית, שהייתה אמורה לעלות ביום ראשון לדיון בישיבת הממשלה,  היא 3 מיליון שקלים, אך במשרד החקלאות טוענים שהיא אינה אפקטיבית.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין פנה במכתב לשר החקלאות וכתב: "הופתעתי לגלות שמשרדך, מסרב להשתתף בתקציב החלטת הממשלה".

השר אלקין: חושש מהתפרצות המחלה (צילום: חדשות)
השר אלקין: חושש מהתפרצות המחלה | צילום: חדשות

"אי השתתפות משרד החקלאות בהחלטת ממשלה תביא להחמצת האפשרות לטיפול בסוגיה חשובה זו, וחוששני שנהיה עדים בשנים הקרובות להתפרצויות העכברת", הוסיף השר אלקין. "אבקש כי כשר הממונה על הנושא תשנה את החלטת המשרד, ותצטרף לקידום נושא חשוב זה".

הטענה של משרד החקלאות היא שהתכנית שמבקשת למנוע רעיית בקר בתוך ערוצי הנחלים לא אפקטיבית. "מכל הבדיקות שלנו, העכברת מגיעה מחזירי בר ולא מהפרות. לכן התכנית לא תעזור", מסרו גורמי מקצוע במשרד החקלאות. "אנחנו פועלים באופן מתוגבר כל הזמן על מנת להעניק חיסונים לעדרים כדי שלא תהייה הדבקה של המחלה אבל בכל מקרה הבעיה העיקרית נעוצה בעדרי חזירי הבר הרבים שאינם תחת אחריותנו ועמדתנו היא שאם יש כאן אירוע חריף וקיצוני ראוי שמשרד האוצר יקצה לכך תקציבים נוספים".

התכנית המקורית לטיפול בעכברת נכתבה כבר ב-2012. אולם גם אז לא נמצא לה תקציב. העכברת היא מחלה זיהומית שעשויה לגרום לתסמינים קשים כמו דימום מהריאות, דלקת קרום המוח וסיבוכים נוספים עד כדי מוות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו