האם השלג ייערם השנה?
האם השלג ייערם השנה? | צילום: צילום: אדי ישראל, חדשות

השלג בדרך לירושלים? היום (שלישי) אמנם קיבלנו מזג אוויר בהיר ויפה אבל ממחר נרגיש אחרת לגמרי עם מערכת חורפית וקרה במיוחד, הכי קרה עד כה לחורף הזה עם רוחות חזקות, גשם שיחל באזור הצפון ויתפשט דרך מרכז הארץ גם לצפון הנגב. בשעות אחר הצהריים יחל שלג בהרי הצפון הגבוהים - מ-800 מטרים ובהרי המרכז מעל 950 מטרים. בשעות הערב גבהי השלג ינמיכו וייפתח חלון זמנים יחסית מצומצם גם לשלג בעיר ירושלים עד לאמצע הלילה. בעיריית ירושלים נערכים לשלג וכבר הודיעו על קיצור יום הלימודים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

נכון להיום, עדיין התנאים לשלג בבירה גבוליים וככל הנראה יהיה מדובר בארוע קל שיכלול היערמות מצומצמת של סנטימטרים בודדים - ובעיקר בשכונות הגבוהות של העיר. ביום חמישי רוב הגשם יהיה מאחורינו, ייתכנו טפטופים אבל עדיין יהיה קר מאוד. בשישי ושבת נרגיש עלייה קלה בטמפרטורות, ללא גשם.

מקווים לבירה מושלגת
מקווים לבירה מושלגת | צילום: מאור תורג'מן, חדשות

עיריית ירושלים הודיעה כי הלימודים יסתיימו מחר בשעה 15:00 בגלל התחזיות לשלג. ראש העיר משה ליאון החליט שבתי הספר, גני הילדים, הצהרונים, מעונות היום, המשפחתונים, מסגרות רווחה והחינוך המיוחד יפסיקו לעבוד כבר בשעה 15:00 "לאור תחזית מזג האוויר הצופה כי קיים סיכוי טוב לירידת שלג החל משעות אחר הצהריים וכדי לא לסכן את בטיחות התלמידים והתושבים".הסעות החינוך המיוחד יופעלו בהתאם לכך.

מהעירייה נמסר כי ההחלטה התקבלה בהערכת המצב שקיימה העירייה יחד עם גורמי החירום והמקצוע הרלוונטיים, ובהם משטרת ישראל ופיקוד העורף: "אנו ממליצים לתושבים להמשיך ולהתעדכן בכלי התקשורת ובאתר העירייה". בתוך כך חברת החשמל הודיעה שבשל מזג האוויר הסוער הצפוי, צוותי השטח תוגברו ובוטלו כל העבודות היזומות שתוכננו למחר.

אחרי כמה שנות יובש - חורף מושלג?
אחרי כמה שנות יובש - חורף מושלג? | צילום: רויטרס, חדשות

היערכות לחסימת צירי התנועה

אתמול הצהירו בעיריית ירושלים כי "על-פי התחזית המעודכנת שבידי עיריית ירושלים, בימים הקרובים צפויה מערכת חורפית עם רוחות חזקות, טמפרטורה נמוכה וסיכוי לשלג שעשוי אף להיערם למספר סנטימטרים". בעירייה ציינו: "חשוב לציין כי לאור הסופה ייתכנו שיבושים ברחבי העיר, ולכן יש לנקוט באחריות אישית ובשיקול דעת ולהיערך בהתאם". לפי התחזית, גם אם יירד שלג בירושלים יהיה זה אירוע קצרצר שבו ייערמו מספר סנטימטרים.

לקראת השלג האפשרי, עיריית ירושלים תפעיל על פי הצורך כ-150 מפלסות שלג, טרקטורים, מפזרות מלח וכלים הנדסיים לפילוס הצירים הראשיים בעיר. כמו כן, העירייה הצטיידה ב-250 טונות מלח לפיזור וטיפול בשלג. "במידה ויירד שלג תתבצע עבודת פילוס בצירים הראשיים, למתן מענה לכוחות החרום וההצלה לטיפול באירועי חרום והצלת חיים. התושבים מתבקשים שלא לנהוג ברכבים פרטיים ולהישמע להנחיות הרלוונטיות לנסיעה בצירי הכבישים בתוך העיר ומחוצה לה", הדגישו בעירייה.

בעירייה כבר נערכים
בעירייה כבר נערכים | צילום: רויטרס, חדשות

הרכבת מתגברת נסיעות לירושלים

גם ברכבת ישראל נערכים למזג האוויר החורפי - והודיעו היום על הארכת שעות הפעילות של הרכבות לירושלים וממנה, בשל החשש שצירי התנועה המרכזיים לעיר ייחסמו. הרכבות בקו נתב"ג-ירושלים, שמסתיימות בדרך כלל ב-19:30, יפעלו עד השעה חצות. ברכבת ציינו כי תדירות הרכבות בשעות התגבור תהיה זהה לשעות הפעילות הרגילות - במתכונת של שתי רכבות בשעה לכל כיוון. 

נוסף על כך, תתגבר רכבת ישראל את תנועת הרכבות מצפון הארץ ותל אביב אל תחנת נתב"ג ובכיוון ההפוך, כדי לאפשר ביצוע החלפות בתדירות גבוהה יותר ועם זמן המתנה קצר עבור הרכבות לירושלים. הרכבת מבית שמש לירושלים-תחנת מלחה תעבוד כסדרה, בתדירות של רכבת אחת בשעתיים, עד השעה 19:50. 

כך נראה השלג בירושלים ב-2013
כך נראה השלג בירושלים ב-2013 | צילום: פלאש 90, מיטל כהן, חדשות

כמו כן נפתח "חדר סערה" בתחנת ירושלים-נבון, בוצע גיזום של עצים בתוואי המסילה למניעת קריסתם על מסילת הרכבת, הותקנו גופי חימום על מפלגי המסילות למניעת התקרחות, נוקו ופונו תעלות ניקוז, שוקמו דרכי שירות לאורך המסילות; נאסף מלאי מלח להמסת שלג והוכן ציוד מכני הנדסי וכלי עבודה לתנאי חורף ושלג. גם הצוותים צוידו בחליפות סערה וחרמוניות.  "במהלך השבוע הגבירה רכבת ישראל את סיורי צוותי המסילה על מנת לוודא כי רשת המסילות תקינה, וכן תוגברו צוותי התחנות והרכבות על מנת לסייע לנוסעים", נמסר

ברכבת פנו לנוסעים ואמרו: "אנא הקפידו על הגעה מוקדמת לתחנת הרכבת בימים הגשומים, הימנעו מריצה על הרציפים הרטובים ונקטו במשנה זהירות בהתנהגות בקרבת המסילה. תקופות מזג אוויר סוער דורשות מכולנו, צוותים ונוסעים, משנה זהירות, סבלנות ותשומת לב. שתהיה לכולנו נסיעה חמימה ונעימה".

ממשרד הבריאות נמסר כי כדי להימנע מפגיעות קור, יש לשמור על חימום הבית בטמפרטורה קבועה של כ-24 מעלות, ובכל מקרה שאינה נמוכה מ-21 מעלות. יש לדאוג ללחות בחדר ולאטימה נאותה של הפתחים השונים. עוד יש לבדוק את בטיחות התנורים. עוד יש להקפיד על שתייה מרובה, כששתייה חמה מסייעת לשמור על חום הגוף, אך להימנע משתייה מרובה של קפאין ואלכוהול. בעת השהות הבית יש להקפיד על פעילות ותנועה, כדי להגביר את זרימת הדם וחום הגוף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו