פרפרים הם חלק מהאביב, אבל בימים האחרונים הם מציפים את ישראל. גל נודד של פרפר "נמפית החורשף" שוטף את הארץ ויחד עם מזג האוויר הנעים בחוץ זה בדיוק הזמן לצאת לטבע ולפגוש אותם. בעזרת עמיר בלבן, מנהל תחום הטבע העירוני בחברה להגנת הטבע, אספנו בשבילכם קצת מידע שימושי שבעזרתו תוכלו להבין יותר (ולהרשים בידע את מי שלא קרא את הכתבה הזו).

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

כמה?
על פי ההערכות נמצאים כאן עכשיו כמיליארד (!) פריטים של נמפית החורשף, אחד מהפרפרים הנפוצים בעולם. הם אמנם מגיעים לכאן בנדידה בכל שנה בעונה הזו, אבל הפעם מדובר במספר גבוה במיוחד.

למה?
עם בוא האביב לחלקו הצפוני של כדור הארץ, מיליוני פרפרים מתחילים באחת הנדידות המופלאות שיש. בשנים ברוכות בגשמים כמו השנה הזו, הנימפיות נודדות אל אזורי המדבר המוריקים שלנו ושל ארצות ערב ומשלימות מחזור רבייה. בשבוע שעבר הסתיים מחזור כזה ודור חדש של פרפרים החל לנוע בכמויות אדירות צפונה אל אירופה. הנדידה תמשיך עד הגעתן של הנימפיות לחוג הארקטי בשיא הקיץ.

נדידה מופלאה לאזורנו (צילום: עמיר בלבן, חדשות)
נדידה מופלאה לאזורנו | צילום: עמיר בלבן, חדשות
פרפר נמפית החורשף (צילום: חדווה כדורי, חדשות)
איפה אפשר לפגוש אותם? | צילום: חדווה כדורי, חדשות

מי את בכלל?
נמפית החורשף מצויה בכל היבשות מלבד אנטרקטיקה, וזה לא מפתיע כי היא אוהבת אזורים חמים. מדובר בפרפר צבעוני הניזון מצוף פרחים. משך חיי הבוגר כשבועיים בלבד, והדרך שלו להצליח להגיע צפונה היא באמצעות מסע דילוגים ורבייה. הביצים ובעיקר הזחלים שיבקעו במהלך השבועות הקרובים ישמשו את הציפורים הנודדות ואת כל הייצורים הקטנים הניזונים מחרקים.

איפה אפשר לפגוש אותם?
צאו לטבע. הם נמצאים בשמורות ובשטחים הפתוחים בכל רחבי הארץ. בלילות הם נחים שם ועם בוקר ממשיכים בדרכם צפונה.

פרפר נמפית החורשף (צילום: חדווה כדורי, חדשות)
איפה אפשר לפגוש אותם? | צילום: חדווה כדורי, חדשות

איך סופרים פרפרים?
בעיקרון סופרים כמה פרפרים נמצאים בדקה אחת ברצועה של 5 מטרים. בחודש הבא (21.4-4.5) תתקיים בישראל לראשונה ספירת הפרפרים הגדולה בהובלת אגודת חובבי הפרפרים, המוזיאון לטבע ע"ש שטיינהרדט, גני הנדיב והחברה להגנת הטבע.

גם אנחנו יכולים לספור?
בהחלט. בין ה-21 באפריל ועד 4 במאי אתם מוזמנים לכל שטח פתוח בו נראים פרפרים מעופפים. רצוי לבצע את התצפית בין השעות 09:00 ל-12:00 או עד 15:00, אך ככל שהשעה תהיה מאוחרת יותר כך ירד הסיכוי לראות פרפרים. את דיווח הספירה שלכם אתם מוזמנים להשאיר כאן: https://survey123.arcgis.com/share/26b58926bc8f4983842cd865011604b8?lang=he

עוד פרטים באתר:
https://www.teva.org.il/?CategoryID=12020

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו