זמן קצר לאחר שעלה לבמה בטקס פרסי אקו"ם וקיבל את הפרס, שממנו נשמט התואר "מפעל חיים", תקף הזמר אריאל זילבר בחריפות את הארגון. זילבר קטע את שירתו של הזמר מוש בן-ארי שביצע גרסת כיסוי לשירו "ואיך שלא", התנצל ופצח בנאום חוצב להבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רציתי לוותר על הפרס, אבל בגלל אהבת הקהל אני מקבל אתו ואני מרגיש שאני מקבל פרס על מפעל חיים", אמר הזמר המוערך שנמצא במוקד הסערה. "אני נגד חרמות ובעד זכות האדם להביע את דעתו".

זילבר הוסיף וקרא כי הוא חש שהפך להיות "שק החבטות של גופים אינטרסנטיים ואמנים מתוסכלים. אני הייתי קורא לפרק את אקו"ם כפי שהוא היום ולבנות אותו מחדש כמקום שבו כל אחד יכול להביע את דעתו. אני עומד כאן ברוש איתן בעין הסערה".

הסערה סביב הנושא החלה לאחר שהזמרת אחינועם ניני הודיעה כי תחרים את הטקס שבו אמור היה זילבר, אמן מוערך המוכר בדעותיו הימניות, לקבל את הפרס המכובד.

הציתה את המחאה. ניני (צילום: רויטרס)
אחינועם ניני, ארכיון | צילום: רויטרס

דליה רבין: "דעותיו של זילבר בעייתיות"

זמן קצר לאחר מכן הודיעו באקו"ם כי שמו של הפרס שיוענק לזילבר ישונה לפרס על תרומתו למוזיקה הישראלית. דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל המשמשת כדירקטורית של כבוד בארגון, הסבירה כי מדובר בהחלטה שנובעת מאמירותיו ודעותיו של הזמר.

"המוזיקה של אריאל זילבר אינה הבעיה, להפך, מדובר ביוצר מחונן", נמסר בהודעה מלשכתה של רבין, "יחד עם זאת, דעותיו של זילבר בנושאי מיעוטים, זכויות הפרט והקהילה הגאה הן בעיתיות ומתן פרס על מפעל חיים הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית".

עוד צוין בהודעה כי "ההחלטה שהתקבלה, שלא להעניק לו פרס על מפעל חיים אלה רק על המוזיקה שלו, היא החלטה מאוזנת, שהתקבלה על ידי דירקטוריון אקו"ם". בלשכה הדגישו כי רבין לא השתתפה בהצבעה הסופית באשר למתן הפרס לזמר.

"הפרה חמורה של הסיכום". לבנת (צילום: פלאש 90)
שרת התרבות, לבנת | צילום: פלאש 90

אחינועם ניני: "כהנא צדק אינו בגוף היצירות של אקו"ם"

הזמרת אחינועם ניני התייחסה היום לסוגיה פעם נוספת, ובירכה את חברי הדירקטוריון על ההחלטה. "בנסיבות שנוצרו פעל אקו"ם נכון, כשהחליט להפריד את יצירתו האיכותית של אריאל זילבר, עד כמה שרק ניתן, מהקשרים אידיאולוגיים, פוליטיים ואזרחיים. אין לנו ספק שאקו"ם איננו כולל את 'כהנא צדק' בגוף יצירתו המקבלת פרס", כתבה.

רק לפני שבועיים לעומת זאת, הגדירה ועדת הפרס את זילבר כיוצר יוצא דופן במקוריותו, דבר שגרם ללא מעט אנשים להרים גבה לנוכח התפנית שחלה היום. "יצירותיו של זילבר בולטות במקוריותן וחדשנותן תוך שהוא משלב אלמנטים אתניים וסגנונות מוסיקליים חדשים", נכתב אז בהחלטה.

עוד הוסיפו כי "ניכר שזילבר הגדיר מחדש את המיינסטרים כשהוא מקרב את השוליים למרכז. הופעתו על הבמה מלאת כריזמה ושיריו רלוונטיים ומשפיעים גם היום כשהם מדברים על אמת אומנותית, אמינות, כנות וכשרון עצום".

לבנת לא הגיעה לטקס: "שוכחים את חופש הביטוי כשמדובר בימנים"

במערכת הפוליטית הגיבו בזעם למהלך, והביעו אכזבה ממה שהגדירו כ"התקפלות של הארגון שאמור לייצג את כל קצוות הקשת הפוליטית". שרת התרבות לימור לבנת, שלא הגיעה לטקס הערב, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "כמה חבל שרבים מאלה המדברים גבוהה גבוהה בשם חופש הביטוי, שוכחים לשמור עליו באותה קנאות כשזה נוגע לחופש הביטוי של אחרים".

"כמה חבל שחלק מאנשי השמאל המדברים גבוהה גבוהה בשם חופש הביטוי, שוכחים, או שמא לא רוצים לשמור עליו כשזה נוגע לחופש הביטוי של אנשי הימין", אמרה לבנת. "גם אני לא אהבתי בלשון המעטה לשמוע בשנים האחרונות חלק מההתבטאויות האומללות שהשמיע אריאל זילבר. אבל הן עדיין בגדר חופש הביטוי ולא מבטלות את העובדה שאריאל זילבר הוא יוצר ענק".