פורשת במחאה על הענקת הפרס לזילבר. ניני (צילום: רויטרס, פלאש 90 / אביר סולטן)
לא יקבל פרס מפעל חיים, זילבר. ארכיון | צילום: רויטרס, פלאש 90 / אביר סולטן

נכנעה ללחץ: תגובות זועמות במערכת הפוליטית להחלטת אקו"ם היום (ב') לחזור בה מכוונתה להעניק פרס מפעל חיים לזמר והיוצר אריאל זילבר, ולהמיר אותו בפרס עבור תרומתו למוזיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צפו בריאיון עם זילבר מאוקטובר האחרון

מראשוני המבקרים היה שר החוץ אביגדור ליברמן, שהביע את אכזבתו מהחלטת ארגון זכויות היוצרים. "ההתקפלות של אקו"ם והחלטתה להעניק לאריאל זילבר פרס רק על תרומתו למוזיקה הישראלית במקום פרס על מפעל חיים - היא כניעה", נכתב בעמוד הפייסבוק שלו.

בהמשך, תקף ליברמן את אלה שביקרו את הענקת הפרס לזילבר, וקשר את השינוי בעמדת אקו"ם בנושא לפרשת המורה, אדם ורטה. "אותם אלו שעשו מלחמה בכל החזיתות על מנת לאפשר למורה בביה"ס תיכון לפקפק במוסריותו של צה"ל, בשם חופש הביטוי, נלחמים כעת כדי לסתום את פיו של אמן שאין חולק על גאוניותו המוזיקלית ועל תרומתו לתרבות הישראלית לאורך חייו ומונעים ממנו את ההכרה המגיעה לו. לא צריך להסכים עם כל דעותיו של אריאל זילבר בכדי להתקומם נגד הצביעות והפחדנות הזו, או בתמצות: ואיך שלא אפנה לראות...מדובר בסתימת פיות".

השר אורי אריאל (הבית היהודי), הפנה גם הוא אצבע מאשימה כלפי אקו"ם: "ההחלטה הינה דגל שחור לכל שוחרי התרבות בישראל. ההתנשאות של ארגוני השמאל שמנסים לדכא כל יצירה של מי שאינו סובר כמותם מעוררת גועל. אין חולק שאריאל זילבר הוא אמן מוערך ונכס צאן ברזל במוזיקה הישראלית והוא אינו צריך לשלם על דעותיה השמאלניות קיצוניות של הגברת ניני".

יו"ר מפלגת הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הצטרף לגינוי, ורמז כי עמדותיו של אריאל זילבר הובילו למהלך שננקט כנגדו: "'רוצי שמוליק קורא לך, וזורק עלייך אבנים' - על זה אקו"ם היו נותנים פרס חיים", כתב השר בעמוד הפייסבוק שלו.

גם יושבת ראש סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, מיהרה למתוח ביקורת על נסיגת אקו"ם מכוונתה. בהודעה שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה קראה שקד לגולשים להביע את מחאתם בעמוד של הארגון ברשת החברתית. "לאחר שהכריזו על פרס מפעל חיים לזילבר באקו"ם מתקפלים לאור הלחץ השמאלני", כתבה שקד. "כתבו לאקו"ם - אל תיכנעו ללחץ, אל תוותרו על חופש הביטוי. חסכו מעצמכם את הבושה!".

הציתה את המחאה. ניני (צילום: רויטרס)
הצליח לה, ניני. ארכיון | צילום: רויטרס

אחינועם ניני החרימה את הטקס

מי שהציתה את הסערה סביב כוונת הארגון להעניק לזילבר את הפרס הייתה הזמרת אחינועם ניני, הידועה בדעותיה השמאלניות. לאחר פרסום הודעת הפרס מצד אקו"ם, הודיעה הזמרת בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה כי לא תגיע לטקס, בשל התנגדותה לדעותיו השנויות במחלוקת של זילבר, המזוהה עם הימין הקיצוני. "רציתי להודיע שביטלתי את השתתפותי בטקס פרסי אקו"ם מסיבות אידיאולוגיות, וביקשתי שאף אחד גם לא יקבל את הפרס בשמי. בקיצור delete", כתבה ניני.

כך נימקה ועדת הפרס של אקו"ם את זכייתו של זילבר לפני כשבועיים: "יצירותיו של זילבר בולטות במקוריותן וחדשנותן תוך שהוא משלב אלמנטים אתניים וסגנונות מוסיקליים חדשים. ניכר כי זילבר הגדיר מחדש את המיינסטרים כשהוא מקרב את השוליים למרכז. הופעתו על הבמה מלאת כריזמה ושיריו רלוונטיים ומשפיעים גם היום כשהם מדברים על אמת אומנותית, אמינות, כנות וכשרון עצום".