לא לתוצאה הזאת פיללנו. גרמניה היא הזוכה הגדולה של אירוויזיון 2010 שנערך השנה באוסלו שבנורבגיה עם 246 נקודות. ישראל רק במקום ה-14 עם 71, וזאת למרות הופעה נהדרת של הראל סקעת. במקום השני: טורקיה עם 170 נקודות. מייד אחריה: רומניה עם 162 נקודות. "זה פשוט מדהים! אני לא מאמינה. אני רוצה להודות לכולכם. תודה רבה!", אמרה לנה, הזמרת הגרמניה, שניות ספורות לאחר הזכייה.

"אני גאה ומאושר מהביצוע", אמר סקעת לחדשות 2 באינטנרנט דקות לאחר סיום התחרות. "הבאנו כבוד אמנותי לישראל וזו הייתה חוויה כיפית ונהניתי מכל רגע", אמר הזמר שלא נשמע מאוכזב אפילו לרגע. "זה בסך הכל רק ספורט", הוסיף.

זכייתה האחרונה של גרמניה בתחרות הייתה ב-1982, אז הייתה זו הזמרת מישל שהפליאה עם קולה העדין והגיטרה וזכתה בניצחון ענק. באותה שנה הגיע אבי טולדנו הישראלי למקום השני.

מיד לאחר הגמר חשפו מארגני התחרות את תוצאות חצי הגמר, מהן עלה כי ישראל סיימה במקום השמיני בחצי הגמר בו השתתפה ביום חמישי עם 71 נקודות, ממש כמו בגמר.

האופטימיות התנפצה מהר

כבר תחילת ההצבעה לא האירה פנים לישראל והיא השתרכה בתחתית הטבלה. המדינות שנתנו לנו הכי הרבה נקודות היו פינלנד והולנד, עם 10 נקודות כל אחת. גם סלובקיה ובלארוס היו נדיבות עם שמונה נקודות. שאר המדינות נתנו לנו בין אפס לכמה נקודות בודדות ואפילו צרפת, הידידה הנצחית באירוויזיון, נתנה לנו נקודה אחת בלבד.

עם זאת, אחת מנקודות האור החיוביות של הערב הייתה שלושה פרסים שהוענקו למשלחת הישראלית בתחרות יוצרים שהתקיימה במקביל לאירוויזיון: פרס יוצרי התחרות, פרס העיתונאים ופרס הפרשנים. זו הפעם הראשונה שמשלחת אחת זוכה בכל הפרסים הללו.

החובבים נותרו נאמנים

כמו בכל שנה, הגיעה המשלחת הישראלית לאירוויזיון עם נוכחות מכובדת של חובבים שליוותה את סקעת בימים האחרונים לכל מקום וגם הורגשה היטב על המסך בין השירים, תוך כדי שהם הזכירו וממשיכים להזכיר לכל האירופאים להצביע לשיר הנכון.

השנה הייתה התחרות קשה במיוחד. לראשונה מזה שנים רבות, הגיעה ישראל לאירוויזיון בעמדת פתיחה מצוינת, כאחת המובילות למקום הראשון, מה שלא עזר, כאמור.

ואז בא סקעת

ראשונה בסדר ההופעה עלתה הזמרת האזרית סאפורה עם השיר "דריפ דרופ". סאפורה, לבושה בשמלה חיננית ונעלי עקב גבוהים, היפנטה את הקהל עם נוכחותה המרשימה וזכתה למחיאות כפיים סוערות.

מיד לאחריה עלה על הבמה דניאל מספרד עם "משהו קטנטן", הופעה אשר לא אמורה להביא לספרד את הניצחון. דרמה לא קטנה נרשמה במהלך השיר הספרדי, כשאחד המעריצים התפרץ לבמה, רקד במשך כמה שניות עם הזמר ורקדניו, ואז פונה על ידי המאבטחים. מארגני האירוע החליטו בעקבות כך לאפשר לספרד להופיע פעם נוספת בסוף המופע.

כשיר השלישי בתחרות עלה על הבמה דידריק הנורבגי, עם השיר "ליבי שלך", ונתן את אחת ההופעות הקוליות החזקות ביותר בתחרות. כנציג המדינה המארחת זכה דידריק, כצפוי, למירב התשואות ומחיאות הכפיים.

ואז, 21 שירים אחרי נורבגיה, עלה סוף סוף על הבמה הראל סקעת, כשהוא חנוט בחליפה שחורה והיפנט את הקהל עם מבטו הכובש וקולו העדין. סקעת הצליח להתעלות על עצמו גם הערב ונתן הופעה טובה מאוד.

אירופה מהמרת על ישראל

אתמול בצהריים נסגר המשאל הרשמי של מועדון חובבי האירוויזיון העולמי שנערך באולם בו נערכת כעת התחרות כשכל חובב התבקש לנקד את המדינות שלדעתו הולכות להגיע גבוה בתחרות. במקום הראשון, עם 1,417 נקודות ובפער של כמעט 200 נקודות מהמקום השני הגיעה ישראל.

"בתור גרמני אני מאוד מקווה שגרמניה תזכה בתחרות", אמר אתמול בבוקר אחד החובבים בתחרות, "אבל אני חושב שזו תהיה אחת המדינות האחרונות במופע שתזכה, ישראל או דנמרק". "אין לי ספק שישראל תזכה", הוסיפה עיתונאית אחרת מבריטניה. חובבים ועיתונאים רבים הסכימו עם הקביעה ואף הם ניבאו שבשנה הבאה ירושלים או תל אביב תארח את התחרות - אך הם טעו.

אירופה נשארה ללא מילים

ביום חמישי בלילה כבש סקעת את תחרות השירים כשהצליח להעפיל לשלב הגמר עם השיר "מילים". סקעת נתן הופעה מוצלחת, מרגשת וסוחפת, זכה לתשואות רבות מהקהל והיה אחד מבין עשרת השירים שזכו להעפיל לגמר.

המדינות שעלו לגמר האירווזיון מלבד ישראל הן: גאורגיה, טורקיה, אוקראינה, אירלנד, קפריסין, אזרבייג'ן, רומניה, ארמניה ודנמרק. בהגרלה שנערכה מיד לאחר חצי הגמר נקבע כי ישראל תופיע בגמר כשיר מספר 24 מתוך 25 מדינות.

במסיבת העיתונאים שנערכה מיד לאחר חצי הגמר התקבל סקעת בקריאות שמחה רבות מצד המעריצים הישראלים ששלטו באולם ושרו "הבאנו שלום עליכם", תוך כדי שהם מנופפים בדגלי ישראל. "זו הייתה חוויה אדירה עבורי. רעדתי והתרגשתי", אמר סקעת בחיוך מבויש. "כשעליתי על הבמה, הרגשתי שאני רוצה לספר לעולם את הסיפור שלי ואני מקווה שהצלחתי לעשות את זה", הוסיף.

כאשר נשאל סקעת על ידי עיתונאית רוסיה אם לדעתו ישראל יכולה לזכות באירוויזיון, הוא לא היסס ואמר: "אני חושב שירושלים או תל אביב יכולות לארח את התחרות. אני מקווה שאעשה את הטוב ביותר". כאשר נשאל מי המעריצים הכי קולניים בתחרות, הוא לא היסס ואמר שהישראלים שולטים בתחום - מה שגרר כמובן תשואות נוספות מקרב משלחת החובבים הישראלית שהייתה במקום.

לאחר מסיבת העיתונאים אמר סקעת כי מבחינתו לייצג את ישראל באירוויזיון זו גאווה גדולה. "ההתרגשות הגדולה עוד לפנינו ואני מבטיח להמשיך ולייצג את מדינת ישראל בכבוד הכי גדול על במת המוזיקה הכי גדולה באירופה", אמר סקעת. "היה לי חשוב לשיר את השיר בעברית. אני גאה להיות ישראלי", הוסיף.

סדר ההופעות בגמר:

1. אזרבייג'ן
2. ספרד
3. נורבגיה
4. מולדובה
5. קפריסין
6. בוסניה-הרצגובינה
7. בלגיה
8. סרביה
9. בלרוס
10. אירלנד
11. יוון
12. בריטניה
13. גאורגיה
14. טורקיה
15. אלבניה
16. איסלנד
17. אוקראינה
18. צרפת
19. רומניה
20. רוסיה
21. ארמניה
22. גרמניה
23. פורטוגל
24. ישראל
25. דנמרק

ישראל באירוויזיון - הסיקור המלא

צפו: כל אירופה מהמרת שישראל זוכה

צפו בחובבים הישראלים שרים לסקעת

סקעת מתכונן לגמר האירוויזיון

ללא מילים: הראל סקעת עלה לגמר