אירופה נשארה ללא מילים: הראל סקעת, נציג ישראל באירוויזיון 2010, כבש הלילה את תחרות השירים כשהצליח להעפיל לשלב הגמר שייערך ביום שבת הקרוב באוסלו שבנורבגיה עם השיר "מילים". סקעת נתן הופעה מוצלחת, מרגשת וסוחפת, זכה לתשואות רבות מהקהל והיה אחד מבין עשרת השירים שזכו להעפיל לגמר.

המדינות שעלו לגמר האירווזיון מלבד ישראל הן: גאורגיה, טורקיה, אוקראינה, אירלנד, קפריסין, אזרבייג'ן, רומניה, ארמניה ודנמרק. בהגרלה שנערכה מייד לאחר חצי הגמר נקבע כי ישראל תופיע בגמר כשיר מספר 24 מתוך 25 מדינות.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת העיתונאים שנערכה מייד לאחר חצי הגמר התקבל סקעת בקריאות שמחה רבות מצד המעריצים הישראלים ששלטו באולם ושרו "הבאנו שלום עליכם", תוך כדי שהם מנופפים בדגלי ישראל. "זו הייתה חוויה אדירה עבורי. רעדתי והתרגשתי", אמר סקעת בחיוך מבויש. "כשעליתי על הבמה, הרגשתי שאני רוצה לספר לעולם את הסיפור שלי ואני מקווה שהצלחתי לעשות את זה", הוסיף.

כאשר נשאל סקעת על ידי עיתונאית רוסיה אם לדעתו ישראל יכולה לזכות באירוויזיון, הוא לא היסס ואמר: "אני חושב שירושלים או תל אביב יכולות לארח את התחרות. אני מקווה שאעשה את הטוב ביותר". כאשר נשאל מי המעריצים הכי קולניים בתחרות, הוא לא היסס ואמר שהישראלים שולטים בתחום - מה שגרר כמובן תשואות נוספות מקרב משלחת החובבים הישראלית שהייתה במקום.

התרגשות גדולה נרשמה במקום כאשר נערכה הגרלת סדר ההופעות בגמר וסקעת שלף את המספר 24, שיר אחד לפני הסוף - מה שמשפר את סיכויו להגיע למקום טוב בתחרות. סקעת, שהבין את המשמעות של ההגרלה הנוחה שקיבל, הניף את ידיו באוויר בשמחה ובהתרגשות, כאשר החובבים בחדר מתרגשים אף הם.

לאחר מסיבת העיתונאים אמר סקעת כי מבחינתו לייצג את ישראל באירוויזיון זו גאווה גדולה. "ההתרגשות הגדולה עוד לפנינו ואני מבטיח להמשיך ולייצג את מדינת ישראל בכבוד הכי גדול על במת המוזיקה הכי גדולה באירופה", אמר סקעת. "היה לי חשוב לשיר את השיר בעברית. אני גאה להיות ישראלי", הוסיף.

צרחות בסלון בישראל וחגיגה באוסלו

הערב התחיל בשעה 22:00 כשליטא פתחו את התחרות עם השיר "פאנק מזרח אירופאי". סמוך לשעה 22:15, עצרו כל הצופים בישראל את הנשימה כשסקעת עלה עם שיר מספר 3, "מילים" - וייצג אותנו בכבוד.

רגע לפני תחילת המופע, דיווחו מהשטח המעריצים הישראלים שטסו עד לאוסלו החמה על אופטימיות זהירה. "אני בטוח שנעלה לגמר. זו אפילו לא שאלה", אמר לחדשות 2 באינטרנט מור דיעי, אחד המעריצים שישב הלילה בקהל ולא הפסיק לנופף בדגלי ישראל וסלובניה, מדינה נוספת בה תמך. "מבחינתי, להיות מופתע שישראל תעלה לגמר זה כמו להיות מופתע שתזרח מחר השמש", הוא אמר בביטחון.

עם זאת, מייד לאחר סיום המופע, יצאו המעריצים הישראלים לרחובות כשהם עטופים בדגלי ישראל וחגגו את העלייה לגמר. החגיגה הישראלית והכחול-לבן נראו היטב ברחובות אוסלו, וזאת לצד המשלחות האחרות שחגגו את ההצלחה.

בבית של גיא שחר מתל אביב התאספו הערב מספר חובבי אירוויזיון וכססו ציפורניים. "הערב שלנו כלל פיצה ואחרי השירים גם ניסינו לנחש מי תעלה לגמר", סיפר שחר לחדשות 2 באינטרנט. "כשהכריזו שישראל עלתה, היו צרחות מטורפות אצלי בסלון ואפילו השכנים התעוררו", הוסיף שחר באושר, תוך כדי שהוא ממשיך להתכונן ליום שבת.

השופטים בעדנו?

מוקדם יותר ביום חמישי נערכה החזרה הגנרלית הקובעת, בה כאמור הצביעו צוותי השיפוט מרחבי העולם. גם שם נתן סקעת הופעה נקייה ומצויינת וזכה למחיאות כפיים סוערות מהקהל, מה שהגביר את האופטימיות בקרב המשלחת הישראלית.

ההצבעה בחצי הגמר השנה התחלקה לשני חלקים. 50% מהקולות של השירים ניתנו על ידי צוותי שיפוט מיוחדים ומקצועיים של כל מדינה בנפרד, אשר התכנסו במהלך החזרה הגנרלית של המופע ונתנו את הניקוד שלהם על סמך ההופעות בחזרה עצמה. שאר הניקוד ניתן על ידי הקהל בבית באמצעות הצבעה טלפונית שנערכה במהלך הערב עצמו. הניקוד המלא ייחשף רק בשלב הגמר על מנת למנוע הטיות בהצבעה.

ביום שבת בשעה 22:00 (שידור חי בערוץ הראשון) ינסה סקעת לרשום לעצמו הישג נוסף כאשר יבצע פעם נוספת את "מילים" וינסה לזכות במקום הראשון. אם זה יקרה - אז באמת תחל החגיגה הגדולה.

סדר ההופעות בגמר

1. אזרבייג'ן
2. ספרד
3. נורבגיה
4. מולדובה
5. קפריסין
6. בוסניה-הרצגובינה
7. בלגיה
8. סרביה
9. בלרוס
10. אירלנד
11. יוון
12. בריטניה
13. גאורגיה
14. טורקיה
15. אלבניה
16. איסלנד
17. אוקראינה
18. צרפת
19. רומניה
20. רוסיה
21. ארמניה
22. גרמניה
23. פורטוגל
24. ישראל
25. דנמרק