עמיר בניון, ארכיון
לא יופיע במשכן הנשיא. בניון, ארכיון | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

הזמר שעורר סערה מגיב: עמיר בניון, שבשל שירו "אחמד אוהב ישראל" בוטלה הופעתו המתוכננת בבית הנשיא, הגיב במסר מפויס דווקא כלפי הנשיא עצמו. "בעניין ההודעה שפרסם בית הנשיא, ואשר כפי שצפו מנסחיה הוסיפה שמן למדורת הצלייה של עבדכם הנאמן בתקשורת, אבקש לומר שאני מכבד את מוסד הנשיאות ואוהב את הנשיא ריבלין אהבת אמת, ושמח שהוא האיש שנמצא בבית הנשיא בעת הזו", כתב בניון בהודעה שפרסם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עמיר כתב שיר מחאה מתוך כאב על גל הטרור האחרון", הסבירו אנשיו. "לגבי טיבו, ניתן כמובן להתווכח, אך נדגיש: השיר מדבר על אלימות המופנית כלפי אזרחי ישראל וכואב אותה, אין בו כל כוונה להסתה ואלימות איננה דרכנו ואיננה דרך היהדות, גם אם יש מי שמנסים לטעון שכן. עמיר ימשיך לשיר את אהבתו לארץ ישראל ולעם ישראל במדינת ישראל דמוקרטית וחופשית".

לאחר מכן הפנה בניון עקיצות כלפי התקשורת, שלדבריו ניהלה "מחול שדים" סביב שירו. "בזכותכם אנו חיים במדינה טובה יותר", טען בניון בציניות. "פועלכם המידתי המאוזן והחשוב הוא הוא המשמר את הדברים החשובים לנו במדינתנו הדמוקרטית-עד-שיחליטו-אחרת-מחר-אולי-או-לא, ובראשם כמובן חופש הביטוי לכל אזרחית, תושבת קבע, מיעוט באשר היא. מן הראוי ששיר כאב על גל טרור שמפורסם בפייסבוק של אומן יקבל כזה יחס מידתי, הוגן והגון". 

עמיר בניון
"אוהב את הנשיא אהבת אמת" | צילום: ענת לוי

בית הנשיא: "אמירותיו של בניון אינן מסייעות להרגעת הרוחות"

בעקבות השיר שעורר סערה, החליטו הבוקר בבית הנשיא לבטל הופעה של בניון. "על רקע פרסום שירו האחרון של עמיר בניון אתמול, אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא", כתב מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, למארגני הטקס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואירן, שצפוי להיערך במשכן הנשיא ביום ראשון.

"בניון הוא אמן מוערך ויוצא דופן בכישרונו ובתרומתו למוסיקה הישראלית. לצד זה, אמירותיו בעת מתוחה ומסוכסכת זו, גם אם נאמרו מתוך סערת רגשות וכאב רב, אינן מסייעות, בלשון המעטה, להרגעת הרוחות", הוסיף טובי. "אמירותיו אינן עולות בקנה אחד עם האחריות הנדרשת ממשכן הנשיא ומכל מוסד המשפיע על הלך הרוח הציבורי - לפעול למען הפגת המתחים וביסוס השותפות בין חלקיה של החברה הישראלית".

השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, שמשרדו יזם את הטקס והזמין את בניון להופיע במסגרתו מסר בתגובה להודעת בית הנשיא: "ביטול ההופעה של הזמר עמיר בניון בבית הנשיא בטקס לציון יום הגירוש והפליטות של יהודי ערב נעשה בניגוד לעמדתנו. אני מכבד ואוהב את הנשיא ריבלין (ולא אוהב את שירו של עמיר בניון), אבל לא אוכל לתת את ידי לפגיעה כה חמורה בחופש הביטוי והיצירה. החרמת אמנים על רקע דעותיהם היא מעשה פסול ולכן לצערי לא אוכל להשתתף בטקס. אם בניון לא שר, אני לא אדבר".

כבר אתמול הגיב בניון בעמוד הפייסבוק שלו לגל הביקורות על השיר החדש. "למען הסר כל ספק, השיר 'אחמד אוהב ישראל' נועד להביע תחושות בלבד, ולא קורא לאלימות כלשהי כלפי שום אדם. אנו נגד אלימות באופן מוחלט, ואילו היינו אלימים, לא היינו שרים שירים כואבים שבוקעים היישר מהלב. לכל המזדעזעים, אני מציע שלפני הכל, תזדעזעו ותחששו מהטרור שמשתולל במדינה. תזדעזעו קודם מיהודים נרצחים עם טליתות מוכתמות מדם. מאזרחים שנדרסים על ידי חיות אדם. ממחבלים שיורים על תושבי הדרום מתוך בתי ספר ובתי חולים. יש דברים הרבה יותר מזעזעים משיר שביטא כאב וחשש ותו לא".

אלו הן מילות השיר שעוררו את המהומה:

"סלאם עליכום, קוראים לי אחמד, אני גר בירושלים,
אני לומד באוניברסיטה איזה דבר או שניים.
מי כמוני נהנה מכל העולמות,
היום אני מתון וחייכן, מחר אעוף לשמיים,
אשלח לגיהנום איזה יהודי או שניים.

זה נכון, שאני סתם חלאה כפוית טובה.
זה נכון, אבל אני לא אשם, לא גדלתי על אהבה.
זה נכון, יבוא הרגע בו תפנה לי את הגב
ואז אני אתקע לך את הגרזן המושחז

אני אחמד, גר באזור המרכז,
אני עובד סמוך לגן ילדים ואחראי על בלוני הגז.
מי כמוני נהנה משני העולמות,
היום אני ומחר הם לא,
הרבה מהם, הרבה מהם לא".

את תגובתו של עמיר בניון להחלטת בית הנשיא טרם הצלחנו להשיג.