שוב מעורר סערה: עמיר בניון
לא יופיע במשכן הנשיא. בניון, ארכיון | צילום: ענת לוי

בית הנשיא החליט הבוקר (שלישי) לבטל הופעה של המוזיקאי עמיר בניון בעקבות השיר שפרסם בדף הפייסבוק שלו. השיר, "אחמד אוהב ישראל", עורר סערה כבר אתמול בשל טענות שהוא מהווה דבר הסתה נגד ערבים-ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"על רקע פרסום שירו האחרון של עמיר בניון אתמול, אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא", כתב מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, למארגני הטקס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואירן, שצפוי להיערך במשכן הנשיא ביום ראשון.

"בניון הוא אמן מוערך ויוצא דופן בכישרונו ובתרומתו למוסיקה הישראלית. לצד זה, אמירותיו בעת מתוחה ומסוכסכת זו, גם אם נאמרו מתוך סערת רגשות וכאב רב, אינן מסייעות, בלשון המעטה, להרגעת הרוחות".

"אמירותיו אינן עולות בקנה אחד עם האחריות הנדרשת ממשכן הנשיא ומכל מוסד המשפיע על הלך הרוח הציבורי - לפעול למען הפגת המתחים וביסוס השותפות בין חלקיה של החברה הישראלית", הוסיף טובי במכתבו.

השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, שמשרדו יזם את הטקס והזמין את בניון להופיע במסגרתו מסר בתגובה להודעת בית הנשיא: "ביטול ההופעה של הזמר עמיר בניון בבית הנשיא בטקס לציון יום הגירוש והפליטות של יהודי ערב נעשה בניגוד לעמדתנו. אני מכבד ואוהב את הנשיא ריבלין (ולא אוהב את שירו של עמיר בניון), אבל לא אוכל לתת את ידי לפגיעה כה חמורה בחופש הביטוי והיצירה. החרמת אמנים על רקע דעותיהם היא מעשה פסול ולכן לצערי לא אוכל להשתתף בטקס. אם בניון לא שר, אני לא אדבר".

כבר אתמול הגיב בניון בעמוד הפייסבוק שלו לגל הביקורות על השיר החדש. "למען הסר כל ספק, השיר 'אחמד אוהב ישראל' נועד להביע תחושות בלבד, ולא קורא לאלימות כלשהי כלפי שום אדם. אנו נגד אלימות באופן מוחלט, ואילו היינו אלימים, לא היינו שרים שירים כואבים שבוקעים היישר מהלב. לכל המזדעזעים, אני מציע שלפני הכל, תזדעזעו ותחששו מהטרור שמשתולל במדינה. תזדעזעו קודם מיהודים נרצחים עם טליתות מוכתמות מדם. מאזרחים שנדרסים על ידי חיות אדם. ממחבלים שיורים על תושבי הדרום מתוך בתי ספר ובתי חולים. יש דברים הרבה יותר מזעזעים משיר שביטא כאב וחשש ותו לא".

אלו הן מילות השיר שעוררו את המהומה:

"סלאם עליכום, קוראים לי אחמד, אני גר בירושלים,
אני לומד באוניברסיטה איזה דבר או שניים.
מי כמוני נהנה מכל העולמות,
היום אני מתון וחייכן, מחר אעוף לשמיים,
אשלח לגיהנום איזה יהודי או שניים.

זה נכון, שאני סתם חלאה כפוית טובה.
זה נכון, אבל אני לא אשם, לא גדלתי על אהבה.
זה נכון, יבוא הרגע בו תפנה לי את הגב
ואז אני אתקע לך את הגרזן המושחז

אני אחמד, גר באזור המרכז,
אני עובד סמוך לגן ילדים ואחראי על בלוני הגז.
מי כמוני נהנה משני העולמות,
היום אני ומחר הם לא,
הרבה מהם, הרבה מהם לא".

את תגובתו של עמיר בניון להחלטת בית הנשיא טרם הצלחנו להשיג.

השתתף בהכנת הידיעה: עפר חדד.