אצטדיון טדי. המועדף לאירוח האירוויזיון (צילום: משטרת ישראל)
אצטדיון טדי. המועדף לאירוח האירוויזיון | צילום: משטרת ישראל

אירוויזיון 2019 ככל הנראה בדרך לאצטדיון טדי בירושלים, אבל כמה זה בדיוק יעלה וכמה זמן זה לוקח? שבועיים מאז זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון 2018 - זכייה שבישרה את תחילת ההיערכות לאירוח תחרות הזמר הבינלאומית בשנה הבאה בישראל - ונראה שיש אולם מיועד לאירוח התחרות. העדיפות, לפחות כרגע, היא לקיים את אירוויזיון 2019 בחודש מאי בשנה הבאה באצטדיון טדי בבירה, מתקן המכיל כ-30 אלף מקומות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האצטדיון מכיל פי שלושה מקומות מאלה הקיימים ב"פיס ארנה" הסמוך, אולם שהוא אמנם מקורה בהתאם לדרישות, אך מכיל מספר מקומות מועט יחסית - כ-11 אלף. קיום התחרות באצטדיון טדי יאפשר להרבה יותר רוכשי כרטיסים לתחרות להגיע לישראל בשנה הבאה. לשם השוואה, בתחרות שנערכה לאחרונה ב-Altice Arena בליסבון שבפורטוגל, הכיל האולם 20 אלף מקומות.

תנאי בסיסי לקיום התחרות על פי תקנון ה-EBU הוא עריכתה במבנה מקורה המכיל למעלה מ-10 אלף מקומות ישיבה. "פיס ארנה" מתאים למטרה זו, אך מתוך כוונה לאפשר לכמה שיותר צופים ותיירים להגיע לארץ, בישראל מתכוונים כרגע לערוך את התחרות דווקא באצטדיון טדי. אלא שכדי לגרום לכך לקרות , יש להתקין גג שיכסה את כולו - פרויקט יקר וממושך, שגם צפוי לפגוע בהתנהלות השוטפת של האצטדיון.

קירוי אצטדיון טדי: עשרות מיליוני שקלים, כמעט חצי שנה עבודה

לידי החדשות online הגיעה תכנית עליה עמלו באופן עצמאי בחברת ד.ס. הרכבות בע"מ לקירוי האצטדיון. החברה התקינה קירוי מעל המושבים באצטדיון נתניה החדיש, שנחנך לפני כארבע שנים, ויום לאחר הזכייה הישראלית באירוויזיון כבר החלו לעבוד שם על תכנית לקירוי האצטדיון הירושלמי, באופן פרטי, מתוך מחשבה שבישראל יהיו מעוניינים לארח בו את תחרהתחרות בשנה הבאה.

תכנית לקירוי האצטדיון. עשרות מיליוני שקל (צילום: ד.ס. הרכבות בע"מ)
תכנית לקירוי האצטדיון. עשרות מיליוני שקל | צילום: ד.ס. הרכבות בע"מ

מפרטי התכנית עולה כי מדובר בפרויקט יקר וממושך: תחילה, יש להמתין למשלוח מחו"ל של הקונסטרוקציה שתונח מעל לאצטדיון כולו. לאחר שתגיע, יחל שלב ההתקנה באצטדיון עצמו, שלב שאמור להימשך כחודשיים בהם תופסק הפעילות באצטדיון, כיוון שהיא מתבצעת מתוכו. לאחר התקנת הקונסטרוקציה יגיע שלב הנחת הכיסוי על גביה, עבודה שאף היא צפויה להימשך במשך כחודשיים-שלושה.

בסך הכל, התכנית המוצעת לקירוי האצטדיון צפויה להימשך בין ארבעה לחמישה חודשים, ועלותה הכוללת מוערכת ב-44 מיליון שקלים: מחיר הקונסטרוקציה מוערך בכתשעה מיליון דולרים (כ-32 מיליון שקלים), ואילו מחיר הכיסוי מוערך בכ-11 מיליון שקלים. אם הצעת החברה לקירוי אצטדיון "טדי" תתקבל, יהיה על אנשיה להתחיל לעבוד לכל המאוחר בסתיו הקרוב על מנת לסיים את העבודות עד לחודש אפריל, בו מתחילות עבודות הקמת בימת האירוע באולם התחרות.  

30 אלף מקומות ישיבה. אצטדיון "טדי" (צילום: רויטרס)
30 אלף מקומות ישיבה. אצטדיון "טדי" | צילום: רויטרס

"מרגע שהבנו כי ישראל צפויה לארח את תחרות האירוויזיון בשנה הבאה, וכחברה גדולה ומוכרת בתחום הקונסטרוקציות והכיסויים, החלטנו שלא להמתין והתחלנו בתכנון קונסטרוקציה שתכסה את כל שטח הגג של אצטדיון טדי", מסר איתי מוסקוביץ', מנהל הפיתוח העסקי בחברת ד.ס הרכבות בע"מ. עם זאת, הוא מבהיר כי "התחלנו לגשש לגבי היתכנות העבודות מתוך יוזמה פרטית שלנו, וטרם קיבלנו פניות מגורמים רשמיים בנושא".

מלבד עלות קירוי האצטדיון - פרויקט הכרחי, כאמור, במידה והתחרות אכן תתקיים באצטדיון טדי -  אירוח האירוויזיון מגלם בתוכו עלויות רבות נוספות, כשחלק ניכר בתקציב הייעודי יופנה לאבטחת האירוע. העלות המשוערת של אירוח אירוע מסוג זה, הכולל קליטת משלחות מלמעלה מ-40 מדינות בארץ, מוערכת בכ-100 מיליון שקלים. עם זאת, בקיום התחרות בישראל קיים גם פוטנציאל תיירותי משמעותי שצפוי להניב למדינה הכנסות נאות.

בימים הקרובים: פגישה בנושא האירוויזיון בירושלים

בעיריית ירושלים ובתאגיד השידור "כאן" כבר שוקדים במרץ על ההכנות לאירוויזיון הבא בישראל. היום אף פורסם כי הוצע רשמית לשחקנית הבינלאומית גל גדות להנחות את המאורע בשנה הבאה - אולם עקב אילוצי לוחות זמנים, סוכניה מסרו כי היא לא תוכל להיענות להצעה.

מבחינת עיריית ירושלים, עדיין נבחנים שני המתקנים - פיס ארנה וטדי - ובתקופה הקרובה "ייבחנו התאמתם לאירוע". גם לתיירים שיגיעו אין מה לדאוג, לאחר שבעשור האחרון הוכפלו מספר חדרי המלון בעיר.

בבירה נערכים לאירוח התחרות (צילום: רויטרס)
בבירה נערכים לאירוח התחרות | צילום: רויטרס

"האירוויזיון הוא אירוע בינלאומי עם מאות מיליוני צופים ברחבי העולם", נמסר מעיריית ירושלים. "אנו רואים חשיבות גדולה בקיום האירוע בעיר ונערכים לכך בשיתוף הממשלה בקשת רחבה של נושאים - הן בפן של מיקום האירוע, הן בפן התיירותי והן בפן ההסברתי - כדי לחשוף את פניה היפות והמגוונות של ירושלים לכל בית בעולם".

"בימים הקרובים צפויה להתקיים פגישה של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, גורמי העירייה וחברת אריאל עם ראשי תאגיד השידור העומדים בקשר עם תאגיד השידור האירופי, כדי לקדם את ההיערכות ולעמוד על כלל הצרכים והדרישות לקיום האירוויזיון בירושלים", נמסר בנוסף מהעירייה.

מתאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה כי "הפרטים אודות האירוויזיון בישראל יסגרו בקרוב בין איגוד השידור האירופי, האחראי הבלעדי על האירוויזיון לבין ותאגיד השידור כאן ובכפוף לתקנון התחרות".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv