קריאה לשרה רגב
קריאה לשרה רגב "לבטל את התחרות" | צילום: פלאש 90, רויטרס, חדשות

הרב הראשי של ירושלים נגד האירוויזיון: כשברקע נערכות ההכנות לאירוח אירוויזיון 2019 בישראל ושאלת העיר המארחת בשנה הבאה עודנה פתוחה, לרב הראשי של ירושלים יש עמדה נחרצת בנושא. במכתב ששלח ביום חמישי האחרון הרב אריה שטרן לשרת התרבות והספורט, מירי רגב, הוא מבקש ממנה לפעול לביטול האירוויזיון בירושלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"איני מצוי בכל הדרוש להכנת האירוויזיון", ציין הרב שטרן במכתבו, "אולם הבנתי שמדובר על פעילות רבה בעיצומה של השבת וזו בוודאי פעילות הכרוכה בחילול שבת המוני. לכן, החלטתי לבקש ממך מבעוד מועד שתעשי הכל כדי למנוע את הביזיון הזה".

הרב שטרן לא מסתפק בהרחקת התחרות הבינלאומית מירושלים, ואף מציע לשרה לפעול לביטול של האירוויזיון בישראל בכלל: "אני מצדי חושב שמוטב לה למדינת ישראל לוותר בכלל על ה'זכות' לארח את המופע אם יהא כרוך בחילול שבת".

הרב שטרן מגיב
הרב אריה שטרן | צילום: פלאש 90, חדשות"יכול אני להבטיחך שיהא זה מעשה גדול של קידוש השם אם יידעו כולם שהמדינה מוותרת על דבר חשוב בגלל קדושת השבת", מבהיר הרב, "ומי שהמדינה יקרה לו - גם השבת צריכה להיות יקרה לו", חתם את מכתבו.

עמדתו של הרב מנוגדת דווקא לעמדתה של השרה רגב, שהצהירה כי לדעתה - ייש לקיים את האירוויזיון בירושלים בלבד, או לא לקיימו בישראל בכלל". עם זאת, על הרב הראש של ירושלים כדאי לדעת כי פנייה לשרה רגב לגבי האירוויזיון אינה רלוונטית - זאת עקב כך שאין לה סמכות לפעול בנושא. הרב דווקא צודק בכך שצפוי חילול שבת עקב אירוח האירוויזיון - זאת מכיוון שעל פי כללי ה-EBU, מתקיימות חזרות בימי שישי ושבת.

לוגו התחרות. העיר תוכרז בשבוע הבא
לוגו התחרות בישראל | צילום: יח"צ כאן, חדשות

על הפקת התחרות בישראל אמונים תאגיד השידור הציבורי "כאן" ואיגוד השידור האירופי, EBU. פגישת עבודה ראשונה בין הצדדים נערכה בשבוע שעבר במטה איגוד השידור האירופי בז'נבה, ובקרוב צפויות פגישות נוספות בין הצדדים, בהן ייקבעו סידורי ההפקה השונים - ובהם זהות העיר והאולם שיארחו את התחרות והתאריכים הרשמיים בהם תתקיים.

מפגש נציגי
מפגש נציגי "כאן" וה-EBU, בשבוע שעבר | צילום: קרדיט יח"צ כאן, חדשות

השבוע צפוי להיפתח באופן רשמי המכרז על אירוח התחרות בישראל: ככל הנראה ש-4 ערים יגישו את מועמדותן - והן ירושלים, תל אביב, חיפה ואילת. ההכרעה בדבר זהות העיר המארחת צפויה להתקבל עד לחודש ספטמבר. הדבר תלוי במספר קריטריונים מרכזיים של איגוד השידור האירופי והם: אולם המכיל לפחות 10 אלף מקומות ישיבה, מספר מספק של חדרי מלון בעיר המארחת ואמצעי תחבורה זמינים.

ממתינים להחלטה בדבר פיצול התאגיד

בשבוע שעבר הבהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר ישיבה מיוחדת שקיים בנושא האירוויזיון, בהשתתפות שר התקשורת איוב קרא, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שר התיירות יריב לוין והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי "לא תהיה כל התערבות באירוויזיון" וכי ישראל "תפעל על פי הכללים של איגוד השידור האירופי".

בישיבה ביקש נתניהו לקבל הבהרות מאיגוד השידור האירופי בנוגע לסוגיית פיצול התאגיד - והאם פיצולו יעמיד בסכנה את אירוח האירוויזיון בישראל. בשבוע שעבר, פרסמנו כאן לראשונה כי בג"ץ הורה לממשלה להגיש עד יום חמישי הקרוב את עמדתה המעודכנת בדבר פיצול התאגיד. איגוד השידור האירופי הבהיר מספר פעמים כי על מנת לארח את האירוויזיון, על התאגיד לשדר גם חדשות - וכי אין לפצלו.

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "סוגיית האירוויזיון איננה בסמכות משרד התרבות והספורט ואיננה מונחת על שולחנה של השרה מירי רגב. אנא פנו לגורמים הרלוונטיים שהסוגייה בסמכותם ובטיפולם".