המחאות יימשכו? נטע ברזילי באירוויזיון
נטע ברזילי, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

‏פרסום ראשון: בג"ץ הורה היום (חמישי) לממשלה להגיש בתוך שבוע ימים את עמדתה המעודכנת בדבר פיצול התאגיד. הצו מגיע לאור קיום האירוויזיון בישראל בשנה הבאה והחשש שתאגיד מפוצל לא יוכל לשדר את האירוויזיון. איגוד השידור האירופי הבהיר מספר פעמים כי על מנת לארח את האירוויזיון, על התאגיד לשדר גם חדשות: בג"ץ דן כיום במספר עתירות שנועדו למנוע את הפיצול עליו החליטה הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מי שהגיש את הבקשה לבג"ץ לזרז את מתן פסיקתו בעניין הוא ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). כבל, יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, עתר באמצעות עו"ד יובל יועז ועו"ד דורון ברקת לבית המשפט העליון - שהורה למדינה להודיע על עמדתה בנושא פיצול התאגיד עד ל-28 ביוני אם ירצו להגיש עמדה מפורטת יוכלו לעשות זאת שבוע לאחר מכן.

התאגיד יפוצל?
התאגיד יפוצל? | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

ח"כ איתן כבל מסר: "פיצול התאגיד היה בגדר טעות חמורה של נתניהו כשר התקשורת, נוצרה עכשיו הזדמנות לתקן זאת. אני סמוך ובטוח שהממשלה רוצה בקיום האירוויזיון בישראל ועל כן היא תודיע שיש לבטל את פיצול התאגיד. לא אשקוט ולא אנוח עד שההחלטה שכל מהותה הייתה לשלוט בשידור הציבורי תבוטל ותסלול את הדרך לקיום האירוויזיון בישראל".

תקף את גבאי, תומך בפרץ. כבל
ח"כ כבל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

כשברקע שלל הדיבורים והדיווחים על חשש מהזזת התחרות מישראל - בתאגיד השידור "כאן" האמון על הפקת התחרות ובאיגוד השידור האירופי EBU משדרים עסקים כרגיל. הצדדים נפגשו השבוע לפגישת עבודה ראשונה במטה ה-EBU בז'נבה.

צוות של "כאן" בראשות היו"ר גיל עומר והמנכ"ל, אלדד קובלנץ, קיים סדרת פגישות עם ראשי איגוד השידור האירופי. במהלך הפגישה הוצגו היבטי הפקה, לוחות זמנים, תקציב, רגולציה וחוקי האירוויזיון, ביטחון, לוגיסטיקה, שיווק, פרסום, חסויות, תקשורת ויח"צ. בדיונים השתתפו נציגים מהפקת האירוע בפורטוגל השנה - וממדינות שאירחו את האירוויזיון בעבר, ומומחים בהפקות אירועי מדיה גדולים מה-BBC.

במהלך השנה צפויות עוד כ-7 עד 10 פגישות בפורום זה ופגישות נוספות בדרגים מקצועיים. "כאן הוא גוף חדש וזכינו במתנת אירוח האירוויזיון בדיוק בסיום שנת ההרצה לקראת שנה מלאה בתכנים חדשים ופעילות דיגיטלית הישגית ומרשימה", אמר מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ.

באיגוד השידור האירופי הדגישו את התיאום מול הרשויות בישראל בנושא ביטחון וקידום ישראל בעולם במטרה לעודד ביקור בישראל אך ללא התערבות בתכני ההפקה. בנושא תקציב הביטחון, הודגש כי הצרכים ותעריפי הביטחון שונים ממדינה למדינה ומשנה לשנה.

לוגו התחרות. העיר תוכרז בשבוע הבא
הלוגו הזמני לאירוויזיון | צילום: יח"צ כאן, חדשות

בתוך כך, בתאגיד "כאן" הודיעו רשמית כי יובל כהן ישמש הבמאי הראשי והעורך של המשדר. כהן ביים בעבר משדר קדם-אירוויזיון וכן מגוון של תכניות ריאליטי והפקות של דרמות שונות. כהן יסיים בקרוב את עבודתו בערוץ עשר ויחל בקרוב את עבודתו בתאגיד השידור "כאן". "אני ניגש בהתרגשות גדולה למשימה ומשוכנע שנוכל ליצור כאן אירוויזיון בלתי נשכח", אמר כהן. "אני מודה לבית שהיה לי בערוץ עשר ולהבעת האמון לה זכיתי ב'כאן'".

ולמרות שהיה ידוע כיצד ייראה מרגע הזכייה הישראלית, הציג התאגיד רשמית את לוגו אירוויזיון 2019 שייערך בשנה הבאה בישראל. כרגע מעטר את הלוגו הכיתוב "ISRAEL 2019", זאת עד להחלטה הרשמית על זהות העיר המארחת - אז יוחלף השם "ISRAEL" בשמה של העיר שתיבחר. העיר המארחת צפויה להיבחר בחודשים הקרובים - ולוגו התחרות יעודכן בהתאם.