אמנים מפגינים נגד מירי רגב בת"א (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, לי נעים, חדשות 2)
אמנים מפגינים נגד מירי רגב בת"א | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, לי נעים, חדשות 2

ישמרו על תרבותיות? שרת התרבות משתתפת בשעה זו (שישי) בטקס הענקת פרסי התיאטרון במרכז עינב בתל אביב. מחוץ לאולם התאספו כמה עשרות אמנים שהפגינו נגד רגב במחאה על "סתימת הפיות" לדבריהם. במהלך הטקס צפויה רגב להעניק את אחד מהפרסים ואף לשאת דברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים נשאו שלטים ריקים כשפלסטרים מודבקים לפיהם ועם הגעתה של רגב למקום קידמו את פניה בקריאות בוז רמות. "התרבות שלנו נלחמת על חופש כהגדרת יסוד שלה", אמר לפני הטקס שחקן התיאטרון איתי טיראן. "לא ישתיקו אותנו ולא ימנעו מאיתנו לעשות את עבודתנו ולהציג מראה בפני החברה".

טקס פרסי התיאטרון, אתמול (צילום: לי נעים, חדשות 2)
רגב בטקס פרסי התיאטרון | צילום: לי נעים, חדשות 2

"בואו נרגיע ונירגע", אמר ראש עיריית תל אביב רון חולדאי שנשא דברים בטקס. "17 שנים אני ראש עיר, מעולם לא צונזרה פה הצגה וגם בעתיד לא יצנזרו תרבות. בשיח האחרון יש התלהמות מכל הכיוונים. דרך ארץ קדמה לתורה ואני מבקש מכולם לחזור לשיח ענייני".

בהמשך דבריו פנה חולדאי ישירות לשרה רגב. "המבחן האמיתי הוא במעשה, לא בדיבורים", אמר. "אני פונה אלייך, מירי, ומתפלל שבמקום 2,000 הצגות נוכל להעלות 4,000 הצגות. המשימה העיקרית היא הגדלת התקציב לתרבות".

"שוקדים על יצירת חוויה בלתי רגילה" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
"לא צנזרו ולא יצנזרו תרבות" | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

במאי התיאטרון חנן שניר זכה בטקס בפרס מפעל חיים. "מירי רגב, אני מתחנן, די לתקוף אותנו", אמר שניר. "השפה לא תרבותית ולא ראויה. בואי ננמיך את הלהבות ולא נדבר על מנדטים. כל האמנים ביחד לא עוברים את אחוז החסימה אבל זה לא אומר שאפשר לחסום את פינו".

השחקן אלון דהן, שזכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר, התייחס בנאום התודה שלו לסערה ופנה ישירות לרגב. "לשרה אני רוצה להגיד שאני מבית ימני ומרוקאי, אז אולי כדאי לחשב מחדש את עניין 30 ו-20 המנדטים".

"אני פונה לשרת התרבות ללא שמץ של ציניות וקורא לה לשרת את התרבות ורק אותה", אמר במאי התיאטרון גלעד קמחי, שההצגה שביים "מוגבלים" זכתה בפרס הקומדיה הטובה ביותר. "לתרבות אין מפלגה, כוחה בגיוון", אמר. דבריו התקבלו במחיאות כפיים סוערות.

אמש הגיע לשיא חדש המתח בין רגב לאמנים, לאחר שבמהדורה המרכזית פורסמו קטעים מריאיון שהעניקה רגב למגזין "את", שבו היא מכנה את האמנים "קפוצי תחת, כפויי טובה וטרחנים". בהקלטות מהריאיון אומרת רגב כי ידעה "שעולם התרבות הוא כפוי טובה, לא בא לי לעבוד בשביל כפויי טובה. אין הכרת הטוב בעולם התרבות".

"מי בכלל רצה לדאוג לאמנים?"

המתיחות בין רגב לאמנים החלה כבר עם הכרזתה כשרת התרבות, לאחר שספגה עלבונות ממספר אנשי תרבות מוכרים. כשהשחקן גברי בנאי שמע שרגב מונתה לשרת התרבות, הוא קרא לה "בהמה". המוזיקאי שלום חנוך דרש שלא תגיע למופע שלו, שפתח את פסטיבל ישראל. בריאיון, שיפורסם במלואו בחודש הבא, התייחסה רגב לשתי התקריות.

"אני לא אגיד שלא רציתי להיכנס בגברי, שפתח את הפה ואמר עליי 'בהמה', או בשלום חנוך", היא אמרה, "אבל קיבלתי החלטה שברגע שאני בתפקיד הזה של אחראית עליהם, אני לא אשחק במשחק המלוכלך שלהם. הוא (גברי בנאי - י.ר) קרא לי ככה ביום שהייתי במצב הנפשי הכי קשה שלי".

"מי רצה בכלל להיות שרת התרבות והספורט?", הוסיפה רגב. "מי רצה בכלל לדאוג לכם, האמנים, שיהיה לכם יותר תרבות כדי שיותר תופיעו? ואז הוא פתח את הפה הגדול שלו. עכשיו, היו לי שתי אופציות: או להתחיל להתנגח איתם או להגיד 'מירה, זה התחום שלך'. ואז אמרתי - הוא שחקן? גם אני שחקנית. הוא רצה שאני אשחק במשחק שלו. אני אחליט הפעם באיזה משחק לשחק. זו הייתה ההחלטה שלי, אז הגבתי כמו שהגבתי, זה הקטין אותו".

רגב על שלום חנוך: "מי אתה?"

"אותו דבר שלום חנוך, הרי יכולתי להחליט שאני לא הולכת לשלום חנוך. הרי הוא שמה בזכות זה שאני מממנת את הפסטיבל הזה, מישהו צריך לשלם לו את הכסף, מישהו צריך לשלם להם. אני הולכת ונותנת כסף באמת שתהיה תרבות בכל הארץ והוא יבוא ויגיד לי לא להופיע. כאילו, מי אתה?".

לאחר שידור הדברים הבהירה השרה רגב: "את דבריי כיוונתי לאומנים כדוגמת קוטלר, גרבוז ואחרים, המכנים חלקים נרחבים בעם בהמות, מנשקי מזוזות או צ׳חצ׳חים, בזמן שאני נלחמת על הגדלת תקציב התרבות - ולזה קוראים כפיות טובה".

השרה רגב הציבה עצמה בלב סערה פוליטית כשהבטיחה לא לממן מכספי ציבור מוסדות ואמנים שיעשו דה-לגיטימציה למדינת ישראל. האמנים מחו על התבטאויותיה, והשחקן והבמאי עודד קוטלר עורר מהומה רבה כשכינה את מצביעי הליכוד "בהמות מלחכות קש וגבב".

בהמשך, הציבה רגב אולטימטום לפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים שהכריז על השתתפותו של סרט תיעודי על יגאל עמיר ומשפחתו בתחרות הרשמית של הפסטיבל. רגב הבהירה כי משרדה לא יממן אירוע שנותן במה לרוצחים, ובהנהלת הפסטיבל החליטו בתגובה להקרין את הסרט מחוץ לפסטיבל.