דבריו של השחקן עודד קוטלר שתקף את מצביעי הימין ואת השרה מירי רגב במהלך כינוס האמנים ביפו, גוררים ביקורת חריפה מכל קצוות הקשת הפוליטית. הנאום החריף, שהזכיר לרבים את "נאום הקמעות" של האמן יאיר גרבוז מלפני הבחירות, מסמן שלב נוסף בקיטוב בחברה הישראלית. "אסור להפוך את השיח לאלים", מזהירים חברי הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השחקן הוותיק אמר במהלך הכנס: "תארי לך גברת רגב את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", כך כלשונו. דבריו נאמרו בתגובה לחשש מפני צנזורה מצד הממשלה ומהשרה עצמה.

מירי רגב. ארכיון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
השרה רגב, ארכיון | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

השרה רגב שהדברים הופנו כלפיה מיהרה להגיב כשאמרה: "הכינוי ל-30 המנדטים של הליכוד שהם בהמות מלחכות עשב הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר, עודד קוטלר וחלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".

"תקציב משעמם". הרצוג (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)
הרצוג, ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג אמר "מילותיו של קוטלר, המילים שיצאו לגרבוז מהפה ומחיאות הכפיים שבאו בעקבותיהן מקהל השומעים, הן התנהגויות שבינן לבין תרבות ואהבת האדם או פלורליזם אין דבר וחצי דבר. גם אמנים ואנשי רוח צריכים לדעת שבוויכוח קשה ומוצדק צריך לבחור להישאר בני אדם ולנהוג בכבוד במי שחושב אחרת. אפילו כשעמדתו מוציאה מהדעת".

לפיד. התנה את הנאום (צילום: פלאש 90, חדשות)
"אסור להפוך את השיח לאלים", לפיד | צילום: פלאש 90, חדשות

לדברי יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד, "לחברה הישראלית מותר להגדיר מה מותר ומה אסור", הוא טען כי "אסור לקרוא לאלו שחושבים אחרת ממך 'בהמות'. אסור לנו להפוך את השיח האלים והמכוער הזה למה שמגדיר אותנו. אני קורא לכולם: עצרו, תורידו טונים, אל תתנו לאלימות לנהל את חיינו".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) צייצה בטוויטר: "אשתמש בחופש הביטוי שלי כדי לאבחן שמי שקורא ל-985,408 בני אדם בהמות הוא בהמה". חבר מפלגתה, ח"כ מיקי רוזנטל הוסיף: "ההתבטאות של עודד קוטלר דוחה ומגעילה. חופש הביטוי שייך לכולם, ימין כשמאל, גם למירי רגב. איאבק בדעותיה - לא אתן לסתום לה את הפה".