מחאה על במת האירוויזיון?
מחאה או תעלול יחצני? הטארי | צילום: RUV‏, חדשות

עימות על במת האירוויזיון בתל אביב? איסלנד בחרה אמש (שבת) לשלוח לתחרות הקרובה בישראל את חברי ההרכב HATARI, שהצהירו בריאיון שבכוונתם למחות נגד ישראל על הבמה - זאת למרות שמחאה פוליטית מכל סוג נחשבת אסורה באירוויזיון.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

חברי הלהקה, שישתתפו בחצי הגמר השני ב-16 במאי, יבצעו בו את השיר ״השנאה תגבר״ ("HATRIÐ MUN SIGRA" באיסלנדית), שיר לא פשוט כלל לעיכול הן מבחינת המסר החתרני שלו - והן עקב הקונספט הוויזואלי של ההופעה, שקשה יהיה להתעלם ממנו בתחרות השנה.

המפקח על תחרות האירוויזיון, יון אולה סאנד, נכח אמש בשלב הגמר של תחרות הקדם באיסלנד, בה נבחרו חברי הלהקה לנסוע לתל אביב. ייתכן שהגיע לשם על מנת לשוחח אישית עם חברי הלהקה הזוכה, שנחשבה פייבוריטית לניצחון כבר בשלב מוקדם, ולהבהיר להם שמחאה פוליטית מכל סוג שהוא אסורה על בימת התחרות.

מסרים קשים ומראה מוקצן. מתוך הקליפ
מסרים קשים ומראה מוקצן. מתוך הקליפ | צילום: מתוך הקליפ, חדשות

לפני כחודש התראיינו חברי הלהקה לאתר איסלנדי ואמרו כי לדעתם זה "אבסורד שאיסלנד משתתפת בתחרות של שירים וריקודים שנערכת במדינה שמפרה זכויות אדם". הם גם התייחסו ליוזמת החרם שהחלה באיסלנד בקיץ האחרון, שבמסגרתה חתמו אמנים מקומיים ואזרחים איסלנדיים רבים על עצומה שקוראת להחרים את התחרות בישראל ולא להשתתף בה. בלהקה הסבירו שבחרו להשתתף מתוך מחשבה שכך יוכלו להדהד את המסר שלהם בקרב כמה שיותר קהלים באירופה.

חברי ההרכב הצהירו בעבר שהם יודעים שבאירוויזיון אסור למחות פוליטית בשום צורה ובכל זאת החליטו להתחרות בקדם. "אנחנו רואים באירוויזיון תחרות פוליטית, על אחת כמה וכמה כשהיא נערכת בישראל", הם אמרו. "אם מדינות היו בוחרות לפרוש מהתחרות - היה בזה אקט תמיכה ברור בעמדה הפלסטינית, אבל מכיוון שאיסלנד בחרה להשתתף - אנחנו רוצים להיות שם כדי להעביר את המסר שלנו".

הגמר הגדול: בעוד כמה שעות זה קורה
מחאה על במת האירוויזיון? | צילום: פלוריאן וידר‎, חדשות

הלהקה שהזמינה את נתניהו לקרב היאבקות

למרות הצהרת הכוונות הברורה, יש מי שסבור שמטרת ההצהרות הללו היא לא יותר מתעלול יחצ"ני. עדות לכך ניתן למצוא בדיווח נוסף שפורסם בחודש שעבר בגופי התקשורת באיסלנד, לפיו "גורם עלום" מטעמה של הלהקה הודיע בתוכנית רדיו מקומית שהם מזמינים את ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו ל"קרב היאבקות איסלנדי, אך ברוח ידידותית".

חברי הלהקה גם קבעו מקום ותאריך לקרב, 19 במאי - יום לאחר תחרות האירוויזיון בתל אביב, בכיכר מגן דוד בעיר, בצומת הרחובות שינקין-אלנבי. בהודעה העלומה נמסר כי נתניהו רשאי לבחור את שעת הקרב "בהתאם ללוח הזמנים שלו".

מחאת רשת נגד רה
הזמינו את נתניהו לקרב היאבקות | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

אם נתניהו ינצח, תועבר לו השליטה על איי ווסטמן - ארכיפלג איים מדרום לאיסלנד. אם חברי הלהקה ינצחו, הם ידרשו להקים בישראל את מדינת ה-BDSM הראשונה לחוף הים התיכון - תנאים שמעידים על מידת רצינותה של הלהקה, בכל האמור לכוונותיה.

עם או בלי קשר לישראל - ההרכב Hatari ממילא חולל סערה באיסלנד עקב המסרים הקשים הכלולים בשיריו והמראה המוקצן של חבריו. בשיר המיועד לאירוויזיון, ששמו "השנאה תגבר" בתרגום חופשי מאיסלנדית, הם שרים ש"אירופה מתמוטטת" וכי "האהבה מתה" וה"שמחה היא אשליה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו