צפו במסיבת העיתונאים (צילום: החדשות‎)
מתוך מסיבת העיתונאים בנתב"ג | צילום: החדשות

לאחר שזכה בפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין - במאי הסרט "מילים נרדפות", נדב לפיד, נחת היום (ראשון) בנתב"ג וקיים מסיבת עיתונאים. יחד עם לפיד נחתו: אביו, חיים לפיד, שהיה שותף לכתיבת התסריט ושתי המפיקות של הסרט אסנת הנדלסמן-קרן וטליה קלי הנדלר‎. במסיבת העיתונאים התייחס לפיד לשאלות הכתבים ובין היתר סיפר: "הסרט הוא יצירה עם דעות שיכולות להתאים ולהרגיז את שני הצדדים". 

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

במסיבת העיתונאים, לפיד סיפר על התגובות המרגשות שקיבל לאחר הזכייה: "השופטים שדיברתי איתם אמרו לי שהסרט היה עבורם אירוע קולנועי". הוא הוסיף: "הם אמרו שהסרט היה שונה מאוד מאחרים שהכירו. הם גם דיברו על זה שבדרך כלל נדיר שסרטים כאלה זוכים בפסטיבלים גדולים כי לרוב הבחירות הן יותר התפשרות ובגלל שיש אי הסכמות בוחרים משהו באמצע".

"במקרה הזה הם כולם החליטו לבחור בסרט שהוא עבורם", הוסיף לפיד. "אני חושב שהם הרגישו שלמרות שהסרט על ישראל וצרפת יש בו אלמנט בינלאומי וכל אחד קישר את זה למקום שממנו הוא בא".

נדב לפיד מקבל את פרס דב הזהב (צילום: רויטרס, חדשות)
נדב לפיד מקבל את פרס דב הזהב | צילום: רויטרס, חדשות

לפיד גם התייחס לכך שהסרט זכה למימון ממשרד התרבות ולתגובה של השרה רגב שבירכה על הזכייה אך הדגישה כי היא מקווה שהסרט לא פוגע במדינת ישראל, סמליה וערכיה. "ביום שלאחר פטירת אמי, צלצלה נציגה ממשרד התרבות כדי להביע תנחומים ואז שלחו איגרת", סיפר לפיד.

"הערכתי את זה מאוד כי אני מניח שהן ידעו שהדיעות של שתיהן היו מנוגדות ואני חושב שזה הראה שהשרה רגב מייצגת את מה ששרת תרבות צריכה לייצג - להוקיר דמויות תרבות למרות שהן שמגיעות מעולמות שונים", הוסיף. "יש לי באופן אישי המון ביקורת על עמדותיה ועל הצעדים שתכננה לעשות. לדעתי בכהונה שלה יש החמצה גדולה כי יש דברים גדולים לעשות והם לא קרו".

"אני אשמח מאוד שהשרה רגב תצפה בסרט ותביע את דעתה"

לפיד גם אמר: "אני אשמח מאוד שהשרה רגב תצפה בסרט מתחילתו ועד סופו ותביע את דעתה. אני חושב שאין דבר מעניין מדעות שונות, אי הסכמה וויכוח הם דבר נפלא ונהדר". לפיד הסביר שהסרט אינו מאמר פוליטי ולא אמור לפגוע באיש: 'מילים נרדפות' הוא סרט שלא קשור לשמאל וימין ולא בנוסח של מפלגות המרכז, אני חושב שהוא גם וגם. זו יצירה עם רגשות, תשוקות, אמנות וגם דעות שיכולות להתאים לאלה ואלה ולהרגיז את שני הצדדים".

הסרט הישראלי "מילים נרדפות" זכה אמש בפרס דב הזהב - הפרס לסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים בברלין. זו הפעם הראשונה מזה למעלה מעשור שסרט ישראלי זוכה בפרס בפסטיבל היוקרתי.

נדב לפיד הגיב על הזכייה ואמר: "אני שמח ונרגש וכל המילים ושמות התואר והמילים הנרדפות. אני גם לא עד הסוף מבין את המשמעות של זכייה פנומנאלית שכזו. בעוד כמה ימים אקפוץ משמחה כי בטח אז אבין". הוא גם סיפר על התחושות בעשיית הסרט: "הסרט הסב לי אושר אין סופי וכאב אינסופי הצילומים היו מופלאים והעריכה הייתה גיהנום. היו המון רגעים נפלאים ומחר חוזרים לישראל".

"לפני פסטיבל ברלין, אני מקווה שהישראלים ישבו בבתי הקולנוע ויצפו בסרט הזה. כי מעל ולפני הכל, הוא נעשה למען הישראלים ועלינו" סיים לפיד בהתרגשות.

הסרט שביים נדב לפיד עוסק בצעיר ישראלי המהגר לפריז מתוך תחושת מיאוס למולדתו, ומגלה שגם בעיר החדשה יש בעיות לא פשוטות. חבר השופטים בברלין בראשות השחקנית ז'ולייט בינוש העניק את הפרס לסרט, שרובו דובר צרפתית והכוכב הראשי שלו הוא טום מרסייה, שגדל בהרצליה ולמד משחק בסטודיו של יורם לוינשטיין.

זאת הפעם הראשונה מזה יותר מעשור שסרט ישראלי זוכה בפרס בברלין. בפעם הקודמת בשנת 2007 זכה יוסף סידר על בימוי הסרט בופור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו