להקת שלווה, הכוכב הבא לאירוויזיון (צילום: רונן אקרמן, חדשות)
האם יופיעו באירוויזיון? להקת שלווה | צילום: רונן אקרמן, חדשות

שרת התרבות מירי רגב פנתה היום (שני) במכתב ליו"ר איגוד השידור האירופי במטרה שיאשר ללהקת שלווה, שמתמודדת בתחרות הקדם אירוויזיון במסגרת התוכנית "הכוכב הבא", לא להופיע לחזרה הגנרלית שמתקיימת בערב שבת - במקרה שתיבחר לייצג את ישראל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

להקת שלווה, שמורכבת מבעלי מוגבלויות, הגיעה לגמר תחרות הקדם אירוויזיון שתיערך בעוד שמונה ימים. חלק מחבריה הם דתיים שומרי שבת ואם ייבחרו לייצג את ישראל בתחרות בתל אביב, הם לא יוכלו לקחת חלק בחזרה הגנרלית שתתקיים בשישי בערב, אחרי כניסת השבת.

"אני פונה אלייך לאחר שנודע לי לאכזבתי, כי הפקת התוכנית נענתה בשלילה לבקשה שלהקת שלווה תערוך את החזרה גנרלית באמצעות קטע וידאו מוקלט", כתבה רגב ליו"ר איגוד השידור האירופי. "הלהקה מסתמנת כזוכה הגדולה בתחרות וצפויה לייצג את מדינת ישראל באירוויזיון".

"מעלים על נס ערכים של שוויון וקבלת האחר בחברה"

רגב התייחסה להיותם של חברי הלהקה בעלי צרכים מיוחדים והדגישה את חשיבות השתתפותם לאירוע: "הם מעלים על נס ערכים אוניברסליים של שוויון וקבלת האחר בחברה".

היא מתחה ביקורת על התאגיד האירופי ואמרה כי "הכללים הקשיחים של תאגיד השידור הם פגיעה בשוויון הזדמנויות של המתחרים בשל אמונתם הדתית ובעיקרון המקודש למתן שוויון ללא הבדלי דת, מגזר וגזע". רגב ביקשה מאיגוד השידור להתחשב בלהקה וכתבה: "אשמח שתראו לנגד עיניכם את הנסיבות המקלות והחשובות שיאפשרו סטייה שעלולה לפגוע בשוויון כלפי יהודים שומרי שבת".

"אודה לכם אם תיענו בחיוב" סיימה רגב את מכתבה: "ותפתחו את השער ללהקה הצפויה לייצגנו באירוויזיון ותקשרו כתרי שוויון על התחרות כולה". לאור המצב, ואם איגוד השידור האירופי לא יאשר את הבקשה המיוחדת, צפויה להקת שלווה לפרוש מהתחרות ולא להתמודד על האפשרות לייצג את ישראל באירוויזיון שיתקיים בישראל בחודש מאי.