הגמר הגדול: בעוד כמה שעות זה קורה
מחאה על בימת התחרות בישראל? | צילום: פלוריאן וידר‎, חדשות

הלהקה המועמדת לייצג את איסלנד מתכננת מחאה נגד ישראל? חברי הרכב הטכנו הגותי "האטארי", שנחשבים מועמדים מובילים לייצוג איסלנד באירוויזיון הקרוב בתל אביב, מתכוונים "לנצל את הבמה" שתינתן להם אם יזכו בכרטיס לתל אביב, על מנת "למחות נגד מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בריאיון לאתר איסלנדי, אמרו חברי הלהקה שנחשבים פייבוריטים לזכייה בתחרות הקדם של איסלנד, כי לדעתם זה "אבסורד שאיסלנד משתתפת בתחרות של שירים וריקודים שנערכת במדינה שמפרה זכויות אדם". 

חברי ההרכב מודעים לכך שבאירוויזיון אסור למחות פוליטית בשום צורה ושמסיבה זו הם עלולים להיות מודחים מתחרות הקדם, אך לדבריהם, הדחה שלהם מהתחרות שוות ערך להשתתפות שלהם כאן בתל אביב ול"צעד מחאתי שהם עשויים לנקוט על הבמה בשידור חי". 

בריאיון הם מתייחסים ליוזמת החרם שהחלה באיסלנד בקיץ האחרון, שבמסגרתה חתמו אמנים מקומיים לצד תושבים לא מעטים באיסלנד על עצומה שקוראת להחרים את התחרות בישראל ולא להשתתף בה. הם בחרו להשתתף בתחרות שהזוכה שלה אמור להגיע לישראל – מתוך מחשבה שכך יוכלו להדהד את המסר שלהם בקרב כמה שיותר קהלים באירופה.

"אנחנו רואים באירוויזיון תחרות פוליטית, על אחת כמה וכמה כשהיא נערכת בישראל", הם אומרים. "אם מדינות היו בוחרות לפרוש מהתחרות – היה בזה אקט תמיכה ברור בעמדה הפלסטינית, אבל מכיוון שאיסלנד בחרה להשתתף – אנחנו רוצים להיות שם כדי להעביר את המסר שלנו".

הזמינו את ראש הממשלה נתניהו לקרב אגרוף

אלא שלא בטוח בכלל שהלהקה תצליח לממש את תוכניותיה: חוקי האירוויזיון קובעים בבירור כי אין כל מקום לשילוב של מסרים פוליטיים מעל בימת התחרות – וכי מי שמתכוון לעשות כן, צפוי להיפסל. למרות הצהרת הכוונות הברורה, יש מי שסבור שמטרת ההצהרות הללו היא לא יותר מתעלול יחצ"ני.

עדות לכך ניתן למצוא בדיווח נוסף שפורסם בסוף השבוע האחרון באיסלנד, לפיו "גורם עלום" מטעמה של הלהקה הודיע בתוכנית רדיו מקומית שהם מזמינים את ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו ל"קרב אגרוף, אך ברוח ידידותית".

חברי הלהקה גם קבעו מקום ותאריך לקרב, 19 במאי – יום לאחר תחרות האירוויזיון בתל אביב, בכיכר מגן דוד בעיר, בצומת הרחובות שינקין-אלנבי. בהודעה העלומה נמסר כי נתניהו רשאי לבחור את שעת הקרב "בהתאם ללוח הזמנים שלו".

מחאת רשת נגד רה
ייענה להצעה? נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

אם נתניהו ינצח, תועבר לו השליטה על איי ווסטמן - ארכיפלג איים מדרום לאיסלנד. אם חברי הלהקה ינצחו, הם ידרשו להקים בישראל את מדינת ה-BDSM הראשונה לחוף הים התיכון – תנאים שמעידים על מידת רצינותה של הלהקה, בכל האמור לכוונותיה.

עם או בלי קשר לישראל – ההרכב Hatari ממילא מחולל סערה באיסלנד עקב המסרים הקשים הכלולים בשיריו והמראה המוקצן של חבריו. בשיר המיועד לאירוויזיון, ששמו "השנאה תנצח" בתרגום חופשי מאיסלנדית, הם שרים ש"אירופה מתמוטטת" וכי "האהבה מתה" וה"שמחה היא אשליה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו