יום לימודים אחד - זה מה ש-250 אלף תלמידי הדרום הספיקו מאז הפסקת האש ועד הודעת ראשי הרשויות כי גם הבוקר לא יתקיימו לימודים, זאת בעקבות ירי רקטות הגראד אמש על באר שבע. בתגובה לירי, כלי טיס של חיל האוויר תקפו מנהרה בדרום רצועת עזה ואתר שיגור רקטות בצפונה. לא דווח בשלב זה על נפגעים. 

פחות משלושה ימים חלפו מאז נכנס הסכם הרגיעה בין ישראל לפלגים החמושים ברצועת עזה, אך בעקבות חידוש הירי אמש על באר שבע הוחלט שלא לקיים הבוקר לימודים בערי הדרום הגדולות - כך סוכם בתום הערכות מצב שקיימו ראשי הרשויות, ולמרות התנגדות אנשי פיקוד העורף להחלטה.

בין היתר לא יתקיימו לימודים בבאר שבע, אשדוד, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי וגן יבנה (למעט תלמידי כיתות י"ב הלומדים במרחבים מוגנים, תלמידי חינוך מיוחד שמוסעים מחוץ ליישוב למסגרות חיצוניות מעבר לטווח 40 ק"מ, גני ומעונות היום והמתנ"סים), וכן במועצה האזורית מרחבים.

עם זאת, באופקים, יבנה, גדרה, באר טוביה ונתיבות החליטו בתום הערכות מצב לקיים את הלימודים כרגיל. גם באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם. ביישובי עוטף עזה הממוקמים עד 7 ק"מ מגבול עזה יתקיימו היום הלימודים כרגיל במוסדות החינוך הממוגנים.

איפה לומדים ואיפה לא?
איפה לומדים ואיפה לא? | צילום: חדשות 2

גורמים בפיקוד העורף אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי בסמכות ראשי הערים להחמיר את הנחיות הפיקוד בתחומם. "צה"ל הסיר את המגבלות ואיפשר חזרה לשגרה", הוסיפו בפיקוד העורף, וציינו עוד כי עירנות נדרשת תמיד.

במשרד החינוך אמרו אמש בשיחה עם חדשות 2 כי חרף החלטות העירייה, מוסדות החינוך כן ייפתחו הבוקר בערי הדרום, משום שמשרד החינוך כפוף להנחיות פיקוד העורף - ולא להחלטות העירייה. הורים שירצו בכל זאת לשלוח את ילדיהם לבית הספר, ימצאו שם את צוות ההוראה שיעבוד כרגיל.

רגיעה? 2 גראדים לעבר באר שבע

בדרום אמנם ניסו אתמול לחזור לשגרה, אבל טפטוף הרקטות מהרצועה נמשך גם בערב - כששתי רקטות גראד נורו לעבר באר שבע. מערכת "כיפת ברזל" יירטה בהצלחה רקטה אחת, והאחרת התפוצצה בשטח פתוח מצפון לעיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק, אך צוות מד"א טיפל במספר נפגעי חרדה בעקבות הירי.

ערב מתוח לתושבי הדרום
פגיעת הגראד בנתיבות, אמש | צילום: רויטרס

צוות מד"א הוזעק לטפל בכמה מתושבי העיר שלקו בחרדה בעקבות האזעקה. "נפגעי החרדה מטופלים בכל רחבי העיר, התקבלו פניות רבות במוקד מד"א עם הישמע האזעקה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט זכי הלר, דובר מד"א.

לפני יומיים, התבטא ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' נגד הפסקת האש. "היא משרתת רק את הג'יהאד האסלאמי, אנחנו נשכנו שפתיים", אמר בראיון לתכנית "מהדורה ראשונה". "אי אפשר שכל פעם מחדש קו אדום ייפרץ...ההרתעה של ישראל ושל צה"ל חייבת לחזור".

אתמול אחר הצהריים התפוצצה רקטה נוספת סמוך ליישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. גם שם לא נפגע איש ולא נגרם נזק. לפני יומיים, סמוך לשעה 22:30, בלילה התפוצצה רקטת גראד בלב נתיבות. אדם אחד נפצע קל וכמה אחרים לקו בחרדה. מאז כניסת הרגיעה לתוקף, נורו בנוסף כ-12 רקטות קסאם ופצצות מרגמה לאזור עוטף עזה, כולם בשטחים פתוחים, ללא נפגעים וללא נזק.

אלוף פיקוד הדרום טל רוסו סייר אתמול ביישוב עומר והביע ספק באשר ליכולת לשמר את הרגיעה. "צה"ל עושה הכל כדי שתושבי עוטף עזה יוכלו לנהל אורח חיים נורמלי, אך אני לא יודע עוד כמה זמן זה יחזיק מעמד", הוא אמר - והעריך כי "יכול להיות שנידרש בעתיד לפעולה גדולה ורחבה יותר".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק