חברות כנסת, עיתונאיות ונשות עסקים התכנסו הבוקר בסינמטק תל אביב, לכנס חרום "כדי להקים קול זעקה נגד הדרת הנשים, ולקרוא להחזרת השפיות לחברה הישראלית". את הכנס אנו מעבירים בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטנרט.

בכנס, שארגנה עמותת כ"ן - כוח נשים, משתתפות מאות נשים, בהן שרת התרבות והספורט לימור ליבנת שאמרה: "הדרת נשים היא סוג של אלימות נגד נשים".

עדינה בר שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף קיבלה מחיאות כפיים סוערות כשעלתה לנאום בטקס ואמרה: "לא טוב היות האדם לבדו, הבה אבנה לו עזרה כנגדו", נכתב בתורה, והיום אנחנו מוצאות עצמנו כנגדם. לא כך הוא, לא זה מה שרצה הקדוש ברוך הוא".

"אני מגיעה לפורומים כשאני מתפקדת בהם כאישה יחידה, מזרחית יחידה, חרדית יחידה. לפעמים זה מביך ביותר. אני לא רוצה להיות שם על תקן האישה. יש לי דברים לומר שלא נוגעים רק לנשיות שבי. היום אני מייצגת כאן את החברה החרדית בה נעשים דברים שמרגיזים את כולנו".

"התורה שלנו לא מתייחסת לדברים כפי שהם מוצגים היום. מעמד האישה הוא גבוה, מוערך ועם סופרלטיבים נפלאים. אם דברים היו נעשים כמו שהם כתובים בתורה - לא היינו צריכות להילחם על המעמד שלנו. גם מהרבנים בחברה החרדית, מאף אחד מהם לא יצאה קריאה להפרדה באוטובוסים, את זה עושים עסקנים".

"האוטובוס לכותל צפוף מאוד והמצב הוא בלתי נסבל ומשם באה ההפרדה. אני שמעתי את הרב אייכלר אומר – 'מפריע לכן הדלת האחורית? אז קבלו את הדלת הקדמית', מדוע לא כולם אמרו את זה? המהות היא לא ההפרדה – אלא הכבוד שנותנים לאישה".

"אנחנו הנשים בנינו את עולם התורה. אנחנו אפשרנו לגברים לשבת וללמוד תורה, אנחנו רצינו את זה, אנחנו חזקות ביותר ואנחנו קובעות גם את המדיניות. אם לא אנחנו – לא יכלו הבעלים שלנו ללמוד תורה. ידענו שאחרי השואה עלינו להציל את עולם התורה".

לבני: מאבק על זהות מדינת ישראל

"המאבק הזה הוא על זהותה של מדינת ישראל" אמרה יו"ר האופוזיציה חברת הכנסת ציפי לבני, שגם כתבה אמש טור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט בו תקפה בחריפות את תופעת הדרת הנשים. "ולכן במאבק הזה כולם צריכים להיות שותפים", אמרה והוסיפה: "לא להשכיר דירות לערבים ולהילחם בשירת נשים זה אותו מאבק".
 
יושבת ראש מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', שהשתתפה גם היא בכנס אמרה: "אם היינו חיות במדינה אסלאמית קיצונית היינו מקבלות את זה, אבל אנחנו חברה שמוציאה לאור השמש הכול. לא נאפשר להחזיר את הנשים לאחורי האוטובוס".

עוד משתתפות בכנס חברות הכנסת רחל אדטו, ציפי חוטובלי וגילה גמליאל. בנוסף ישתתפו העיתונאיות אורלי וילנאי, שרון כידון, קרן נויבך, אושרת קוטלר, גל גבאי, איריס שטרק, רינה מצליח, סיון רהב מאיר, וכן ראשי מועצות ונשות אקדמיה.

יפעת זמיר, מנכ"לית העמותה ויוזמת הכנס אמרה, כי "היחס לנשים הינו מדד לחוסן הליברלי של החברה הישראלית. אירועי השבועות האחרונים מעידים על הידרדרות האיזון שהיה ב-60 השנים האחרונות. זהו קו אדום שאסור לנו לחצות והגיע העת שנתעורר, נאחד כוחות ונשיב את השפיות לחברה הישראלית, כאן אין אופוזיציה או קואליציה, מדובר בקונצנזוס שפוי שחובה עלינו לשמר לטובת כולנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק