ח"כ ציפי לבני בטור מיוחד (צילום: AP)
ח"כ ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה | צילום: AP

זהו מאבק על פניה של ישראל, לא פחות, וכולנו צריכים להתעורר. נשים עומדות בחזית המאבק אבל זה לא עניין לנשים בלבד. נשים בירכתי האוטובוס בתחבורה ציבורית הפכו להיות הסמל של הגל העכור ששוטף את ישראל - זהו רק סימפטום למחלה רחבה יותר, של הקצנה בחברה. עשרות שנים לקח לנשים בישראל לעבור לקדמת הבמה, גם הלוחמות האמיצות כמו אימא שלי, שנלחמו צד בצד עם הגברים במחתרת למען הקמת המדינה, הפכו לרעיות ולאימהות וקיבלו כמובן מאליו את המונופול הגברי על קבלת ההחלטות והביטחון.

גם לי לקח זמן להתעורר. הצלחתי בהתמודדות האישית שלי בצה"ל, במוסד, במשרד עורכי הדין, בשירות המדינה ואחר כך בפוליטיקה. הבחירות במסלול חיי היו שלי ולא של אחרים עבורי , כך לפחות חשבתי. עברתי למגרש הציבורי ואז נתקלתי במציאות - פגשתי את הנשים המוכות, שבני זוגן רואים בהן חפץ, ראיתי את הנתונים המספריים של מיעוט נשים במוקדי קבלת החלטות, ראיתי נשים שעובדות בשרות המדינה באותו חדר ובאותו תפקיד עם גברים ומרוויחות פחות - והבנתי שזהו מאבק של כולנו שלא נגמר, שכל אחת מאתנו נותנת כוח לאחרת. שכשאני שוברת תקרת זכוכית אחת אחרות יכולות לעבור בה.

ראיתי צעירות מעזות במקומות שמבוגרות מהן היססו, השתתפתי במאבק של בנותיהן ונכדותיהן של הלוחמות של פעם הנאבקות על מקומן בחברה, בניהול, בפוליטיקה ובצבא, הולכות לבג"צ לדרוש את זכותן לשוויון, מסיימות קורס טיס, הולכות ליחידות קרביות, מנהלות עסקים, משמיעות את קולן בכל נושא על סדר היום, מקבלות פרס נובל. גם בחדרי הקבינט הביטחוני נשים מקבלות החלטות אמיצות וחכמות יותר טוב מהגברים שנמצאים שם - ועכשיו, גל הצונאמי הישראלי-פנימי העכור מבקש לשטוף אותנו לאחור.

זה לא קורה עכשיו במקרה וזה לא רק בעניין נשים. הוויכוח הוא עמוק. הוא על מקור הסמכות בישראל ועל זהותה של המדינה, מהם ערכיה של ישראל ומה המשמעות של מדינה יהודית ודמוקרטית - האם הערכים האלה יהודית ודמוקרטית יתנגשו זה בזה או שיחיו בהרמוניה, משלימים אחד את השני. גורמים אידיאולוגים קיצונים רוכבים על הגל ומיצרים התנגשות - באוטובוס, ברחוב, אלה אותם אנשים שמונעים מנשים לעלות על הבמה, אלה שמעדיפים כיתת יורים על שירת נשים, אלה ששורפים מסגדים ומכים חיילים האוכפים את החוק, אלה שממציאים יהדות שלא הייתה מעולם.

אני מאמינה שערכיה של היהדות חיים בהרמוניה עם ערכינו הדמוקרטיים, החל מדמויות הנשים בתנ"ך והמשך בכבוד הניתן לכל אדם שנברא בצלם. אני גאה בהיותי יהודייה ומתביישת בפרשנות שגורמים קיצונים נותנים ליהדות. אני שומרת על המסורת היהודית ומחנכת את ילדי על פיה אבל הקיצונים מרחיקים את ילדינו מהמסורת היהודית. לא משנה מה מקור העיוות בתפיסה, דתית קיצונית או תפיסה חברתית מיושנת המתאימה למאות קודמות - גם אם איננו צריכות עוד לצאת עכשיו למאבק על עצם הזכות לבחור, אנחנו צריכות להיאבק על הזכות לבחור את עתידינו.

אנחנו נחזיר את ישראל לשפיות וגם אם נשים באופן טבעי מובילות את המאבק, המאבק הוא על העתיד של כולנו. הסבלנות של כולנו פקעה, נדע לעמוד נגד מי שמבקש להרוס את ישראל - אנחנו חזקים מספיק לעצור את הגל ולעצב את זהותה הציונית של ישראל, מדינה המכבדת את אזרחיה כולם ומהווה להם מקור של כבוד ותקווה.

מחר תשתתף ח"כ ציפי לבני ב"כנס חירום להחזרת השפיות לחברה הישראלית" של עמותת כ"ן – כוח נשים, אותו נעביר בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט מהשעה 9:00 בבוקר. עוד ישתתפו בכנס ח"כ שלי יחימוביץ', השרה לימור לבנת, עיתונאיות ונשות עסקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק