פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי, מרוצה מההמלצות שהגיש צוות המומחים בראשותו לראש הממשלה בנימין נתניהו. בראיון ראשון מאז פרסום המסקנות לחדשות 2, קורא טרכטנברג: "הציבור צריך לדרוש את יישום הדוח".

"אנחנו בהחלט מביאים שינוי גם בהשקפה וגם בעקרונות של המדיניות בשנים הקרובות", אמר טרכטנברג. "המלצנו על שורה ארוכה של צעדי מדיניות שיביאו לשינוי בכל תחום ותחום".

בהתייחס לנושא החינוך, שתופס חלק גדול מהמלצות הוועדה, טען טרכטנברג כי הוועדה עשתה היסטוריה בנושא. "חלק גדול מ-30 מיליארד השקלים שיוקצו למימוש ההמלצות בחמש השנים הקרובות יוקצו לחינוך", אמר. "זו פעם ראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שמייעדים תקציבים שכבר הוגדרו בתור כאלה לאותן מטרות. אני סמוך ובטוח שזה יקרה".

"אמרנו כי לא נפרוץ את המסגרת התקציבית"

"החל מתחילת שנת 2012 יהיה שיפור במצבם של הורים לילדים", הבטיח טרכטנברג. "משפחות עם ילדים קטנים יקבלו בסך הכל מהמדינה אלף שקלים עבור כל ילד. המשפחות האלה יוכלו להעלות את ילדיהם אחר הצהריים לבית הספר בתשלום מופחת ואפילו בתשלום אפסי. הם ישלמו פחות תשלומי הורים לבית הספר. המשפחות האלה לא ישלמו תוספת לדלק כתוצאה מההמלצה לבטל את העלאת המס על הבלו".

"אמרנו מראש כי לא נפרוץ את המסגרת התקציבית", אמר טרכטנברג בהתייחס לביקורת הקשה נגדו מצד ראשי המאבק החברתי. "כסף שהוא תוספת מעבר למסגרת, שלא מעוגן בתקציב ובא כתוצאה של שינוי סדרי עדיפויות - באותה מהירות שהוא בא, כך הוא הולך. הפעם אנחנו עושים שינוי בתוך התקציב, שינוי בסדרי העדיפויות".

כעת, ציין טרכטנברג, הוא מסיים את תפקידו וחוזר להיות אזרח מן השורה. "אני מצטרף לשורה של אזרחים שיבקשו את היישום המידי והמלא של הדוח", הצהיר בתום הראיון. "אני סמוך ובטוח שאם רוב הציבור יתאחד מאחורי הקריאה הזאת, ולא מאחורי האינטרסים הצרים שינסו לתמרן את המחאה כדי להתנגד לדוח, זה יקרה. הציבור צריך לדרוש את יישום הדוח".

אלו ההמלצות העיקריות של הוועדה:

הפרק הדרמטי ביותר של המלצות הוועדה נוגע למיסוי בישראל, שעשוי להשתנות באופן דרמטי מהקצה אל הקצה. הוועדה ממליצה שלא לפרוץ את מסגרת התקציב ולהמשיך להפחית את הגרעון. עלות המלצות הוועדה היא 5-6 מיליארד שקלים בשנה, ובסך הכל 30 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות. חלק מהכסף צפוי להיות מקוצץ מתקציב הביטחון. "אני לא מהסס לפגוע בתקציב הביטחון", אמר טרכטנברג. "הביטחון הכלכלי והתעסוקתי לא פחות חשובים".

מיסוי:

הקפאת הרפורמה במס הכנסה.
מדרגת מס נוספת למשתכרים מעל 40,000 שקלים. העלאת מס ההכנסה השולי ל-48%.
"מס עשירים" למשתכרים מעל 1.2 מיליון שקלים בשנה - כ-2%.
העלאת המס על רווחים מהבורסה ל-25%.
העלאת שיעור מס החברות.
תוספת נטו לנשים המשתכרות עד 6,000 שקלים.
 
חינוך:

חינוך חינם בגנים מגיל 3 (ייושם בהדרגה).
תוספת לנטו של 418 שקלים לאבות לילדים עד גיל 3.
בנייה מסיבית של מעונות יום.
פיקוח הדוק יותר על גני ילדים.
יום לימודים ארוך בבתי הספר (ייושם בהדרגה).

דיור ונדל"ן:

עידוד בניית דירות להשכרה.
קנסות על תיאום מחירים.
הכפלת ארנונה ל"דירות רפאים".
חיוב ועדות בנייה לדון בכל תכנית בדיור בר השגה.
תוספת פרויקטים בשכר דירה הנתון לפיקוח והגברת הסיוע לזכאים. 
היעד: 250,000 דירות נוספות בתוך חמש שנים, 20% במסגרת דיור בר השגה.

יוקר המחיה:

ביטול של מרבית המכסים.
• פיקוח על מחירים במצבים של כשל שוק.

תגובת ראשי המחאה: "ההמלצות מטעות את הציבור"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק