מאות תלמידים הפגינו הבוקר נגד השעיית המורה שהתבטא בנושאים פוליטיים: רבים בתיכון בטבעון התנגדו לתלונת התלמידה ספיר סבח על עמדות המורה אדם ורטה, ודרשו מבית הספר לבטל את ההשעייה. "המורה כמעט איבד את הפרנסה שלו בגלל תלמידה אחת ומבלי שנעשה בירור מעמיק, הוציאו את דיבתו", מחה גל אופק, תלמיד בכיתה י"א בבית הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כ-150 תלמידים הפגינו מול שערי בית הספר, לאחר שאתמול הקימו דף אירוע בפייסבוק במחאה על השעייתו של ורטה, שטען אתמול בפני מקורביו כי מדובר ברדיפה פוליטית. "זו מחאה למען אדם - מורה בבית הספר שמעלה דעות פוליטיות כדי לעורר דיון", הוסיף גל. "היה לי צורך להביע תמיכה, יש כאלו שאומרים שזה המורה הכי טוב שלמדו אצלו. הוא יוצר עניין ויש לו מטרה לפתח את החשיבה".

תלמידים רבים הגיעו עם סרט דביק על פיהם ובחולצות שחורות במחאה על תגובת בית הספר ועל ההשתקה, כלשונם. "חשוב לנו שיישאר ללמד", הדגיש גל. "המורים נמנעים מהוויכוח ויכול להיות שיש פה פחד. לדעתי המורים בעדו ויש רוב בבית הספר לעמדתנו". מול מאות התלמידים, הפגינו מספר מחבריהם בעד ספיר, שהתלוננה נגד המורה.

"לא סותמים את הפה" (צילום: בית ספר קרית טבעון)
"לא סותמים את הפה" | צילום: בית ספר קרית טבעון

"מדובר בעמדה של תלמידה אחת"

עופרי, תלמידה נוספת בבית הספר, טענה כי "מנסים להשתיק אותנו, לא הייתה שום בדיקה קפדנית בנושא. מדובר בתלמידה אחת ולא בדעה של כל המגמה". עופר הדגישה כי ההפגנה הייתה על חופש הביטוי ולא הבעת תמיכה פוליטית. "אנחנו מפחדים מהכיוון שבית הספר מסמן לנו", אמרה עופרי. "אין צורך לפחד להביע עמדות ולנהל ויכוח של שני הצדדים, ואנחנו לא מתכוונים לתת לאדם לעזוב".

חניכים במכינה קדם צבאית מנצרת עילית הגיעו לבית הספר על מנת לתמוך. "כששמענו על המקרה, החלטנו שאנחנו צריכים לעשות מעשה. היו מורים בהפגנה שהביעו הזדהות שקטה, והתלמידים סיפרו לנו שהמצב לא פשוט", סיפר אורי, חניך במכינה.

באירוע הפייסבוק שהוקם על מנת לתמוך בורטה, ששמו "לא סותמים את הפה!", המשיכו התלמידים לדרוש את החזרת המורה לתפקידו: "לפי הדמוקרטיה כל בן אדם זכאי לחשוב ולומר את מה שהוא חושב, ועל זה אנחנו נלחמים כאן".

דף הפייסבוק התומך במורה
דף הפייסבוק התומך במורה | צילום:

"דורשים חקירה מעמיקה ויסודית"

"המורה נשמע לי כמו הדבר הכי רחוק בעולם מהמכתב של ספיר", הוסיף אחד התלמידים בהודעה שפרסם בעמוד לאחר ששוחח עם המורה אישית. "אני פשוט שמח שהרגע הכרתי בן אדם כזה".

התלמידים שעומדים מאחורי ההתארגנות הדגישו כי מעולם לא שמעו מהמורה התבטאויות אותן ניתן לכנות קיצוניות, וקראו להנהלת בית הספר "לנהל חקירה מעמיקה ויסודית של טענות התלמידה, מתוך ביטחון שבחינה מדוקדקת ומלאה של העניין תוביל לדחיית הטענות על הסף".

הסיפור הגיע באמצעות הפייסבוק של חדשות 2