נמשכת הסערה בתיכון אורט גרינברג בטבעון, בעקבות זימונו של המורה אדם ורטה לשימוע לפני פיטורים, לאחר שתלמידה התלוננה נגדו כי הביע דעות שמאלניות במהלך השיעורים. בשיחה עם מקורביו אמר המורה: "הטענות נגדי שקריות, מדובר ברדיפה פוליטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המצב כרגע הוא שאורט ביקשו ממני להתפטר ואני סירבתי", הוסיף ורטה. "אני לא הולך לרקוד לפי החליל שלהם. אין איסור על הבעת דעות בכיתה. מדובר ברדיפה פוליטית כי אני שמאלני, בנקמה אישית של התלמידה. אבל אני מחויב לתלמידים שלי הרבה יותר משאני מחויב למערכת".

אחר הצהריים שלחו 18 תלמידי מגמת מחשבת ישראל בבית הספר מכתב תמיכה במורה, ובו מתחו ביקורת על השימוע אליו הוזמן. "האווירה בשיעור תמיד הייתה אווירה של פתיחות, כזו בה ניתן להביע דעות שונות ואף מנוגדות, בידיעה שהן יזכו להקשבה אמיתי ויחס רציני ומכבד", נכתב.

התלמידים מארגנים הפגנת תמיכה במורה 

"אדם גילה כלפינו אכפתיות, רגישות והבנה והשיעורים עמו תמיד היו מעניינים, מקוריים וייחודיים", כתבו התלמידים בכיתות י"א-י"ב, "ואולי חשוב מכך - משמעותיים עבורנו ומחוללי שינוי אינטלקטואלי ורגשי אמיתי".

התלמידים הדגישו כי מעולם לא שמעו מהמורה התבטאויות אותן ניתן לכנות קיצוניות, וקראו להנהלת בית הספר "לנהל חקירה מעמיקה ויסודית של טענות התלמידה, מתוך ביטחון שבחינה מדוקדקת ומלאה של העניין תוביל לדחיית הטענות על הסף".

במקביל החליטו תלמידים התומכים במורה לקיים מחר בבוקר הפגנה בשערי בית הספר. באירוע שנפתח בפייסבוק תחת הכותרת "לא סותמים את הפה!" קוראים התלמידים להגיע להפגנה כשהם לבושים בחולצות שחורות וכשפיהם חסום. עד כה אישרו 78 בני אדם את השתתפותם באירוע, אם כי לא ברור כמה מהם הם תלמידים בבית הספר.

הבוקר פורסם כי ורטה זומן לשימוע בפני הנהלת אורט, בעקבות מכתב ששלחה אחת מתלמידותיו לשר החינוך שי פירון, ובו טענה כי המורה מביע דעות פוליטיות קיצוניות במהלך השיעורים. "הוא מסביר שהוא שמאלני קיצוני ושמבחינתו המדינה שלנו היא כלל לא המדינה של היהודים אלא של הפלסטינים", כתבה התלמידה, "הוא אמר שצה"ל הוא גוף שנוהג באכזריות ואלימות בלתי רגילה".