מנתוני הדוח עולה: אין חופש דת בישראל (צילום: רויטרס)
מתנתוני הדוח עולה: אין חופש דת בינ"ל ביש | צילום: רויטרס

דוח בינלאומי שבודק את חופש הדת במדינות העולם בשנת 2010 העניק ציון אפס לישראל, וממקם אותה יחד עם מדינות כמו אירן, פקיסטן וערב הסעודית. על רקע תופעת הדרת הנשים שהולכת ומתרחבת בישראל, והצעת החוק הקוראת להגביל את קריאות המסגדים, מדובר בדירוג מדאיג לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

המדד שבודק את ההגבלות הממשלתיות על חופש הדת, נערך על ידי ארגון CIRI שמרכז נתונים על זכויות אדם ברחבי העולם. הציון הלא מכובד בעליל, הוענק לישראל יחד עם 52 מדינות נוספות מתוך 195 מדינות שנבדקו, וממקם את ישראל ברבע התחתון של טבלת מדינות העולם.

יש לציין שישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה שקיבלה ציון זה, והיא חולקת את תחתית הטבלה יחד עם מדינות ערביות (מצרים, עירק, וערב הסעודית), מוסלמיות (אירן, סודן, ואפגניסטן), קומוניסטיות (סין וצפון קוריאה), ומדינות ברית המועצות לשעבר (רוסיה ורומניה). עוד קיבלו את הציון 0 הלא מכובד: מקסיקו, טורקיה והודו.

"מדד חופש הדת הבינלאומי חושף לעולם את העובדה המעציבה שבתחום חופש הדת ישראל קרובה יותר למדינות האיסלאם הקיצוני מאשר לעולם הדמוקרטי המערבי", אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לפרסום הדוח. "אין עוד דמוקרטיה נאורה שבה מתקיימת פגיעה בהיקף כה גדול בעקרון חופש הדת".

עקפה את ישראל בדירוג: לבנון

לדברי רגב, "מה שגורם למצב המחפיר הזה הוא התופעה של קניית שלטון תמורת כניעה לכפייה דתית, מתוך התעלמות מרצונו של רוב העם בישראל ובתפוצות. ישראל הולכת ומתפרסמת בעולם כשיאנית העולם הדמוקרטי בתחום הפגיעה בחופש הדת והמצפון, מה שעלול לפגוע אנושות במעמדנו בעולם החופשי וביחסן של מדינות המערב אלינו".

ארגון CIRI מפרסם את מדדי זכויות האדם שלו בתחומים שונים ביום זכויות האדם הבינלאומי שחל בסוף השבוע האחרון. מדובר בפרויקט אקדמי שממומן על ידי הקרן הלאומית למדע של ארצות הברית, הבנק העולמי ומספר אוניברסיטאות. בראש הפרויקט עומדים פרופ' דיויד קינגרנלי מאוניברסיטת בינגהמטון, ניו יורק, ופרופ' דיויד ריצ'רדס מאוניברסיטת קונטיקט.

מדד חופש הדת בודק את ההגבלות הממשלתיות על חופש הדת וחופש המרת הדת. ציון 0, מצביע על כך שההגבלות הממשלתיות בנושא חופש הדת הינן חמורות ונרחבות. הציון 1 מצביע על כך שהגבלות מאין אלו הינן מתונות, והציון 2 מצביע על כך שהגבלות מאין אלו כמעט ולא קיימות. בין המדינות שקיבלו ציון 2, ארצות הברית ושוודיה, אבל גם פולין, דרום אפריקה, אנגולה ושכנתנו לבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק