האירועים האלימים בבירה אמש - בהם אלפי חרדים התפרעו בגין פתיחת חניון בשבת - אמנם הסתיימו, אבל נראה כאילו הדרמה והמתיחות נמצאים רק בתחילת דרכם.

מהעדה החרדית הבהירו אחרי ההפגנה שהם ממש לא מתכוונים לוותר. עיתון "חרדים" מדווח כי הרב יצחק וייס, מראשי העדה החרדית ומי שיזם והוביל את ההפגנה כינה את ראש העיר ניר ברקת כלא פחות מ"רשע ומרושע". "יש כאן ראש עיר רשע ומרושע שמקשיב ליועצים שלו", אמר הרב וייס. "אנחנו צריכים ללמד אותו מה היא עמדת תורתנו הקדושה".

בעדה החרדית מפנים את עיקר ההאשמות על המשטרה. "המשטרה הייתה אלימה מאד", אמר בכיר בעדה החרדית. "אנשי מרץ (שהפגינו מול החרדים) היו במרחק יריקה מהמפגינים. זה מה שליבה את הרוחות וגרם להפגנה להפוך לאלימה. האלימות לא הייתה מצד העדה החרדית".

ומה צפוי לנו בהמשך? "ההפגנות בירושלים יימשכו בשבתות הקרובות", מבהירים מנהיגי המאבק. "האברכים היקרים שמסרו את נפשם ונכנסו לחניון עצמו, ימשיכו מדי שבוע לבוא ולמחות נגד חילול השבת, המתקיים באופן רשמי ובגלוי בבניין העירייה כשראש העיר מתפאר לבוחריו החילונים כי הוא פותח חניונים בשבת".

במקביל, היום ייפתח במשרדי העדה החרדית מוקד השבת אבידה. במהלך הפגנת האלפים, בעקבות הדחיפות ןהמרדפים שניהלו השוטרים אחר המפגינים, איבדו רבים מהם חפצים אישיים, כובעים, שטריימל'ים ומשקפי ראייה. במהלך השבוע יפתח מוקד מיוחד בבנייני 'זופניק' ברחוב שטראוס אליו יוכלו להביא מוצאי החפצים את הפריטים. אלו שאיבדו, מוזמנים לבוא ולתור אחר אבידותיהם.

 5,000 מפגינים - 7 פצועים

הפגנת חרדים נגד פתיחת חניון ספרא בשבת (צילום: יוסי זילברמן)
אלפים ברחובות. י-ם, אמש | צילום: יוסי זילברמן

המלחמה על השבת חזרה לירושלים: כ-5,000 חרדים התייצבו אמש במרכז העיר להפגנה אלימה נגד העירייה, שהחל מהשבת פתחה את החניון העירוני בכיכר ספרא לחניית כלי רכב גם בסופי השבוע. מנהיגי העדה החרדית טוענים שמדובר בהפרת הסטטוס-קוו הדתי בעיר. משם עברו העימותים למאה שערים. שבעה מפגינים חרדים נעצרו. במשטרה חוששים שההפגנה הזו תחזור על עצמה גם בשבת הבאה.

"שאבעס", זעקו מאות חרדים במהלך צעדה שערכו במרכז העיר. תוך כדי תקפו חלק מהמפגינים אנשי תקשורת, בהם כתב חדשות 2 באינטרנט שהעביר את ההפגנה בשידור חי.

אבל בעיקר התעמתו המפגינים החרדים עם כוחות המשטרה הרבים והיכו חלק מהם. עשרות השוטרים, בהם גם פרשים על סוסים שנערכו באזור מבועד מועד, ניסו למנוע מהמפגינים להתקרב לחניון ספרא. כוחות הצלה שהגיעו למקום פינו שבעה פצועים קל - שישה שוטרים ועיתונאי.

מול החרדים התייצבו מפגינים חילונים שתומכים בהחלטת העירייה, ואף קוראים לעירייה לפתוח חניונים נוספים בעיר בשבתות לטובת המטיילים והמבלים בעיר. רוב המפגינים החילונים הם חברי תנועת "התעוררות". המפגינים החרדים השליכו לעבר החילוניים שקיות זבל וחיתולים משומשים. בנוסף הפכו החרדים פחי אשפה ברחובות. החילונים שרו בקול: "על חומותייך עיר דוד הפקדתי שומרים", ו"העיקר לא לפחד כלל".

המשטרה: "חשבנו שההפגנה תידרדר לאלימות"

במאה שערים המשיכו האירועים באותה מתכונת. החרדים הפכו פחי אשפה והשליכו לעבר השוטרים זבל ואבנים. "נערכנו להפגנה המונית כפי שאכן הייתה", אמר בסוף הערב מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצר אהרן פרנקו. "לא חשבנו שההפגנה תידרדר לידי אלימות. נפעל עם העירייה כדי שמקרים כאלה לא יישנו".

גם ראש העיר ניר ברקת הופתע מההפגנה האלימה. "אני מצטער שההפגנה גלשה לפסים אלימים", אמר. הפתיחה תואמה עם החרדים, ואין בכך חילול שבת. אשאיר את החניון פתוח כדי להתמודד עם מצוקת החנייה בשבתות, כשמגיעים לבירה ישראלים ותיירים רבים".

חניון ספרא משמש בימי אמצע השבוע בעיקר את מי שמגיע לבניין העירייה. יש בו 760 מקומות חנייה, ובסופי השבוע הוא ישמש בעיקר את הנהגים שמגיעים לסייר בעיר העתיקה וגם למתחם הבילויים הסמוך. את החרדים, העובדה שהעירייה מעודדת בעקיפין נסיעה ובילוי בשבת, הדבר הזה מרתיח.

בהכנת הכתבה השתתף מני גירא שורץ מעיתון "חרדים"

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

הפגנה סוערת בבירה - סיקור מיוחד:

שוטר תועד בועט במפגין

הכרוזים: "השקט לא יוכל על הפריצות"

המלחמה על השבת: הפגנת הענק