אילוסטרציה
"פריצת דרך בתחום מופרק". אילוסטרציה | צילום: החדשות

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת החוק לפיקוח על מעונות היום לגיל הרך (0-3). השרים קבעו כי האחריות לפיקוח ולקביעת תקנות תוטל על משרד הרווחה. "מדובר במהלך היסטורי ובפריצת דרך של ממש בתחום שהיה מופקר עד כה", שיבחו יוזמי ההצעה, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו) ויו"ר וועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס). "הגיעה העת שמדינת ישראל תיקח אחריות מלאה על כל ילדיה בגילאים אלה". כעת ההצעה תעבור למליאת הכנסת לאישור בשלוש קריאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבר תקופה ארוכה שאנו בחדשות 2 חושפים מקרי התעללות שמתרחשים במעונות היום, שרבים מהם מתנהלים ללא כל פיקוח, ומלווים את הסיפורים הקשים. בלא מעט מקרים מחליטים ההורים, אחרי שהתעורר אצלם החשד להתנהלות אלימה מצד סגל מעונות היום, לקחת את האחריות לידיהם ומציבים מכשירי הקלטה על ילדיהם שיתעדו את המתרחש במעונות.

רק בחודשיים האחרונים נחשפו שני מקרים קשים מדרום הארץ בהם הורים התקינו מכשירי הקלטה במעונות יום שחשפו צרחות ובכי של הפעוטות אחרי שהילדים שבו הביתה עם מה שנראה כמו סימני אלימות. ההקלטות חשפו גם אמירות קשות ביותר שהטיחו המטפלות בפעוטות שלא צייתו להן.

במקרה אחד שחשפנו לפני חודשיים, הורים לילדים במעון בדרום הארץ החלו לחשוד במטפלת לאחר שמדי יום ילדיהם שבו עם מה שנראה כמו סימני אלימות. הם הטמינו מכשיר הקלטה במעון ושמעו צרחות, בכי וחבטות. לטענת ההורים, מדי יום הכתה המטפלת בילדים שלא צייתו לה. בעקבות האירועים החליטו מחצית מההורים להוציא את ילדיהם מהמעון.

כחודש לאחר מכן הבאנו את סיפורה של אם נוספת מהדרום שהחליטה לרשום את בתה לפעוטון אותה מנהלת מכרה ותיקה שלה, אלא שתוך זמן קצר הפעוטה החלה להתנהג באופן שונה, והאם החליטה להקליט את המתרחש במעון. ההקלטות חשפו אמירות קשות ביותר שהטיחו המטפלות בפעוטות וההורים אף טוענים כי הייתה אלימות פיזית.

הצעת החוק מגדירה את התנאים למתן רישיון להפעלת מעונות יום לפעוטות ועוסקת בהקמת מנגנון הפיקוח עליהם. בנוסף, השרים קבעו כי שר הרווחה יוסמך לקבוע תקנות לגבי דרישות ההשכלה, ההכשרה והניסיון הנדרשים מאנשי הצוות במעונות, וכן בנוגע להכשרות, ההדרכות וההשתלמויות שיעברו. ההצעה מפרטת גם את תנאי הסביבה הפיזית הנדרשים במעון מבחינה בטיחותית ותברואתית ועוסקת בתקינת כוח אדם ובתכניות הטיפול והחינוך במוסדות אלה.

"הגיעה העת שהמדינה תיקח אחריות" | צילום: רויטרס, חדשות

על פי ההצעה, הממונה על מעונות היום מטעם משרד הרווחה יהיה אחראי למתן רישיונות הפעלה, חידושם וביטולם וכן ינהל מעקב שבו יפורטו המעונות שקיבלו רישיון או כאלה שרישיונם נשלל והממונה יהיה האחראי בפועל על יישום הפיקוח. הרישיון יהיה תקף לשנה ושר הרווחה הוא שיקבע את ההוראות למתן רישיון הפעלה.

עוד מוצע כי מעון יקבל רישוי רק אם יתברר שאף אחד מבין המחנכים או המטפלים לא הורשעו ולא הוגש נגדם כתב אישום בעבירות של תקיפה, התעללות או בעבירות שעלולות לסכן פעוטות או לפגוע בטובתם. כמו כן, במעון תיושם תכנית לחינוך ולטיפול בילדים ואנשי הצוות המעון יעברו הדרכות והשתלמויות לטיפול בגיל הרך ולמתן עזרה ראשונה. בנוסף, ייקבעו סטנדרטים לבטיחות המבנה, החצר והמתקנים הוראות לעניין תברואה, תזונה ואבטחה במעון.

"הצעת החוק לפיקוח על מעונות היום שעברה היום בועדת שרים היא בשורה לאלפי פעוטות שיוכלו ליהנות ממסגרות חינוך בטוחות ומפוקחות", מסרה עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד. "תם העידן בו כל אחד יוכל לפתוח מעון ללא רישיון וללא פיקוח. אישור הצעת החוק בוועדת השרים היום הוא צעד ראשון והיסטורי והפעם, אנו מאמינים שבכוחות המשותפים של ח"כ שאשא ביטון וח"כ מרגי לצד שר העבודה והרווחה, ההצהרות יהפכו לחקיקה מחייבת לטובת כלל הילדים בגיל הרך. זהו צו השעה".