"הוא נראה כמו חזיר", "איזו ילדה מגעילה, נכה": יוליאנה היא אם לתינוקת בת חצי שנה, שהחליטה בתום חופשת הלידה שלה לרשום את בתה למשפחתון בדרום הארץ בהנהלת מטפלת אותה היא מכירה כבר שנים עוד מהזמן שהיו גרות ברוסיה. אלא שמהר מאוד הבינה יוליאנה שלמרות ההבטחות של המטפלת, בתה בכלל לא מוגנת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

לאחר שבתה נכנסה למשפחתון, החלו לעלות חשדות אצל יוליאנה. "תמיד בסוף היום, הטיטול היה מלא בפיפי וקקי כי הן לא היו מחליפות לה", שחזרה. "אמא שלי סיפרה שכשהייתה אוספת אותה העיניים שלה היו רטובות מדמעות". לדברי האם, עם כניסתה למשפחתון הפכה בתה לחסרת שקט והייתה בוכה בלי סיבה נראית לעין ואף הייתה מתעוררת בלילות בצרחות.

כששאלה את המטפלות על התנהגותה השונה של בתה, הן היו דוחות את הטענות ואומרות "שהכול בסדר". החשדות והתשובות הלא מספקות של המטפלות גרמו לה לקבל החלטה: להקליט את מה שקורה במשפחתון בהנהלת המכרה שלה כדי להבין מדוע בתה מתנהגת באופן מוזר.

"הוסבר להורים מה לעשות במצב של דימום" (צילום: רויטרס, חדשות)
"החקירה בעיצומה". אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

באותן ההקלטות, גילתה יוליאנה לתדהמתה שהמטפלות היו מתעללות מילולית בתינוקות, לא שמרו עליהם והילדים למעשה העבירו את שעות היום עם מטפלות שמאיימות עליהם, מקללות אותם ולטענת האם - אפילו נשמעות גם מכות את הילדים במספר הזדמנויות. כך לדוגמה, לגבי החיתולים המלוכלכים נשמעות מטפלת שואלת אחרת האם להחליף, ואילו היא משיבה לה בזלזול: "נראה לך שנחליף לו את הבגדים? שיישאר רטוב!".

"הפקרות של ממש"

"הוא נראה ממש ילד מפגר", היא רק אמירה אחת מתוך שורת אמירות מזעזעות שהשמיעו המטפלות באוזני הפעוטות במשך 7 שעות ההקלטה. למעשה ההקלטות היו כל כך קשות עד שיוליאנה אמרה כי תכננה להקליט את המטפלות עוד, אך מה שהיא שמעה בהקלטה הראשונה הספיק לה כדי להוציא את הילדה שלה מהמעון ולהגיש תלונה במשטרה.

"הייתי בשוק, לא האמנתי שאפשר להתייחס לתינוק בצורה כזאת", אמרה. "יש חלק שממש שומעים את המטפלת חובטת בתינוק מספר פעמים ולאחר מכן התינוק נחנק מבכי. זה מזעזע. שלחתי אותה לשם תינוקת חייכנית וקיבלתי ילדה עצובה ושתקנית".

חבר ועדת החינוך ח"כ איציק שמולי אמר בתגובה כי "דווקא בתחום הגיל הרך, היכן שנמצאים מי שהכי יקרים לנו, מתחוללת הפקרות של ממש. כל אחד יכול לפרסם מודעה ולפתוח גן. אנחנו נדרוש לקדם עוד במושב הזה את הרפורמה להסדרה מוחלטת של תחום הגיל הרך, כך שרק לאנשים מורשים ולמקומות תקניים תהיה גישה לילדים שלנו".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויוזמת הצעת החוק להתקנת מצלמות בגנים ומעונות ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון מסרה: "עד מתי הורים יצטרכו לבצע עבודות בילוש על מנת לספק ראיות? הגיע הזמן שנתעורר ונקדם את הצעת החוק. המדינה חייבת לקחת אחריות בסיפור של ההגנה על הילדים מפני אלימות מצד אנשי צוות. רק התקנת מצלמות במעגל סגור, לצד ענישה מקסימאלית, ייצרו הרתעה יעילה וישמרו על ביטחון ילדינו. זאת במקביל להליכי סינון קפדניים בעת קבלה לעבודה ולמתן הכשרה מתאימה לאנשי צוות".

מהמשטרה נמסר בתגובה לידיעה כי "החקירה בעיצומה".

עורך הדין נועם אלייגון שמייצג את הגננת מסר: ״מדובר בפעוטון ותיק ואיכותי בו אהבת הילדים הינה נר לרגליי צוות המטפלות. האמור בכתבה הינו גיבוב של שקרים בו נלקחו הקלטות ושבריי משפטים והוצאו מהקשרם. מכתב התראה בנוגע לתביעת דיבה נשלח אל האם המעורבת והתביעה עצמה תוגש בימים הקרובים״

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il