תעשיית ההקלטות הנסתרות בגנים: בעזרת מכשיר ההקלטה שהטמינו הורים בגן בחולון, הם הצליחו לתעד את היחס החמור של הגננות והסייעות לילדים - כשהגננת קראה לילדה "מכשפה, חרא של ילדה". מדובר רק במקרה אחד מני רבים, שמשקף את הדאגה ההורית: זה כבר הפך לתופעה- הורים מודאגים שולחים את הילד עם מכשיר הקלטה או צילום נסתר, רוצים להיות בטוחים שהם חשופים לכל המתרחש בגן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אלינור גלזר, שהקליטה את הגננת בחולון, הסבירה: "אלה ילדים קטנים בני שנה וחצי, שנתיים, שלא יודעים להגיד להורים שלהם 'משהו לא טוב לי, לא טוב לי בגן'. שמנו לב לסימנים מדאיגים והחלטנו להקליט".

זו לא הפעם הראשונה שבעזרת ציוד הקלטה נסתר מגלים ההורים על אלימות מצד הצוות המטפל בגן - יעל חמו, אם לילד במעון בבאר שבע, הקליטה ושמעה את הגננת מקללת את הילדים: "נמאסת על החיים שלי כבר. סתום את הפה, זבל, תמות". כיום היא אומרת ש"ההקלטה הזו הצילה את הילדים שלנו, כי הבנו מה הם עוברים בגן".

נציגת חנות מוצרי אבטחה סיפרה כי הביקוש רב: "יש לנו מכשיר הקלטה על 20 שעות רצוף, זה נראה כמו דיסק און-קי. אפשר לשים בתיק או באיזושהי פינה בגן. את יכולה גם להדביק מתחת לשולחן, אף אחד לא עולה על זה, או בין הבובות. כל מי שיש לו ילד בגן, זה מה שעושים. מלא הורים לוקחים את זה".

חינוך מיוחד? "יוריד ערך הדירות" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אפשר להחביא את זה בתיק" | צילום: רויטרס, חדשות

"המערכת לא יכולה להתקיים בלי אמון"

הזמינות והקלות של הקלטת הנעשה בגן, יחד עם שיתוף המקרים בכלי התקשורת הפכו את העניין לדבר שבשגרה. אבל הגננות וגם אנשי המקצוע מזהירים מההשלכות. ליקי פוקמנוסקי, מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, טענה: "זו תופעה מצערת מאוד. אם להורים אין אמון, המערכת לא יכולה להתקיים בדרך הזו. אני מצפה שאם ילד מגיע הביתה וטוען שהגננת התנהלה באלימות, אז ישוחחו קודם כל עם הגננת לבדוק ולא ירוצו מיד למשטרה".

רוית גוטמן, מנחת הורים באדלר, הסבירה: "תחשבו מה קורה לילד שרוצה לחבק את הגננת אבל יודע שההורה לא סומך עליה. ילדים קוראים אותנו ומרגישים ומבינים". לפי נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בשנת 2015, 108 ילדים נפלו קורבן לאלימות של גננות וסייעות, אך רק 4 כתבי אישום הוגשו. 90% מהתיקים נסגרו בגלל חוסר ראיות.

תיעוד של המקרה הוא ההוכחה המוחלטת עבור הורים מודאגים: בחודש שעבר פרסמנו סרטון בו הורים מראשון לציון תיעדו את מה שסיפרו ילדיהם על המתרחש בגן. היום הגיבה הגננת לראשונה להאשמות ההורים וטענה כי נעשה לה רצח אופי, היא אף הציגה מסמך מבדיקת פוליגרף שעשתה לפיו דבריה אמת.

עו"ד ורד וינדמן, המועצה לשלום הילד, התייחסה לתופעה ואמרה: "רוב הגננות טובות ואוהבות את העבודה והילדים , אבל יש מיעוט של מקרים. צריך להוקיע את המיעוט של הגננים הפוגעים". בעוד שבועיים תקיים הועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון דיון בנושא. כמו כן גם הצעה של ח"כ איציק שמולי על הצבת מצלמות בגנים עומדת ומחכה, בינתיים ההורים פועלים בעצמם להגן על הילדים שקטנים מדי כדי לספר.