"הגננת שמה אותנו במחסן ונעלה את הדלת, אמרה שאף פעם לא נצא" - במילים המצמררות האלה תיארו ילדי גן במרכז בפני הוריהם כמה חוויות שעברו במקום. הגננת של הגן נחקרה בעירייה בשל תלונה של הסייעת נגדה, אך אתמול (רביעי) חזרה לעבודתה, תחת פיקוח. רבים מההורים זועמים על כך שהגננת לא הורחקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ילדים עד גיל שלוש לרוב לא יכולים להסביר להוריהם שמשהו לא כשורה קורה עם הדמות שאמורה להוות עבורם את כל הביטחון בעולם. ההורים בגן העירייה לא היו צריכים להטמין מקליט או לצלם בסתר את הגננת כי הילדים שלהם פשוט סיפרו הכול. על הגננת שנעלה שלושה ילדים במחסן שבגן ולא נתנה להן לצאת גם כשהם התחננו מהגננת שתקרא לאימא שלהם. ועל הרגעים שבהם החליטה לגמול את הילדים בשיטה מיוחדת ולא להחליף להם חיתול במשך כמה שעות, כשהם רטובים ומתאפקים עד הבית בשביל ללכת לשירותים.

א', אימא של ר', הרגישה במשך תקופה שמשהו שונה עם הילד שלה, אך לא מיהרה לקפוץ למסקנות. מה שהיא לא ידעה הוא שבזמן שהיא מנתחת את השינויים בהתנהגות של הבן שלה, מאחורי גבם של ההורים, התנהלה חקירה של מחלקת החינוך בעירייה על תלונה שהוגשה נגד הגננת.

גן ילדים, משחקים, כיתה, ריק, (צילום: federicofoto, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: federicofoto, 123RF

"אמרו לנו שהיא נמצאת בחופשת מחלה למשך שבועיים", סיפרה א' לחדשות 2 Online. "אחר כך הבנו שהיא בעצם הייתה בתהליך של חקירה לאחר שאחת הסייעות התלוננה עליה על ההתנהגות שלה עם הילדים בגן". א' סיפרה עוד שבעקבות ההודעה של ועד הגן לגבי ההתנהלות סביב הגננת היא החליטה לשאול את הבן שלה על הגננת ולא האמינה למה ששמעה.

"היא שמה אותנו במחסן, ונעלה את הדלת חזק עם מפתח", נשמע אחד הילדים. הילד סיפר כי איתו היו עוד שני ילדים וחזר ואמר שכל זה קרה בגלל שהשתולל. "אמרו לי להיות שם ואף פעם לא לצאת, רק כשאימא תבוא", הוא ממשיך. "הייתי שם מלא זמן, עד מאה ועד אינסוף". ד', אחד הילדים הנוספים שננעל במחסן, מספר לאמו שלא נתנו לו ללכת מהמחסן גם כשביקש לצאת ולראות את אימא שלו. "רציתי לצאת מאוד, רציתי אותך", הוא אומר.

הגננת שבה לעבודה, ההורים זועמים

"אני בשוק, לא ישנה כבר כמה לילות מאז שהוא סיפר לי מה הגננת עשתה", סיפרה אם נוספת שהקליטה את בנה. "אני לא מוכנה שהילד שלי יישאר בגן הזה, גם אם היא תעזוב אני רוצה שיעבירו אותו לגן אחר".

שני הילדים מספרים בסרטונים שצולמו בנפרד שמי שהוציאה אותם בסופו של דבר מהמחסן הייתה הסייעת. ההורים מספרים כי הסייעת יצרה קשר עם אחד ההורים וסיפרה לו על מה שהתרחש בגן. בין היתר סיפרה על דרישתה של הגננת מהסייעת לא להחליף לילדים את הטיטול שלהם במשך כמה שעות כדי שילמדו לא לעשות פיפי. אם נוספת סיפרה כי שבמשך כמה שבועות הילדה הייתה חוזרת ומבקשת מיד לגשת לשירותים ואף מספרת שבגן היא לא הולכת להתפנות.

אם נוספת מהגן הייתה נוכחת בפגישה עם המפקחת של משרד החינוך וכשהבינה שהגננת עתידה לחזור לגן מיד לאחר החופשה, ושבמשרד החינוך לא מתכוונים להשעות אותה, דרשה כי הגננת תחזור לגן עם פיקוח. הגננת חזרה לפעילות מלאה, בגן שאליו הגיעו 10 ילדים בלבד, עם מפקחת שבודקת את ההתנהלות שלה. ההורים שזעמו לנוכח ההחלטה הגיעו אתמול לעירייה לדרוש התנהלות אחרת.

ממחוז מרכז שבמשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד פועל בנחרצות, בכל האמצעים שעומדים לרשותו, למען ביטחונם ומוגנותם של ילדי הגן. הגננת זומנה לשימוע מיידי, ונפעל בהתאם לתוצאות השימוע ולחקירת משטרת ישראל."

מהעירייה נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בטיפולן האישי של מפקחת משרד החינוך ומנהלת אגף גני ילדים בעירייה, בתיאום עם ועד ההורים".

בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online הגיב בתקיפות חבר ועדת העבודה והרווחה בכנסת ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) ואמר: "כמעט בכל שבוע צץ מקרה מזעזע חדש של התעללות בפעוטות חסרי ישע בגנים והמדינה פשוט לא עושה כלום כדי להבטיח את שלומם. במושב הקרוב נקדם במרץ את הצעת החוק שלי בתמיכת 80 ח"כים להצבת מצלמות במעגל סגור בגנים, כך שבכל חשש של פגיעה בילד המתעללת תורחק מהגן ולא תוחזר אליו בגלל חוסר בראיות".  

גם ח״כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו״ר הועדה לזכויות הילד הזדעזעה מהסיפור, "אין שערוריה גדולה מהחזרתה של גננת או מטפלת שפגעה בילדים, לאותו גן ילדים או למוסד חינוכי בכלל, במקרים בהם ישנן עדויות ברורות. משום העדויות של הילדים יש להשעות את הגננת לאלתר לפחות עד סיום התהליך וזאת כשלב ראשון. לפעמים נדמה כי משרד החינוך וארגוני המורים והגננות עסוקים בהגנה עליהן יותר מאשר בהגנה על הילדים ומציאות זו היא בלתי נסבלת. בוועדה לזכויות הילד קבעתי דיון בסוגיה זו כבר לחודש נובמבר״.

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il