הרצוג מחלק עותקים של הספר לתלמידים (צילום: מתוך הפיסבוק של יצחק הרצוג)
הרצוג והספרים שחילק לתלמידי המכינה | צילום: מתוך הפיסבוק של יצחק הרצוג

החלטת משרד החינוך לפסול את הספר "גדר חיה" של דורית רביניאן, בגלל תכניו שעוסקים בהתבוללות, ממשיכה לעורר סערה: הצעד השנוי במחלוקת העלה טענות להתערבות פוליטית, וגורמים רבים - פוליטיים ואזרחיים - הודיעו כי יבקשו משר החינוך לשנות את החלטתו. במהלך היום צפויים להפגין פעילים מול משרד החינוך, שהצהיר הבוקר (חמישי) כי הוא עומד מאחורי ההחלטה. ועדת החינוך של הכנסת תכנס דיון דחוף בנושא בשבוע הבא.

דורית רביניאן על פסילת הספר: "לא כועסת, האיסור רק מלהיט"

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן אמרה בריאיון לעמית סגל וירון דקל בגלצ כי היא שלמה עם ההחלטה. בתגובה לטענות על התערבות פוליטית הבהירה כהן: "שר החינוך הוא לא זה שהחליט על הספר. הוא לא נכנס לרזולוציה של ספר כזה או אחר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כהן הדגישה כי היא "חושבת שמותר למערכת להחליט, גם אם זה עושה רעש תקשורתי - "טוב לה למערכת החינוך שיש בה אנשים שחושבים לכאן ולכאן. מותר למערכת להחליט מה ייכנס אליה". דליה פניג, מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך שהחליטה על פסילת הספר, הסבירה את החשש של משרד החינוך מאישור הספר: "אמרנו שבעיתוי הזה, הספר יכול להשיג מטרה הפוכה ולעורר סערה בכיתות". ועדת החינוך של הכנסת תדון בנושא הוצאת הספר מתוכנית הלימודים ביום רביעי בשעה 09:00.

המכירות זינקו היום. רביניאן (צילום: חדשות 2)
ספרה נפסל. דורית רביניאן | צילום: חדשות 2

"עם הספר מפחד מספרים?"

ספריות עיריית תל אביב הודיעו על צעד מחאה יצירתי, במסגרתו ספר המחאה יושאל לציבור בחינם. "לידיעת הקורא נפתלי בנט: תושבי תל אביב-יפו מוזמנים לשאול, ללא עלות, את ספרה של דורית רביניאן 'גדר חיה'", נכתב בעמוד הפייסבוק של העירייה. "הספר ממתין לכם בספריית בית שער ציון-בית אריאלה ובספריות ברחבי העיר".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לא רק מחה על ההחלטה, אלא נקט גם הוא בפעולת נגד: הוא רכש מספר עותקים של הספר וחילק לתלמידי מכינה קדם-צבאית בשדרות. "נראה לי שזה בדיוק הספר שצריך להעניק הבוקר לחניכות וחניכי המכינה הקדם צבאית 'נחשון'", אמר הרצוג - שכינה את התנהלות משרד החינוך "אקט כוחני ומיותר- עוד ספין ולבנה בחומת ההפחדה וההדרה של ממשלת נתניהו".

הרצוג שאל את התלמידים: "תגידו, עם הספר מפחד מספרים? עם הספר מפחד מסופריו? או יותר נכון לומר, שר החינוך שלו מפחד מספרים ומסופרים? זוהי תפיסת עולם חשוכה שלא מאמינה ביכולת השיפוט של האזרח או הדור הצעיר שמעורב הרבה יותר מכל הדורות שקדמו לו".

בהמשך סיפר הרצוג כיצד למד בילדותו על הספר "המאהב" למרות תכניו השנויים במחלוקת, ואמר כי החוויה עיצבה את אהבתו לספרות: "ילדי עם ישראל הם ילדים חושבים, שר החינוך בנט - סמוך עליהם ועל המורים שלהם".

פורשת מהמרוץ. גלאון (צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90)
"טיהור של מערכת החינוך". גלאון | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

פעילי מרצ יפגינו: "מתקפה על הערכים"

מפלגת מרצ הודיעה כי פעילי המפלגה יפגינו היום בשעה 15:30 מול משרד החינוך בתל אביב במחאה על פסילת הספר. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מחתה על ההחלטה: "הקומיסרים של בנט פסלו ספר מצוין שהומלץ על ידי הוועדה המקצועית ללימודי הספרות, כי הוא מספר על רומן בין יהודייה וערבי ו"'עודד התבוללות'. זוהי מתקפה מאורגנת ומתוכננת על הערכים החילוניים – חופש, פלורליזם, שוויון ואהבת אדם באשר הוא אדם - ומתבצע פה טיהור של מערכת החינוך מהערכים האלה".

עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות, הוסיף: "ההחלטה לפסול את הספר היא החלטה שנובעת ממניעים גזעניים גרידא. בעצם הטענה כי יחסים בין יהודייה לערבי יפגעו בזהות ובמורשת של תלמידי כל המגזרים, אומר משרד החינוך באופן חד משמעי שהוא מתנגד לחיים משותפים ודו קיום ומעביר מסר קלוקל ומסית לכל קבוצות האוכלוסייה בארץ".

"האם אתם מתארים לעצמכם שמשרד החינוך היה פוסל ספר שמתאר רומן בין דוברת רוסית לצבר, או בין אשכנזית למזרחי או בין יהודי לבין אזרחית ארה"ב או אירופאית שאיננה יהודיה? האמת היא שלאור האווירה הגזענית ששוררת בישראל, לא רחוק היום וגם נגיע לשם. בכוונתנו לפנות לשר החינוך בדרישה, לא רק לבטל את ההחלטה, אלא גם לבנות תכניות חינוכיות שישדרו בדיוק את המסר ההפוך", הדגיש עותמאן.

אין תמונה
עטיפת הספר