בעקבות הפרסום באתר "הארץ" אודות החלטת משרד החינוך לפסול את הספר "גדר חיה", העוסק ביחסים רומנטיים בין יהודייה ופלסטיני, מגיבה הסופרת דורית רביניאן וטוענת כי מדובר במהלך אירוני. "הספר עוסק בדיוק בפחד הזה", אמרה רביניאן בשיחה עם חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש בזה מצחוק הגורל שדווקא ספר שמתמודד עם הפחד הישראלי מהיטמעות והתבוללות במרחב הערבי שבו אנחנו מתקיימים נפסל על רקע הרעיון המרכזי שלו", מציינת רביניאן.

רביניאן מדגישה כי היא אינה חושבת שמדובר בהחלטה גזענית. "אני עוד בהלם, אבל אני גם לא מופתעת כי ישראל 2016 היא מקום מורכב", מסבירה הסופרת. "את המקום המורכב והאהוב הזה ביקש הספר לתאר וההחלטה של משרד החינוך היא חלק מהמורכבות של המקום בו אנו חיים".

אין תמונה
כריכת הספר

משרד החינוך: "היצירה עלולה לעורר מחלוקת חריפה"

במשרד החינוך נימקו את ההחלטה וציינו כי הספר עשוי ללבות את השנאה בין שני העמים. "יצירה כזו עלולה לעורר מחלוקת חריפה וסערת רגשות ועלולה אף ליצור, בחלק מהכיתות, את התוצאה ההפוכה ממה שמבקשת היצירה להציג, ובכך ללבות את היצרים ולהגביר את השנאה", ציינו במסלול הפדגוגי של משרד החינוך.

"צעירים בגיל 16-18 במציאות הישראלית החילונית, אינם נדרשים להכריע בסוגיות כאלה", הוסיפו במשרד החינוך. "הסיפור מתבסס על מוטיב רומנטי של אהבה בלתי אפשרית אסורה/סודית. נוער בגיל ההתבגרות נוטה לרומנטיזציה ואין לו, בהרבה מקרים, את הראייה המערכתית הכוללת שיקולים של שמירת הזהות של העם ומשמעות ההתבוללות".

"יחסים אינטימיים ובוודאי האופציה הפתוחה של מיסודם באמצעות נישואין והקמת משפחה (גם אם אינה יוצאת לפועל בסיפור), בין יהודים ושאינם יהודים נתפסים בקרב קהלים גדולים בחברה כאיום על הזהות הנפרדת", סיכמו במשרד את הנימוקים.