הצהרון סגור בחג, ההורים משלמים (צילום: חדשות 2)
הורים בי-ם מזהירים: אין אבטחה בגנים | צילום: חדשות 2

לאחר גל הפיגועים בבירה, תוגברה אבטחת התלמידים בבירה: ארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים הודיע הבוקר (רביעי) כי בשל ההסלמה והחשש לפגיעה בילדים, "מערך האבטחה במוסדות החינוך בעיר יתוגבר בצורה משמעותית". כבר היום תוגבר האבטחה במוסדות החינוך בעיר, בעקבות חששם של הורים במערכת החינוך מפיגועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עיריית ירושלים פועלת בתיאום עמנו לתוספות תקנים, תקציבים וכח אדם", הדגיש יו"ר הארגון פז כהן, שמפעיל קו חם לפניות הורים במספר הטלפון 02-6252889 ובכתובת המייל jerusalem@pta.org.il. כמו כן, פנו ההורים למשרד ראש הממשלה "בבקשה להפוך את עבודת אבטחת מוסדות חינוך לעבודה מועדפת" על מנת לאייש תקנים נוספים.

בנוסף לתגבור האבטחה, בארגון ההורים ביקשו מוועדי ההורים במוסדות החינוך השונים בעיר לפעול לפי ההנחיות החדשות שגובשו, בהן: נעילת שערים וסריקה מקיפה על ידי הורים במוסדות ללא מאבטח, לצד סריקת מבנה על ידי איש צוות. "פתיחת שערים וכניסת תלמידים תאושר רק לאחר סיום שתי הסריקות", הדגישו.

כוחות הביטחון בזירת האירוע
כוחות הביטחון בזירת האירוע | צילום:

מאבטחים הוצבו, חופשות בוטלו לשוטרים

כמו כן צפויים הורים מתנדבים לסייע לקב"ט בשעות הפתיחה ובשעות הסיום ככל שיוכלו: "יש לאבטח תנועת התלמידים לתחום המוסד מתוך תצפית לכיוון הגעתם, ובסיום כניסת התלמידים יש להיכנס לתחום המוסד ולנעול את השערים", נכתב בנהלים החדשים שהופצו להורים.

אתמול קיימה המשטרה הערכת מצב בנוגע למוסדות החינוך, בסופה הוחלט להגביר באופן משמעותי את כמות הכוחות המסיירים בבירה. לדברי המפכ"ל יוחנן דנינו, יש להיערך לכל תרחיש אפשרי - החל מפעולות נקם ועד הפרות סדר לאומניות. במסגרת ההחלטה, יוצבו מאבטחים גם בגני הילדים ובמוסדות החינוך בעיר, הנמצאת במרכז התסיסה בשבועות האחרונים. בנוסף הוחלט לתגבר את מערך המשמר האזרחי והמתנדבים בשכונות המועדות.

ההחלטה התקבלה על ידי עיריית ירושלים יחד עם משטרת ישראל, שבמסגרתה יוצבו מאבטחים בגני הילדים בכל גן שיש לו תקן של מאבטח - כבר מהבוקר. אבטחת גני הילדים בבירה מבוססת על כמה מעגלי אבטחה, בהם פעילות המשטרה, ניידות סיור אזרחיות המעניקות מענה ייעודי לגנים, מערכת בקרה בכניסה לגנים ולחצן מצוקה.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר כי "החלטנו על מבצע נרחב לגיוס מתנדבים למשמר האזרחי בירושלים. אני קורא לתושבי העיר להתנדב ולחזק את הסיוע האזרחי לכוחות הביטחון". בעירייה מדגישים כי המהלך יסייע לחזק את הסיוע האזרחי לכוחות הביטחון ולהחזיר את תחושת הביטחון לאזרחים. מפכ"ל המשטרה דנינו הורה על ביטול חופשות ופגרות לכל השוטרים והנחה להגביר את הסיורים סביב מסגדים ובתי כנסת.

הורים חוששים: "מחבלים יכולים להיכנס לגן ולטבוח"

אתמול, לאחר הפיגוע בבית הכנסת בירושלים, הורים לילדים בבירה התריעו כי בגני הילדים אין מאבטח: "מחבלים יכולים להיכנס ולטבוח בילדינו", אמרו ההורים, שרבים מהם פנו לראש העיר ולמוקד העירייה בתלונות. "מתחילת השנה אין מאבטח בגן הילדים שלנו. במתחם יש יותר מ-100 ילדים ועדיין אין מאבטח", כתב אחד ההורים בדף הפייסבוק של ראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

"האם מחכים חס וחלילה לאסון? מהעירייה מפנים אותנו למשטרה ומהמשטרה לעירייה ולמשרד החינוך. מי לוקח אחריות ומגן על ילדינו?", הוסיף ההורה. עיריית ירושלים הבהירה לאחר הפיגוע הרצחני כי מערכת החינוך בכל העיר, ובשכונת הר נוף בפרט, פועלת כסדרה. "העירייה יחד עם המשטרה מתגברת את הנוכחות, מרעננת את ההנחיות והערנות ומתגברת את מערכי האבטחה", נכתב בהודעת העירייה. ממשרד החינוך נמסר אתמול כי כל נושא אבטחת מוסדות החינוך הינו באחריות המשרד לבטחון פנים.