129 ילדי מהגרים עתרו היום (שלישי) לבית משפט המחוזי מרכז נגד עיריית פתח תקווה, שמסרבת לטענתם לרשום אותם לגנים בעיר כפי שפורסם במהדורה המרכזית. לעתירה הצטרפו ארגון אס"ף (ארגון סיוע לפליטים) והאגודה לזכויות האזרח. במקביל, מפגינים תושבי העיר יחד עם מבקשי המקלט ברחבת העירייה נגד האפליה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"באתי לכאן כדי לתמוך בתושבים  שראש העיר מפקיר אותם ומפקיר את הילדים שלהם", הסביר ורסנו נדיב, יו"ר סיעת "כוח צעיר לפתח תקווה". לדבריו, "התאמצתי ליצור קשר עם עוזר ראש העיר, שיבוא לשמוע אותם – אבל לא היה מענה. התקשרתי לממלא מקום ראש העיר – לא היה מענה. חבל". את מגישי העתירה מייצגים עו"ד הרן רייכמן הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ועו"ד טל חסין מהאגודה לזכויות האזרח.

לטענת העירייה, לא ניתן לרשום את ילדי הזרים לגנים שכן אין להם ויזה - אך החוק בישראל קובע כי למדינה יש חובה לספק מסגרת מגיל שלוש. זו לא הפעם הראשונה שפתח תקווה עולה לכותרות בנושא העובדים הזרים: יש בעיר בעיה שאי אפשר להתעלם ממנה, וראש העיר החדש רמי גרינברג זוכה לתמיכה של תושבים רבים. מוקדם יותר השנה קרא גרינברג לתושבים לדווח למוקד על כל מבקש מקלט או מסתנן, כדי לאפשר להוציא אותם מהעיר.

דורשים מענה מהרשויות (צילום: באדיבות חדשות הנוער פתח תקווה ‎)
דורשים מענה מהרשויות | צילום: באדיבות חדשות הנוער פתח תקווה ‎

בפגישה עם ראש העיר, כדי להבין מדוע עשרות משפחות בעיר לא מצליחות לרשום את הילדים שלהם לגנים, ראש העיר אמר כי הוא יבדוק את הנושא עם האנשים הרלוונטיים - אך עדיין לא סיפק פיתרון.