אומרים לחופש להתראות - ואומרים שלום למורים ולחברים: הבוקר (ראשון) תיפתח שנת הלימודים התשע"ט, ויותר מ-3.2 מיליון תלמידים ייכנסו בשערי בתי הספר, מתוכם כ-167 אלף תלמידי כיתה א' שיפגשו לראשונה את ספסל הלימודים. שנת הלימודים צפוייה להיפתח כמעט ללא שיבושים, אך על התחושה החגיגית מעיבה שביתת מעונות היום - שלא תלויה במשרד החינוך: כ-80 אלף תינוקות יישארו בבית.

מה חושבים ההורים על מערכת החינוך, רמת המורים והשר בנט? כל הנתונים מהסקר המיוחד

שר החינוך נפתלי בנט פרסם אמש ברכה לקראת חזרתם של התלמידים ואמר: "שנת הלימודים תיפתח כסדרה, שנה טובה ומוצלחת לכולם". בנט הוסיף כי "לאחר מעבר על המחוזות השונים, בכול המחוזות ובכול המגזרים שנת הלימודים תיפתח כסדרה, יש בעיות נקודתיות בלבד". שר החינוך: "השנה הצטרפו אלינו כ-600 מנהלים חדשים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כמה ילמדו בכל מסגרת? כל הנתונים
כמה ילמדו בכל מסגרת? | צילום: חדשות

כ-167 אלף תלמידים יעשו את צעדיהם הראשונים לעבר ספסל הלימודים ויגידו "שלום כיתה א'". מנגד, כ- 131,000 תלמידי י"ב יחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. יחד איתם ייפתחו את השנה 194 אלף עובדי הוראה שעל פי התכנית השנתית של משרד החינוך, יקבלו השנה יותר אוטונומיה וחופש פעולה, ויעמדו בפני פחות בירוקרטיה ובקרה.

לפי נתוני משרד החינוך, כ-1,760,000 מיליון ילדים, ילדות, נערים ונערות ילמדו השנה בחינוך במגזר היהודי לעומת כ-388 אלף במגזר הערבי, כ-120 אלף במגזר הבדואי, 41 אלף במגזר הדרוזי וכאלף תלמידים צ'רקסים.  

שנה בסימן
השנה - בסימן אחדות ישראל | צילום: עודד קרני, לע"מ, חדשות

שר החינוך נפתלי בנט הודיע כי שנת הלימודים הקרובה תתקיים בסימן 'אחדות ישראל'. "לאחר שבעת האחרונה החברה הישראלית התמודדה עם קיטוב הולך וגובר, סברתי כי התרופה לבעיה הזו היא אחדות ופיוס דרך החינוך", אמר השר. "עלינו לזכור שוויכוחים בתוך המשפחה הם רצויים ובריאים, כל עוד זו תמיד נשארת משפחה".

השנה תיושם גם תכנית "אוטונומיה למנהלים" של משרד החינוך, במסגרתה תינתן גמישות לבתי הספר בהקצאת התקציבים ותופחת הבירוקרטיה והפיקוח על מוסדות שיימצאו מתאימים. במקביל ימשיך המשרד את התכנית הלאומית לקידום לימודי מתמטיקה ואנגלית ברמת 5 יחידות, את תכנית "חוג לכל ילד", במסגרתה ישתתפו כ-90 אלף תלמידים בחוגים מסובסדים, ואת תכנית הצהרונים לכחצי מיליון תלמידים.

"לצד התכניות הלאומיות הגדולות - בתי הספר של החגים, תכנית המתמטיקה והאנגלית, חוגים ובתי הספר של החופש הגדול - נרחיב את שיפוץ ספריות בתי הספר, נצייד את המעבדות בציוד חדשני ונגדיל את המשתתפים בתנועות נוער", הבטיח מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב.

שר החינוך בנט (ארכיון)
"בעיות נקודתיות בלבד". בנט | צילום: עודד קרני, לע"מ, חדשות

בתוך כך, יפעיל משרד החינוך חדר מצב מיוחד שיתן מענה להורים, תלמידים ועובדי הוראה לקראת תחילת הלימודים. במסגרת פעילות זו יתנו נציגי המשרד תמונת מצב מעודכנת בערב שלפני פתיחת השנה ובבוקר יום ראשון.

במקביל, הודיעה המשטרה כי תתגבר את כוחותיה ותפרוס מאות שוטרים ומתנדבים לקראת פתיחת שנת הלימודים. במסגרת פעילות האכיפה תיבדק תקינותם של רכבי הסעות ונסיעה במהירות המותרת בקרבת בית ספר. כמו כן, יושם דגש על חגירת חגורות בטיחות והורדת הילדים בבטחה בצד הדרך.

שלום כיתה א'. ארכיון
שלום כיתה א'. ארכיון | צילום: פלאש 90 \ Yossi Zamir, חדשות

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/