הקרב בין תנועת "אם תרצו" לאוניברסיטת בן-גוריון מגיע לכנסת - והפעם עם רוח גבית מצד הורים שכולים ונכי צה"ל: מחר (רביעי) תתכנס ועדת החינוך של הכנסת לדיון בנושא "המשך תמיכת אוניברסיטת בן-גוריון ב-BDS". הדיון נקבע בעקבות תכנים שנויים במחלוקת באירוע של אגודת הסטודנטים, אך בתנועת "אם תרצו" מדגישים כי לא מדובר במקרה בודד ומציינים כי פרופסורים רבים התבטאו בעד החרם או מתחו ביקורת קיצונית על ישראל בעבר - ומבקשים מנשיאת האוניברסיטה פרופ' רבקה כרמי לקחת אחריות ולהתפטר מתפקידה.    

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לרגל הדיון הפיצה תנועת "אם תרצו" סרטון, בהשתתפות הורים שכולים ונכי צה"ל, שכולל את הציטוטים השנויים במחלוקת של הפרופסורים ומזכירים את התנהלות האוניברסיטה בעבר - כגון חלוקת פרס מטעם האוניברסיטה ל"שוברים שתיקה". בסרטון משתתפים אילן שגיא, אביו של סמל ארז שגיא ז"ל; שאול צ'יטיאט, אביו של רס"ן ארז צ'יטיאט; דורון אלבז, דרור זיכרמן, לירן ברוך ועידו גל רזון -שהוכרו כנכי צה"ל. במסגרת הסרטון נחשפו לראשונה משפחות שכולות, לוחמי ונכי צה"ל לציטוטים והגיבו בתדהמה, בזעם ואף בבכי.

בין הציטוטים שמופיעים בסרטון: טענתו של פרופ' ניב גורדון כי חטיפת גלעד שליט "אינה טרור", אמירותיו של ד"ר לב גרינברג בעד חרם כלכלי ונגד "רצח סמלי" שמתבצע כלפי הפלסטינים, קריאתו של פרופ' אייל ניר ל"סנקציות בינלאומיות על ישראל המופרעת" והטענה כי ישראל היא מדינת אפרטהייד.

אוניברסיטת בן-גוריון על המוקד
אוניברסיטת בן-גוריון על המוקד | צילום: חדשות 2

"כספי ציבור מימנו מרצים מסיתים"

הדיון בכנסת נקבע לאחר שהתגלה כי אגודת הסטודנטים באוניברסיטה זימנה באתר האינטרנט שלה את הסטודנטים לסדנת צילום בהפגנות. בעקבות הקלטות שביצעו בארגון 'מילואימניקים בחזית' התגלה כי מארגני הסדנא מציעים למשתתפים ללמוד דרכים להתגרות בשוטרים וחיילים בהפגנות ולייצר פרובוקציות. 

מתן פלג, מנכ"ל תנועת "אם תרצו" שיזמה את הסרטון לקראת הדיון מחר, אמר כי "כיום כבר לא ניתן להסתיר את המעורבות של אוניברסיטת בן גוריון ושל אנשי אקדמיה הפועלים בה בעידוד תהליכי הדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, ואף בתרומה של המרצים לחרם וללחץ בינלאומי נגד ישראל". פלג הוסיף כי "משפחות שכולות, לוחמי ונכי צה"ל וסטודנטים שואלים את עצמם כיצד תחת נשיאותיה של פרופ' כרמי, כספי ציבור מימנו מרצים שמסיתים נגד חיילי צה"ל ואף תומכים בחרם על ישראל".

מתן פלג, מנכ
יו"ר אם תרצו, מתן פלג | צילום: עזרא לנדאו

לדבריו, "אוניברסיטת בן גוריון חייבת לחזור למצויינות אקדמית ובמקביל לא לאבד את זהותה הציונית ובשביל כך על הנשיאה לקחת אחריות ולטפל מיידית בנושא. אוניברסיטה בה מרצי מחלקה שלמה בוחרים פה אחד להעניק פרס לשוברים שתיקה, בנוסף למחלקה לפוליטיקה וממשל שנמצאה על ידי המועצה להשכלה גבוהה  כמדירה תכנים ציונים ובנוסף לכך, מרצים שונים מתפרסמים בעולם כקוראים לחרם נגד ישראל,  לא יכולה להמשיך בקו הזה. בטח לא במוסד הממומן בכספי משלם המיסים. אם רבקה כרמי לא מסוגלת להתמודד עם התופעה יוטב אם תחזיר את המפתחות ותתפטר לאלתר". 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "מדובר בדמגוגיה בגרוש העושה שימוש ציני בשכול ובכאב של חיילים ונכי צה"ל, על מנת לייצר תעמולה ארסית נגד אוניברסיטה המהווה את חוד החנית במלחמה נגד תנועת ה-BDS. הלוואי שחברי התנועה היו מתעלים את האנרגיות שהם השקיעו בהפקת סרטון השטנה הזה אל המטרה האמיתית: תנועת ה-BDS העולמית".