אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90

סערת אוניברסיטת בר-אילן והקהילה הגאה: הומואים המשתייכים לציבור הדתי תוקפים את המוסד האקדמי בעקבות האיסור על קיום הפנינג בשטחה לרגל חודש הגאווה. "כבני החברה הדתית שגדלו על 'ואהבת לרעך כמוך', אנחנו מוצאים את התנהלותה של האוניברסיטה פוגענית ביותר", אמרו היום (רביעי) בעמותת "חברותא - הומואים דתיים". בתוך כך, החליטה האגודה למען הלהט"ב לקיים הפגנת ענק באוניברסיטה בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום גם התקיים הכינוס הראשון של השדולה הגאה בראשות ח"כ מיכל רוזין (מרצ), ח"כ יואב קיש (ליכוד), ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) וח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שבפתחו גינו הארבעה בחריפות את החלטת האוניברסיטה: "בישראל 2015 אין מקום להתנהגות כזו של מוסד אקדמי. הסירוב של בר אילן מדיף ניחוח הומופובי ואנחנו מתנגדים לכך בתוקף".

ב"חברותא" הוסיפו: "תגובת האוניברסיטה מעידה על בורות, אבל שנאת האחר בולטת וצורבת. בנופלה על אוזניים רגישות ומתייסרות, היא עשויה להוביל לכדי שנאה עצמית ואף לכדי פגיעה של ממש בצעירות וצעירים רבים במוסד אקדמי זה ובכל מקום בארץ".

"אנו קוראים להנהלת האוניברסיטה לחזור בה מהחלטה מבישה זו", דרש יו"ר העמותה, דניאל יונס. "אין בכוונתנו להתבייש במי שאנחנו, זאת עשינו די. התנהלות שכזו, שלא רק משתיקה ציבור שלם, אלא מעלימה את עצם קיומו אינה נסבלת, קל וחומר כשמדובר במוסד אקדמי שאמור לעודד חופש דעה".

ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

"קוראים להנהלה לחזור בה מהחלטתה"

האגודה למען הלהט"ב החליטה לארגן הפגנת ענק שתיערך ביום ראשון הקרוב בשעה 16:30 באוניברסיטה, בשיתוף האחוות הגאות והתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות.

גם בחוש"ן, מרכז החינוך וההסברה של קהילת הלהט"ב בישראל, נדהמו לשמוע על ההחלטה שהתקבלה בהנהלת האוניברסיטה. "מעבר לאיסור עצמו, אנו תמהים לגבי ההצעה החלופית מאת ההנהלה - לקיים פאנל אקדמי בהשתתפות רבנים ואנשי טיפול אשר תפקידם יהיה 'להגיש עזרה' לבאים/ות, כאילו מדובר בבעיה או מחלה הדורשות טיפול", אמרו בחוש"ן.

"אנו קוראים להנהלת המוסד לחזור בה מההחלטה שלה, לאפשר את קיום האירוע ללא הפרעה וללא פגיעה בחופש הביטוי של חברי התא הגאה ובעלי הברית", הוסיפו בחוש"ן. "בנוסף, אנחנו מציעים לקיים פעילות בקרב הסגל האקדמי והנהלת המוסד, מתוך תקווה כי פעילות שכזו תסייע בקידום הסובלנות והבנת הצרכים של הלהט"ב באוניברסיטה".

כך נשמע העימות בין המרצה לסטודנט (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
אוניברסיטת בר אילן, ארכיון | צילום: אוניברסיטת בר אילן

שפיר: "זוהי חוצפה שלא תיאמן"

גם במגרש הפוליטי נשמעת היום ביקורת נוקבת על ההחלטה. ח"כ ציפי ‫לבני כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "הייתי גאה להיות בוגרת אוניברסיטת בר אילן - עד ששמעתי על התנהלותם מול הקהילה הגאה".‬‎‏

חברת כנסת נוספת מהמחנה הציוני, סתיו שפיר, הגיבה גם היא למקרה מוקדם יותר הבוקר, בכינוס השדולה הגאה שנערך בכנסת. "זוהי חוצפה שלא תיאמן", טענה שפיר.

"כולנו חייבים לעמוד מולה באמירה ברורה", הדגישה שפיר, "כך לא ייעשה במוסד אקדמי במדינת ישראל של שנות ה-2000. לא ייתכן שמוסד אקדמי יתערב כדי למנוע את חופש הביטוי של תלמידיו".

סתיו שפיר (צילום: פלאש 90, חדשות)
"כך לא ייעשה במוסד אקדמי". שפיר | צילום: פלאש 90, חדשות

"הרעיון לקיים אירוע סגור בהשתתפות רבנים ופסיכולוגים כדי לנסות ולהמיר את הסטודנטים בחזרה למה שהמוסד מגדיר כ'נורמלי', נראה לקוח מימי הביניים", הוסיפה שפיר. "אוניברסיטת בר אילן, ברוכה הבאה לשנות ה-2000".

"אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט לדאוג לכך שהנהלת האוניברסיטה תחזור בה מיידית מהצהרותיה ובאופן פומבי", אמרה שפיר. "מוסד הממומן מכספי מדינה שלא מכבד את העקרונות הדמוקרטיים ואת חופש הביטוי כקבוע בחוק, יש לשקול את הסרת התמיכה בו".

מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה: "בהתחשב בצביונה הדתי של האוניברסיטה, ולנוכח העובדה שהאירוע שביקשו הסטודנטים לקיים איננו קשור לפעילות האקדמית או הסטודנטיאלית, הודיעה ההנהלה לסטודנטים כי תאשר קיום אירוע בעל אופי אקדמי באחד האולמות בקמפוס, יום עיון או פאנל, שיעסוק בנושאים הרלוונטיים לקהילה הגאה. האוניברסיטה הציעה לסטודנטים את עזרתה בארגון האירוע ובגיוס משתתפים ודוברים. לצערנו מארגני האירוע בחרו לתאר את ההצעה לסייע בארגון האירוע באופן שקרי".