זעם ואיומים ברשת לקראת מצעד הגאווה בנתניה (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ארגון התאים הגאים של הסטודנטים מגנה את אוניברסיטת בר אילן שהחליטה שלא לאפשר לקיים הפנינג פתוח ברחבה המרכזית של הקמפוס, לחלק עלונים, לחגוג ולהעלות את המודעות לזכויות הלהט"בים במסגרת אירועי חודש הגאווה - כך פורסם הבוקר (רביעי) בגל"צ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהתאחדות הסטודנטים, שסייעה בהקמת התא הגאה, טוענים כי דיקן הסטודנטים בבר אילן, הפרופסור אורי ניר, הבהיר לראש התא הגאה של האוניברסיטה כי לא יאפשר לקיים במוסד האקדמי אף אירוע בפרהסיה וכי הוא אינו מאשר לחלק בקמפוס עלוני מידע.

לטענת התאחדות הסטודנטים, הדבר היחיד שהאוניברסיטה הסכימה לאשר הוא קיום של פאנל אקדמאי שייערך באולם סגור, ובו ישתתפו דוברים שונים שיאושרו על ידי האוניברסיטה.

"המליצו להביא פסיכולוגים ורבנים כדי להציע 'עזרה'"

"ביקשנו לערוך הפנינג קטן וצנוע ברחבה המרכזית", סיפר לחדשות 2 Online עומר מכלוף, יו"ר התא הגאה של אוניברסיטת בר אילן. "באנו בלי כוונה להתריס ולא לשנות סדרי עולם, אלא לערוך אירוע צנוע".

מכלוף טוען כי מאז הבחירות ישנה תחושה של מתח בין הקהילה הגאה לציבור הדתי באוניברסיטה. "בגלל המתח שנוצר רצינו לערוך אירוע של קירוב לבבות", הסביר, "אבל הם לא מוכנים אפילו לדון איתנו בזה. הדיקן המליץ שאם אנחנו רוצים לערוך אירוע מכובד, אז להביא פסיכולוגים ורבנים כדי להציע 'עזרה' למשתתפים".

"ניסיתי להסביר לו שלא מדובר בקבוצה טיפולית ושאנחנו רוצים לציין את אירועי הגאווה כדי לעורר סובלנות", טען מכלוף. "הניסיונות לשכנע עלו בתוהו. הם אמרו שהם מבינים, אבל בגלל האופי והסגנון של המוסד הם לא מוכנים לאשר שום דבר מעבר לזה".

_OBJ

"אין להט"בים במרחב הציבורי"

"מכריחים אותנו להחביא את הזהות שלנו", אומר מכלוף. "ההרגשה היא שאנחנו לא חלק אמיתי מהאוניברסיטה כמו כל קבוצה אחרת. כשזה מגיע ללהט"בים, אין דבר כזה בבר אילן, לפחות לא במרחב הציבורי. אנחנו שוקלים כרגע כיצד להמשיך לפעול".

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, תומך בבתא הגאה בבר אילן. "לאור העובדה שהתא הגאה בבר אילן מכיל את מורכבות החומר האנושי במוסד ופועל בדרכים מתחשבות ולא פרובוקטיביות, אנחנו לא רואים סיבה לא לאפשר להם לציין את חודש הגאווה, וכמובן תומכים בפעילותם", אמר. "אנו מצפים מאוניברסיטה מכובדת כמו בר אילן למצוא את הדרך ההוגנת לאפשר לתאים לפעול ולקדם מטרות חשובות אלו".

מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה: "בהתחשב בצביונה הדתי של האוניברסיטה, ולנוכח העובדה שהאירוע שביקשו הסטודנטים לקיים איננו קשור לפעילות האקדמית או הסטודנטיאלית, הודיעה ההנהלה לסטודנטים כי תאשר קיום אירוע בעל אופי אקדמי באחד האולמות בקמפוס, יום עיון או פאנל, שיעסוק בנושאים הרלוונטיים לקהילה הגאה. האוניברסיטה הציעה לסטודנטים את עזרתה בארגון האירוע ובגיוס משתתפים ודוברים. לצערנו מארגני האירוע בחרו לתאר את ההצעה לסייע בארגון האירוע באופן שקרי".