"ישראל מבצעת ניסויים בנשק על ילדים פלסטינים" ו-"המרחבים הפלסטיניים הם מעבדות לתעשיית הביטחון בישראל" - הן רק חלק מההאשמות הקשות שנשמעו בהקלטות שפורסמו הבוקר (ראשון) בגלי צה"ל של מרצה ישראלית מהאוניברסיטה העברית, בהרצאה שנשאה בניו יורק בשבוע שעבר בטענה שאלה חלק ממצאים של מחקר אקדמי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

את "ההרצאה" נשאה פרופסור נדירה שלהוב-קיבורקיאן - מרצה מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית - באוניברסיטת קולומביה בניו יורק ואת ההקלטות מתוכה הביא הכתב צחי דבוש. עשרות מרצים וסטודנטים הגיעו לאולם כדי לשמוע את המרצה הישראלית מעבירה הרצאה שכותרתה: "טכנולוגיות אלימות בירושלים הפלסטינית".

"מרחבים פלסטינים הם מעבדות, תעשיית הביטחון בישראל משתמשת בהם כתצוגת תכלית ההמצאה של מוצרים ושירותים של תאגידי הביטחון בישראל מתודלקת על ידי עוצר ארוך טווח ודיכוי של הפלסטינים על ידי צה"ל", הסבירה המרצה הישראלית הבכירה לנוכחים. לאחר מכן תיארה שצה"ל עורך ניסויים גם בילדים פלסטינים: "ילדים פלסטינים מבינים שהם צד לניסויים של ישראל". 

"דיבה ברמה הכי אנטישמית שקיימת"

יש לציין שבמשך כל ההרצאה היא הוצגה כמרצה באוניברסיטה העברית ודבריה גם הוצגו ככאלה שנשענים על מחקר אקדמי שבוצע כביכול בארץ. כשתחנת הרדיו הצבאית ביקשה את תגובת האוניברסיטה, הם ייחסו את הדברים למרצה עצמה - אך לא השיבו מדוע הציגה טענותיה כמחקר אקדמי שנערך בין כותליה.

שר החינוך ויו"ר הימין החדש נפתלי בנט התראיין בתחנה בתגובה להקלטות וקרא לפטר לאלתר את המרצה. "זו בושה וחרפה שמרצה ישראלית באקדמיה הישראלית הולכת ומוציאה את דיבת חיילי צה"ל בעולם", אמר. "לא ייתכן שאוניברסיטה תעסיק בן אדם שמוציא את דיבת חיילי צה"ל רעה, שמשקר, שפשוט מעביר דיבה ברמה הכי אנטישמית שקיימת".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה לגלי צה"ל: "הדעות שהושמעו על ידי פרופסור נדירה שלהוב-קיבורקיאן לא מייצגות ולא מבטאות בשום צורה או אופן את האוניברסיטה העברית ולא את הנהלת האוניבסריטה, אלה הם דעותיה האישיות שמבטאות אך ורק את עצמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו