א' יישאר בבית (צילום: חדשות)
א' יישאר בבית | צילום: חדשות

כבר שנתיים שא', ילד בן 11 עם צרכים מיוחדים מגני תקווה, לומד בחינוך ביתי. טראומה שעבר במסגרת בית הספר בגני תקוה על ידי איש צוות, הובילה את רופאיו  להמליץ להוריו  לשקם אותו בביתו עד אשר יהיה מסוגל לחזור ללימודים רגילים. כשחבריו מבית הספר היסודי בגני תקווה הזמינו אותו להשתתף איתם בחגיגת הפורים בבית הספר, הוא והוריו לא האמינו שבקשתם תידחה על הסף בחוסר רגישות - וא' יישאר בבית ולא יחגוג את חג הפורים עם חבריו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

א' אומנם רק בן 10, אבל הספיק לעבור דרך ארוכה במערכת החינוך - שלטענת רופאיו הביא לקריסתו של הילד ולאבחונו כפוסט טראומתי מהמסגרת החינוכית. התנהלות משפטית, עימות עם המערכת החינוכית והטראומה שזה השאיר בילד,  הסתיימו בהחלטה שהילד יישאר בחינוך ביתי, אך הוא יצר קשרי חברות עם תלמידים שאיתם הוא הולך לחוגים - וחלקם אף שכנים שלו. 

נוהל בחוזר מנכ"ל של משרד החינוך ממליץ שיתקיים קשר בין ילד שלומד בחינוך ביתי לבין בית ספר רשמי או מוכר שיאפשר לו להשתתף בפעילויות חברתיות במתחם בית הספר. למרות שההשתתפות מותנית בהסכמת בית הספר, שיכול לסרב לבקשה, א' לא האמין שבית הספר לא יאפשר לו להשתתף. "הילד כל הזמן בוכה", סיפרה בעצב אימו של א' המאוכזב, "הוא ילד רגיש וגם ככה לקח לחבריו הרבה זמן לשכנע אותו לשמוח איתם בפורים. אנחנו לא יודעים מה להגיד לילד, התעייפנו מהמערכת".

"פוגם בלכידות"

לאחר תחנונים רבים לבית הספר שלא הצליחו, הוריו של א' החליטו לא לוותר וערבו את עורך הדין שלהם גיא נוף שמייצג אותם בהתנדבות ופנה למשרד החינוך. התשובה חסרת הרגישות שקיבלו מנציגת משרד החינוך זעזעה  את הוריו של א', "ביה"ס מייחס חשיבות רבה לתהליכי החינוך החברתי", כתבה הנציגה של מחוז מרכז במשרד החינוך, "שילוב ילדים שאינם מתלמידיו הקבועים של ביה"ס, פוגם בלכידות ובגיבוש ומוסיף נטל אחריות על הצוות החינוכי".

"איך נוכחות של ילד קטן ועדין, שלמד בכיתה ומצוי בקשרים חברתיים עם חבריה, יכול להיות זר ולהפריע לגיבוש החברתי של ילדים רגילים המגובשים?", שאלה בהתרגשות אימו של א'. עוד סיפרה האם כי כאשר חבריו של א' הבינו שהוא לא ישתתף באירוע פורים איתם, הם הגיעו עם משלוחי מנות לבית המשפחה ביום שבת האחרון וניסו לשמח אותו. "ההורים של הילדים גם התקשרו להגיד שהם לא ישתתפו באירוע בית הספר במחאה על כך של' לא ישתתף", הוסיפה אימו.

עו"ד גיא נוף, שמייצג את המשפחה בהתנדבות, תקף: "ההתנהלות של משרד החינוך, מחלקת החינוך ובית הספר כלפי הילד א' היא לא פחות ממזעזעת בכל הכבוד! א' הוא ילד חברותי. לא מסוכן. מעולם לא הואשם באלימות כלשהי או התנהגות לא נאותה כלשהי שבגינה אפשר להבין מדוע לא יוכל להיכנס לשטח בית הספר. למעשה, בימים אלה ממש, תלוי ועומד כתב אישום נגד הוריו של א' על כך שלא הביאו אותו לבית הספר. כלומר - עמדת משרד החינוך ובית הספר הייתה שא' חייב להיות בבית הספר וכי עצם אי הבאתו יום-יום לבית הספר מהווה עבירה פלילית".

"כעת מרגע שאושר ל-א' לימוד ביתי - הודיעו משרד החינוך ובית הספר של' אסור להיות נוכח במסיבת פורים ובאירועים משמחים אחרים של בית הספר ביחד עם בני כיתתו עמם הוא מבלה אחר הצהריים", הוסיף עו"ד נוף. "בית הספר מרשה לו להגיע רק לטקס יום השואה ויום הזיכרון. א' מוגדר על גבול הספקטרום בתפקוד גבוה ביותר ומחונן. ילדים כאלה - שפעמים רבות רואים אותם מסתובבים עם אוזניות על ראשיהם - סובלים מרגישות יתר לצלילים. ההחלטה של בית הספר לאפשר א' להגיע רק לטקסים שיש בהם צפירה - מעלה ריח רע של חשד כבד לפעולה צינית ומכוערת נגדו. דרישה שלי, בין היתר מכוח חוק חופש מידע, לקבלת הנימוקים לסירוב בית הספר - זכתה להתחמקות והתעלמות. אני מלווה את א' והוריו בהתנדבות זמן רב. אני מזדעזע בכל פעם עוד יותר מעוצמת העוול והאיוולת המפוגנים כלפי ילד עם צרכים מיוחדים והוריו. זוהי תעודת עליבות זועקת למערכת החינוך כולה!".

"הטענה על הדרת הילד שקרית"

תגובת משרד החינוך: "ממחוז מרכז שבמשרד החינוך נמסר כי בשל סיבות הקשורות בצנעת הפרט לא ניתן להרחיב בנושא". 

ממועצת גני תקווה נמסר בתגובה: "יותר ממאה תלמידות ותלמידים בעלי צרכים מיוחדים משולבים במוסדות החינוך במועצת גני תקווה וכולם יחגגו את חג הפורים יחדיו. כולם רשומים במוסד חינוכי על ידי הוריהם. הטענה על הדרת ילד ממסיבת פורים במוסד חינוכי ביישוב הנה שקרית ודיבתית".

"האם מסרבת לרשום את הילד לבית הספר ועל כך גם זכתה לביקורת קשה מבתי המשפט - שם מתנהל הסיפור כבר תקופה ארוכה. לפעמים נכון לא 'להלחם' מול הורים עם סיפור קשה שלא ניתן לחשוף, אנו מבקשים אך ורק טובת הילד וטובת כלל הילדים. לנו אסור לחשוף את מלוא הסיפור כדי להגן על הילד, כן גם מהתנהלות הוריו לפעמים".

"גני תקווה היא אולי היישוב האחרון בישראל שאפשר להאשימו באי הכלת ילדים עם צרכים מיוחדים. רק השבוע חנכנו מועדון חברתי לבעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים. אלו העובדות. זו האמת".

ילדים בעבורנו הם היכל הקודש וכל החלטה הנוגעת לגביהם נלקחת ברגישות ובמקצועיות. למקרים מורכבים וקשים ככל שיהיו, גם הפתרונות הם מורכבים וקשים. אנחנו פה לכל משפחה וילד וילדה אשר רוצים ומוכנים לקבל את עזרת המערכת. בפורים ובכל יום במהלך השנה.

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו