הקמפיין שיעלה כבר מחר (צילום: חדשות)
הקמפיין שיעלה כבר מחר | צילום: חדשות

פרסום ראשון - המסרים הנשיים חוזרים לאוטובוסים בירושלים, ובגדול: במהלך הבחירות בעיריית ירושלים הושחתו באופן סדרתי ברחובות ושכונות חרדיות שלטים ומודעות של ח"כ רחל עזריה, שהתמודדה בשלב מסוים לראשות העיר, בשל היותה אישה. בעקבות ההשחתה החל סכסוך משפטי בין עזריה לבין חברת "כנען" שמפרסמת על אוטובוסים. הסכסוך הסתיים בפשרה - ובהחלטה שעזריה תקבל "קמפיין פיצוי" החל ממחר (ראשון).

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הסכסוך החל כאשר עזריה ביקשה שתמונותיה יתלו מחדש, ולאחר שקיבלה סירוב - ביקשה לשלם רק על הימים בהם הקמפיין פעל. בהליך הגישור החליטו הצדדים על פעילות חברתית משותפת לטובת נשים בירושלים והגיעו להבנות ברוח טובה. ח"כ עזריה (כולנו), שלא תתמודד בבחירות הקרובות, החליטה שקמפיין הפיצוי על האוטובוסים יכלול מסרים פמיניסטיים לצד תצלומים של נשים בולטות.

התמונות ייתלו על 50 אוטובוסים ברחבי ירושלים למשך שבועיים - כך סיכמו ח"כ עזריה ואוהד גיבלי, מנכ"ל חברת כנען. הקמפיין מופץ בשיתוף ארגוני נשים: "שדולת הנשים", תנועת "ויצו", תנועת "נעמת", ארגון "קולך" ועמותת "אמונה", ושיאו אמור להיות ביום שישי (8.3) שבו חל יום האשה הבינלאומי.

רחל עזריה (צילום: ללא, חדשות)
רחל עזריה | צילום: ללא, חדשות

המסרים בקמפיין: "יש לי חלום שלא יהיו עוד מסורבות גט" (עם תמונתה של עזריה), "יש לי חלום ששכר של אישה יהיה שווה לשכר של גבר" (עם תמונת השרה לשעבר לימור לבנת), "יש לי חלום שכל אישה תרגיש בטוחה במרחב הציבורי" (עם תמונת נילי פיליפ, שעתרה למען ביטחון נשים במרחב הציבורי בבית שמש), "יש לי חלום שאלימות מינית לא תתקבל בסלחנות" (עם תמונתה של אליאנה ברבל, שהובילה מאבק חברתי על זכות הנשים לבקר במעיינות בירושלים) ו"יש לי חלום שכל נערה תדע שכל תפקיד פתוח בפניה" (עם תמונתה של רני חזון וייס, פעילה למען זכויות נשים שהובילה את מאבק המקוואות).

משדולת הנשים נמסר: "אנחנו גאות לקחת חלק בקמפיין שבו נשים מעוררות השראה יתנוססו מעל שלטי פרסום על אוטובוסים בירושלים. התופעה המסוכנת של השחתת שלטים בהם מופיעות נשים חייבת להיפסק, והגיע הזמן שאכיפת החוק תמנע מתופעה זו להמשיך להתקיים בישראל. הדרת נשים ואפלייתן אינה חוקית בישראל ואנחנו מחזקות את ידיה של רחל עזריה במאבקה זה וקוראות לכל אישה שחוותה הדרה לפנות אלינו".

ח"כ רחל עזריה מסרה בתגובה: "בעשור האחרון פעלתי למען זכויות נשים ונגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי, מאבק שהביא למספר לא מבוטל של הצלחות מרהיבות הן בבג"צ והן בחברה הישראלית. למרות זאת, בקמפיין הבחירות האחרון בירושלים תמונותיי נתלשו מהאוטובוסים וזאת הוכחה נוספת לכך שהמאבק עדיין לא להסתיים. אני שמחה על ההסכמות והערכים המשותפים שחברת כנען ואני הגענו אליהם ועל היציאה לקמפיין משותף לכבוד יום האישה הבינלאומי, קמפיין שקורא להפוך את החלום למציאות".

גיבלי, מנכ"ל חברת כנען, מסר: "לאחר שנפגשנו ושוחחנו, ולאחר שבדקנו את כל העובדות יחדיו, אני מבקש לחזור בי מהתבטאויותי הקשות כלפי רחל עזריה וזאת מתוך הבנה שהגב' עזריה פעלה מתוך מאבק ערכי וחברתי".