תלמידים נבחנים (אילוסטרציה)
תלמידים נבחנים (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס, חדשות

כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית, משרד החינוך הודיע היום (שני) על הקפאת פרסום נתוני המיצ"ב של בתי הספר לשנת הלימודים תשע"ח בשלב זה. במקביל ייבחן מודל פרסום חדש לתוצאות המבחנים. במשרד החינוך ציינו כי מבחני המיצ"ב חשובים והם מהווים כלי חשוב, אך עקב פרסום הציונים חלה פגיעה בתהליכי הוראה ולמידה, פגיעה בתלמידים ובמורים ופגיעה חמורה במהימנות המבחנים בשנת הלימודים התשע"ח.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

במשרד החינוך הדגישו כי תוצאות בחינות המיצ"ב מספקות בסיס נתונים שמשמש את המשרד בניהול המערכת ובפיקוח אחר רמתה של מערכת החינוך והתקדמותה. המבחן גם משמש ככלי למעקב אחר אפקטיביות תכניות והקצאת תקציבים שהוחלה ועוד. בית המשפט העליון פסק כי ציוני המבחנים יפורסמו ובמשרד הדגישו כי מאז ניתן פסק הדין, חלה פגיעה ממשית בתפקוד התקין של מערכת החינוך כתוצאה מפרסום התוצאות- וגם בתהליכי הוראה ולמידה, בתלמידים ובמורים ופגיעה חמורה במהימנות המבחנים של שכבת ה' בשנת הלימודים התשע"ח במקצועות מתמטיקה ואנגלית.

בשל הפגיעה החמורה בבתי הספר, פנה משרד החינוך למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, על מנת לבחון אפשרות לא לפרסם את התוצאות. המשנה ליועמ"ש רז נזרי קיים דיון בנושא בהשתתפות מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב וגורמים נוספים ממשרד החינוך ומפרקליטות המדינה. בדיון זה הוצגה עמדת משרד החינוך לפיה חל שינוי נסיבות מהותי מאז פסק דינו של העליון - וניתן להצביע על פגיעה בפועל בתפקודה של מערכת החינוך, ואף ניתן להצביע על חשש להמשך הפגיעה.

השר בנט חושף את נתוני המיצ
פרסום נתוני המיצ"ב הקודם (ארכיון) | צילום: החדשות

אחרי שנבחנו הדברים, קיבל המשנה ליועמ"ש את עמדת משרד החינוך, לפיה: "מאז ניתן פסק הדין, חל שינוי משמעותי הגורם לאי איזון בין זכות הציבור לדעת לבין הצורך למנוע פגיעה בתפקוד משרד החינוך ומחייב בחינה מחודשת של הנושא בכללותו". משרד החינוך הודיע כי תיערך בחינה מחודשת שתכלול את שינוי מתכונת הבחינה והפרסום. הבדיקה תתבצע על ידי צוות מקצועי שימונה על ידי מנכ"ל משרד החינוך. במסגרת בחינה זו ישמע הצוות, בין היתר, את הציבור וגורמים הקשורים לנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו