בשבוע האחרון מצא את עצמו חיים במציאות הזויה - מארח אצלו בבית משפחה של ארבע נפשות, תושבים חוזרים, חולים - שמצאו את עצמם ללא קורת גג. "פתחתי בית חולים פרטי אצלי בבית", הוא מתאר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הסיפור ההזוי הזה מתחיל בשדה התעופה - לחיים יש אמבולנס פרטי והמשפחה יצרה איתו קשר כדי לפנות מהמטוס את סבטלנה שמשותקת מהרגליים מטה בגלל בעיות בעמוד השדרה. "אני מגיע לבניין בחיפה, ועומדת שם מתווכת שככל הנראה מכירה אותם מהעבר וסידרה להם דירה", הוא מתאר. אך כשהוא מגיע לדירה עצמה הוא מבין את הנוכלות: המשפחה שילמה, אולם בניגוד לנאמר להם היא ריקה לחלוטין מרהיטים, מציוד בסיסי, מחימום או מעלית, לה הם זקוקים.

חיים חש שהוא לא יכול להשאיר את המשפחה בדירה, והחליט לשכן אותם ביחידת דיור שיש לו בחצר. למחרת בת זוגו, שדוברת רוסית, הלכה איתם לביטוח לאומי ומשרד הקליטה כדי למצוא להם פתרון - אבל שם נאמר להם שבגלל שהם לא גרו בישראל למעלה מחמש שנים הם אינם זכאים לדבר על אף שהם אזרחים ישראלים: לא לקצבה וגם לא לכיסוי רפואי.

"אנחנו צריכים עזרה" (צילום: החדשות‎)
"אנחנו צריכים עזרה" | צילום: החדשות‎

"איך נחיה בלי כסף וביטוח רפואי, מה נעשה?", הם תוהים. "חשבנו שנגיע לארץ ונקבל את הקצבה שלנו, לא ידענו שזה יהיה המצב". חיים אומר שהוא אובד עצות: "בתור בני אדם, לא יכולנו פשוט לעמוד מנגד – אבל אני לא יודע איך לעזור להם".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "המשפחה הגיעה לפני מספר ימים משהות ממושכת בחו"ל, ועל פי חוק נדרש בירור בקשר לתושבותם. נמסרו להם שאלונים שעדיין לא הוחזרו אלינו. היום, סוכם עם נציג המשפחה שיגיעו מוקדם ככל שניתן לסניף, כדי שנוכל להסדיר במהירות את נושא התושבות, וכן את הזכאות לשירותי בריאות. כמו כן, אנו נמצה את זכויותיהם בכל הנוגע למתן קיצבאות המגיעות להם מהביטוח הלאומי".

מהקרן לידידות נמסר כי נוצר קשר עם המשפחה, ובחודש הקרוב הקרן תדאג להם לפתרון דיור ותנאי מחייה נאותים כדי לאפשר להם ולמערכות הרווחה למצוא פתרון קבע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו