זוהר. "הציבור הוא הריבון" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"הישג מידי וחשוב". זוהר | צילום: פלאש 90, חדשות

המאבק על חוק הפקטור הגיע לסיומו בהסכם פשרה בין הצדדים. ציון המעבר בבחינות ההסמכה של עורכי הדין יעמוד על 60, ולא על 65 כפי שהיה עד עכשיו. מנגד, הצעת החוק המקלה שקידם חבר הכנסת מיקי זוהר בוטלה. שרת המשפטים איילת שקד הגיבה להסכם: "נציב את עורכי הדין בשורה אחת עם מקצועות אחרים כמו רואי חשבון".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

במסגרת ההסכמה שהושגה בין שרת המשפטים שקד, חבר הכנסת זוהר, חברת הכנסת אסנת מארק, לשכת עורכי הדין ויו"ר הוועדה הבוחנת השופט שאול שוחט, מעתה כל מי שיקבל ציון 60 ומעלה בבחינות ההסמכה, וכן כל מי שקיבל לפחות 60 באחת משלושת הבחינות האחרונות, יוסמך לעריכת דין. עד כה, ציון המעבר בבחינה עמד על 65.

בנוסף, סוכם כי מי שניגשו לאחד משלושת מועדי הבחינה האחרונים וקיבלו ציון בטווח שבין 50-59 יוכלו לגשת למועד בחינה מיוחד, בו תיערך בחינה על פי המתכונת הנוכחית, בהיקף מצומצם שהוועדה הבוחנת תקבע לגביה רשימת מיקוד מצומצמת. מועד הבחינה המיוחד ייקבע בהתייעצות עם המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין.

"החקיקה שקודמה אינה נכונה". שקד (צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות)
"החקיקה שקודמה אינה נכונה". שקד | צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות

בחודשים האחרונים קידמו חברי הכנסת זוהר ומארק הצעת חוק המורידה את ציון המעבר ל-50. "מטרתי ברורה והיא מתן רישיון בפועל לכל המוכשלים שלא בצדק ובאופן מיידי", אמר זוהר בעבר. החוק אף עבר בקריאה ראשונה והוכן לקריאה שנייה ושלישית, אך נתקל בהתנגדות עזה מצד לשכת עורכי הדין. "החקיקה שאושרה בהכנה לקריאה שניה ושלישית איננה פתרון נכון", אמרה שקד לאחר השגת הפשרה. "אסור היה להוריד את רף המעבר ל 50. ההסכמה שהושגה בין כל הגורמים הנוגעים בדבר תפעל למען מאות מתמחים שחסרו להם נקודות ספורות כדי לקבל את ההסמכה כעורכי דין".

"לצערי חוק המתמחים טרם התקדם להצבעה בכנסת משום שראש הממשלה עדיין לא הספיק להכריע בנושא" הגיב זוהר. "הפשרה שהושגה עם השרה שקד היא הישג מידי וחשוב, זוהי בשורה למתמחים". חברת הכנסת מארק מסרה: "הצעת החוק נבעה מתוך מצוקה גדולה של ציבור המתמחים. ההסכם שהושג הוא הישג היסטורי שנבע מלחץ ציבורי שהצליח להביא לתוצאה מרשימה. ההישג הזה בעבורי הוא סגירת מעגל ותיקון של עוולה גדולה גם לאלו שיזכו למבחן מעבר שיעניק להם סיכוי ממשי ואמיתי להיכנס בדלת הראשית למקצוע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו