עדינה אדנה, בת 29, הזמינה מדביר חרקים לביתה. כשהגיע המדביר הוא הבחין בזוג בני העדה האתיופית בכניסה לבניין ומיד התקשר לעדינה ושאל אותה אם היא יודעת מניין החרקים באים. לטענתו, התיקנים מגיעים מהתבלינים האתיופים. "השתתקתי וזה נורא פגע בי. רק אחר כך שהוא עלה לדירה וראה שגם אני אתיופית הוא לא ידע מה להגיד", סיפרה עדינה אדנה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"הזמנתי מדביר אלי לדירה. כשהוא הגיע, חלפו לידו זוג אתיופים בכניסה לבניין והוא מיד התקשר אלי, כשהוא עוד למטה, ושאל אם אני יודעת מניין התיקנים מגיעים", שיחזרה אדנה. "עניתי בתמימות שלדעתי הם מגיעים מאזור בר המים. הוא ענה שאני טועה, ושהם בכלל מגיעים מהתבלינים של האתיופים". היא סיפרה שהיא הופתעה מחוצפתו של המדביר והוסיפה: "לא ידעתי איך לקבל את זה, השתתקתי כי זה נורא פוגע. הוא עלה אליי לדירה, ראה שאני בעצמי אתיופית, היה בהלם ולא ידע מה להגיד".

עדינה הייתה כל כך פגועה שהיא לא הצליחה לומר שום דבר, ואפשרה למדביר לבצע את עבודתו. רק כמה ימים לאחר מכן החליטה שלא לשתוק, התקשרה אל המדביר והקליטה אותו. "ההדברה עצמה הייתה בסדר גמור, אני מדברת על העניין בו אני נפגעתי", הטיחה עדינה בפניו.

"אולי מבחינה טקטית אני לא כזה חכם", השיב המדביר. "יכול להיות שאני לא חכם להגיד לך את זה ואסור לי להגיד לך את זה, אבל אמרתי לך, שיתפתי אותך כי את נראית לי נורמטיבית כזאת, לא כזאת שקשה לדבר איתה".

עדינה: "לא נכון! אל תטעה אדוני, אתה אמרת לי את זה לפני שראית שאני אתיופית".

המדביר: "ראיתי את כולם יושבים שם, אמרתי לך בטלפון שמעי טוב, זה מגיע מהאתיופים".

"אני לא יודעת על איזה תבלין אתה מדבר", זעמה עדינה. "דיברתי עם מדביר ראשי אצלי בעבודה, הוא אמר שזה בולשיט, זה שטויות, איך אתה יכול להגיד דבר כזה?".

עדינה הסבירה שיותר מהגזענות עצמה היא נפגעה מכך שהמדביר ניסה לתרץ את הערותיו בהסבר מקצועי. בדיוק ככה, היא אומרת, הגזענות הופכת למציאות קיימת. "כשאתה כבעל מקצוע מעביר מסר כזה ללקוח שלך, זה אוטומטית גורם לאותו לקוח שאולי יש לו שכן אתיופי לחשוב שכל בעיה שתהיה לו עם תיקנים, חרקים או מקקים – מגיעה מהאתיופים. זה נורא פוגע".